

PS ARKISTO
PS:n maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Maatalous jätettiin taas yksin – maaseudun alasajo kiihtyy
Perussuomalaisten maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet Ritva ”Kike” Elomaa, Jenna Simula ja Mikko Lundén syyttävät hallitusta suomalaisen ruoantuotannon alasajosta.
Hallituksen juuri valmistunut budjettiriihi ei perussuomalaisten mukaan helpota lainkaan maanviljelijöiden ja muiden ruoantuottajien tilannetta.
– Maanviljelijä ei saanut mitään. Vihervasemmistolainen politiikka laittoi lisää rahaa luonnonsuojeluun, joka on toki tärkeä kohde, mutta suomalaisen ruokatuotannon alasajo jatkuu, vaikka keskusta on hallituksessa jo toista kautta! Myös EU:n maataloustuet ovat laskemassa.
Päätön ilmastopolitiikka iskee maaseudulle
Energia- ja ilmastopolitiikan kiristykset osuvat maaseudulle kipeimmin, perussuomalaiset toteavat. Heidän mukaansa etenkin polttoaineverojen korotukset tulevat näkymään tuntuvina lisäkustannuksina ruoantuottajille.
– Huolestuttava määrä suomalaisia ruoantuottajia harkitsee lopettamista eikä nuorempi sukupolvi ota enää raskasta hommaa hoidettavakseen, kun sen kannattavuuskin ajetaan alas. Tämä on myös merkittävä huoltovarmuuskysymys. Suomalainen ruoantuotanto on turvattava myös vaikeiden aikojen varalta.
Puheet hiilinielun pienenemisestä ovat sumutusta
Perussuomalaiset pitävät hallituksen ilmastotavoitteita ”päättöminä”. Loppulaskun maksaa heidän mukaansa kuluttaja ja yrittäjä, mutta ilmaston tila ei parane sen enempää.
Perussuomalaiset toteavat, että Suomessa pidetään hyvää huolta metsästä ja metsävara jatkuvasti kasvaa jo tällä hakkuutahdilla. Heidän mukaansa puheet hiilinielun pienenemisestä ovat sumutusta ja tulevaisuudessa niiden ennustetaan jopa kasvavan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hiilinielu ilmastotavoitteet Maanviljelijät Mikko Lunden vihervasemmisto polttoainevero Ritva ”Kike” Elomaa Ruoka budjettiriihi Jenna Simula Huoltovarmuus perussuomalaiset Maatalous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Simula huolissaan kuntien ja maataloustuottajien kantokyvystä

Puoluesihteeri Grönroos: Punavihreä hallitus ajaa keskustan tuella suomalaista maaseutua alas

Halla-aho: olemassaolostaan kamppaileva kepu on maatalouden alasajon pääarkkitehti

Perussuomalaiset haluaa maataloustukijärjestelmän pois EU:n päätösvallasta

Reijonen: Jätetäänkö Suomen koululaiset ja vanhukset pian ilman maitoa ja lihaa ilmastohienostelun takia?
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













