

Puhemies Jussi Halla-aho Ukrainan parlamentin vieraana. Halla-aho kolmantena vasemmalla. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kuudentena vasemmalta lukien. Kuva: Ukrainan presidentinkanslia.
Puhemies Halla-aho puhui Ukrainan parlamentissa ja osallistui Holodomor-muistopäivään
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) puhui tänään Ukrainan parlamentille ja osallistui Holodomor-muistopäivään. Hän vierailee Ukrainassa parlamentin puhemiehen kutsusta. Halla-aho luovutti vierailukäyntinsä aikana Suomen eduskunnan Ukraina-ystävyysryhmän Holodomor-julkilausuman, jonka ovat allekirjoittaneet kaikkien eduskuntaryhmien puheenjohtajat ja yhteensä 164 kansanedustajaa.
Eduskunta viestittää asiasta:
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on vierailullaan Kiovaan osallistunut tänään Holodomor-muistopäivän juhlallisuuksiin. Aamulla puhemies sytytti kynttilän Holodomorin uhreille yhdessä Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin, parlamentin puhemies Ruslan Stefantšukin ja muiden maiden parlamenttien puhemiesten kanssa. Holodomor, neuvostovallan aiheuttama keinotekoinen nälänhätä, aiheutti 1930-luvulla miljoonien ukrainalaisten kuoleman.
Puhemies Halla-aho puhui myös Ukrainan parlamentille muistopäivän kunniaksi järjestetyssä istunnossa. Ukrainaksi pitämässään puheessa Halla-aho totesi niin Suomen kuin Ukrainan joutuneen historiansa aikana Venäjän imperialismin uhriksi.
”Venäjän provosoimaton tunkeutuminen maahan 24.2.2022 ja kaupunkien pommitukset herättivät meissä tuskallisia muistoja omasta historiallisesta kokemuksestamme itänaapurimme kanssa”, puhemies sanoi.
”Suuri pettymys oli, että kaikesta kylmän sodan jälkeisestä naiivista optimismista huolimatta Venäjän imperiumin mentaliteetti ja luonne eivät olleet muuttuneet. Venäjä ei edelleenkään kunnioita kansainvälistä oikeutta tai sen velvoitteita. Venäjä uskoo, että sillä on veto-oikeus naapuriensa valintoihin, jopa niiden olemassaoloon. Venäjä kunnioittaa ja ymmärtää vain voimaa. Venäläiseen imperialismiin on vastattava voimalla.”
Puhemies painotti, että ukrainalaiset ovat sankarillisella taistelullaan paitsi ansainneet sivistyneen maailman kunnioituksen, myös antaneet muille rohkeutta toimia ja avustaa Ukrainaa aseavulla. Suomessa on tähän mennessä päätetty 20 aseapupaketista Ukrainaan, ja tuki jatkuu niin kauan kuin on tarvetta. Ukrainan puolustuksen kestämisellä oli vaikutusta myös Suomen Nato-jäsenyyspolkuun.
Halla-aho kertoi puheessaan myös eilen Ukrainan parlamentin puhemiehelle luovuttamastaan eduskunnan Ukraina-ystävyysryhmän Holodomor-julkilausumasta, jonka ovat allekirjoittaneet kaikkien eduskuntaryhmien puheenjohtajat ja yhteensä 164 kansanedustajaa. Halla-aho totesi, että myös Holodomorin syyt liittyvät julmaan venäläiseen imperialismiin.
Puhemies Halla-aho tapasi Kiovassa myös presidentti Zelenskyin yhdessä Irlannin, Belgian ja Tšekin parlamenttien puhemiesten kanssa. Puhemies vierailee Kiovassa Ukrainan parlamentin puhemies Ruslan Stefantšukin kutsusta.
Kuva: Ukrainan presidentinkanslia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää Naton SOFA-sopimuksesta: Muutos ei ole dramaattinen

Puhemies Halla-aho Ruotsissa: Ympyrä sulkeutuu – ja olemme taas sotilaallisia liittolaisia
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.