

Puhemies Jussi Halla-aho Ukrainan parlamentin vieraana. Halla-aho kolmantena vasemmalla. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kuudentena vasemmalta lukien. Kuva: Ukrainan presidentinkanslia.
Puhemies Halla-aho puhui Ukrainan parlamentissa ja osallistui Holodomor-muistopäivään
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) puhui tänään Ukrainan parlamentille ja osallistui Holodomor-muistopäivään. Hän vierailee Ukrainassa parlamentin puhemiehen kutsusta. Halla-aho luovutti vierailukäyntinsä aikana Suomen eduskunnan Ukraina-ystävyysryhmän Holodomor-julkilausuman, jonka ovat allekirjoittaneet kaikkien eduskuntaryhmien puheenjohtajat ja yhteensä 164 kansanedustajaa.
Eduskunta viestittää asiasta:
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on vierailullaan Kiovaan osallistunut tänään Holodomor-muistopäivän juhlallisuuksiin. Aamulla puhemies sytytti kynttilän Holodomorin uhreille yhdessä Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin, parlamentin puhemies Ruslan Stefantšukin ja muiden maiden parlamenttien puhemiesten kanssa. Holodomor, neuvostovallan aiheuttama keinotekoinen nälänhätä, aiheutti 1930-luvulla miljoonien ukrainalaisten kuoleman.
Puhemies Halla-aho puhui myös Ukrainan parlamentille muistopäivän kunniaksi järjestetyssä istunnossa. Ukrainaksi pitämässään puheessa Halla-aho totesi niin Suomen kuin Ukrainan joutuneen historiansa aikana Venäjän imperialismin uhriksi.
”Venäjän provosoimaton tunkeutuminen maahan 24.2.2022 ja kaupunkien pommitukset herättivät meissä tuskallisia muistoja omasta historiallisesta kokemuksestamme itänaapurimme kanssa”, puhemies sanoi.
”Suuri pettymys oli, että kaikesta kylmän sodan jälkeisestä naiivista optimismista huolimatta Venäjän imperiumin mentaliteetti ja luonne eivät olleet muuttuneet. Venäjä ei edelleenkään kunnioita kansainvälistä oikeutta tai sen velvoitteita. Venäjä uskoo, että sillä on veto-oikeus naapuriensa valintoihin, jopa niiden olemassaoloon. Venäjä kunnioittaa ja ymmärtää vain voimaa. Venäläiseen imperialismiin on vastattava voimalla.”
Puhemies painotti, että ukrainalaiset ovat sankarillisella taistelullaan paitsi ansainneet sivistyneen maailman kunnioituksen, myös antaneet muille rohkeutta toimia ja avustaa Ukrainaa aseavulla. Suomessa on tähän mennessä päätetty 20 aseapupaketista Ukrainaan, ja tuki jatkuu niin kauan kuin on tarvetta. Ukrainan puolustuksen kestämisellä oli vaikutusta myös Suomen Nato-jäsenyyspolkuun.
Halla-aho kertoi puheessaan myös eilen Ukrainan parlamentin puhemiehelle luovuttamastaan eduskunnan Ukraina-ystävyysryhmän Holodomor-julkilausumasta, jonka ovat allekirjoittaneet kaikkien eduskuntaryhmien puheenjohtajat ja yhteensä 164 kansanedustajaa. Halla-aho totesi, että myös Holodomorin syyt liittyvät julmaan venäläiseen imperialismiin.
Puhemies Halla-aho tapasi Kiovassa myös presidentti Zelenskyin yhdessä Irlannin, Belgian ja Tšekin parlamenttien puhemiesten kanssa. Puhemies vierailee Kiovassa Ukrainan parlamentin puhemies Ruslan Stefantšukin kutsusta.
Kuva: Ukrainan presidentinkanslia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäenpää Naton SOFA-sopimuksesta: Muutos ei ole dramaattinen

Puhemies Halla-aho Ruotsissa: Ympyrä sulkeutuu – ja olemme taas sotilaallisia liittolaisia
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.

Laittomasti maahan tulleet herättävät turvattomuutta Colchesterin asukkaissa: ”Hengailevat kaupungilla ja tuijottavat ihmisiä”
Britannian vanhin kaupunki Colchester täyttyy joka päivä nuorista turvapaikanhakijamiehistä, joita kuljetetaan kaupunkiin veronmaksajien rahoittamille päiväretkille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














