

LEHTIKUVA
Purra: Hoitoalan työ ei ole bulkkia, jota voi tehdä käytännössä kuka tahansa
Ylen maanantai-illan suuressa vaalikeskustelussa puolueiden puheenjohtajat ottivat yhteen sosiaali- ja terveydenhuollon ongelmista. Yksi suuri haaste on hoitajapula, johon monet puolueet tarjoavat lääkkeeksi EU:n ulkopuolista maahanmuuttoa.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra korosti, että kolmansien maiden hoitajien tuominen Suomeen ei helpota asiaa – pikemminkin päinvastoin. Samaa mieltä on esimerkiksi hoitajaliitto Super.
Maahanmuutto heikentää alan houkuttelevuutta
Super kertoi lausunnossaan vuoden 2022 valtion talousarvioon, että esimerkiksi maahanmuuttajien heikko kielitaito aiheuttaa vakavan asiakas- ja potilasturvallisuusriskin ja kuormittaa työyhteisöä. Tämä taas kiihdyttää osaajien lähtemistä alalta.
– Työperäisen maahanmuuton julistaminen ratkaisuna sivuuttaa ruohonjuuritason näkemyksen. Työnteko vanhustenhoidossa on ennen kaikkea tiimityötä ja perustuu kommunikaatiolle. Jos mukana on kielitaidottomia henkilöitä, se kuormittaa hoitajia. Heidän vastuulleen jää yhä enemmän, Purra toteaa.
Aloituspaikkojen nosto ei auta
Muut puolueet korostavat lähes ongelman kuin ongelmaan ratkaisuksi työperäisen maahanmuuton lisäämistä. Sotealalla tämän aiheuttamista ongelmista ei puhuta.
– Hoitajajärjestö nostaa esille, että kielitaidottomien hoitajien määrän lisäyksellä voi olla täysin päinvastainen vaikutus alan pitovoimaan kuin mitä toivotaan. Huonosti toteutettu työperäinen maahanmuutto kiihdyttää koulutetun työvoiman pakoa alalta, Purra kertoo.
Purra huomautti lähetyksessä, että hoitajakoulutuksen aloituspaikkojen lisääminen Suomessa ei ole auttanut, sillä keskeytysten määrä on noussut. Superin mukaan tämä johtuu alalle soveltumattomista opiskelijoista, kuten kielitaidottomista maahanmuuttajista, ja Super kannattaakin pakollisia karsivia soveltuvuustestejä.
– Ruotsissa sotealaa käytettiin maahanmuuttajien kotouttamispaikkana. Tulokset ovat pelottavia. Sotealan arvostusta ja houkuttelevuutta ei varmasti paranne se, että työ ajatellaan bulkkina, jota voi muka tehdä kuka tahansa, Purra lataa.
Työntekijöitä on omasta takaa
Suomessa on kymmeniä tuhansia hoitajia, jotka ovat muilla aloilla kuin sotesektorilla töissä. Usein tämä johtuu heikoista työoloista ja palkasta. Purra pitääkin puheita EU:n ulkopuolisen työvoiman lisäämisestä helppoina mutta usein vastuuttomina heittoina.
– Kannattaa kuunnella hoitajia ja heidän edunvalvojiaan. Meidän tulee houkutella alalle suomalaisia takaisin kuormittamatta alaa sinne sopimattomilla henkilöillä. Hoitajia on omasta takaa, jos työolot ja palkkaus ovat kohdallaan.
Kelpoisuusvaatimuksia arvioitava uudelleen
Ylen paneelissa Purra muistutti jälleen myös siitä, että hoitajapulaa voitaisiin helpottaa merkittävästi jo sillä, että palkattaisiin riittävästi avustavaa henkilökuntaa tekemään sellaisia töitä, joihin ei vaadita lähihoitajan tai sairaanhoitajan pätevyyttä.
– Järkevää resurssien käyttöä on se, että kukin tekee sitä työtä, johon hänellä on koulutus. Kodinhoitajia, hoiva-avustajia, sosiaalialan ohjaajia, kasvattajia ja virikeohjaajia voidaan lain mukaan hyödyntää, mutta valitettavasti käytäntö on yleensä toinen, Purra huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- sosiaali- ja terveydenhuolto hoitajapula resurssit hoitajamitoitus kielitaito hoitajat Super hoitoala Työperäinen maahanmuutto Riikka Purra Potilasturvallisuus koulutus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus esittää laittomasti maassa olevien terveydenhuoltoa lakiin – ”Sen kun vain lampsii erikoissairaanhoidon päivystykseen”

Kokoomuspormestari Vartiainen möyläytti: Ei halua hoitajille lisää palkkaa – tahtoo alalle halpatyövoimaa Filippiineiltä

Hallitus haluaa ratkaista hoitajapulan kouluttamalla karkoituspäätöksen saaneita kolmansien maiden henkilöitä hoito- ja hoiva-alalle

Kielitaidoton kotiavustaja on vanhuksen painajainen: ”Pyysin päästä vessaan, hoitaja toi lasin vettä”

Demarit korjaisi soten rahoitusvajeen laittamalla veroa veron päälle – perussuomalaiset lopettaisi veronmaksajien rahojen kaatamisen ulos Suomesta

Riikka Purra viittasi hoitoalan järjestön asiantuntijalausuntoon: Työperäinen maahanmuutto itse asiassa heikentää hoitoalaa – pääministeri Marin alkoi huutaa

SDP:n mukaan Suomessa on valtava pula kaupan kassoista, kokoomus toisi hoiva-alalle 200 000 maahanmuuttajaa – Purra: Hoitoalan ongelmia ei voi korjata ennen kuin palkka vastaa työn kuormittavuutta

Maahanmuuttajien alhainen järjestäytymisaste tuhoaa ay-liikkeen ja yleissitovuuden – Putkonen varoittaa: Työperäinen maahanmuutto uhkaa koko ay-liikkeen olemassaoloa

Purra viittasi hoitoalan järjestön asiantuntijalausuntoon: Maahanmuutto heikentää alaa ja kielitaidottomat hoitajat ajavat muita hoitajia pois alalta – Helsingin Sanomat aloitti vääristelyn heti
Viikon suosituimmat

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle
Hollannissa ilotulitteiden ampuminen lähti uudenvuoden aattona totaalisesti käsistä riehujien tulittaessa viranomaisia ja ampuessa summittaisesti kohti väkijoukkoja. Kaksi ihmistä kuoli ja satoja loukkaantui. Kirkkokin paloi siinä sivussa. Vuodenvaihteen levottomuudet Euroopassa olivat enemmän tai vähemmän heijastuksia hallitsemattoman maahanmuuton ongelmista ja kansallismielisten puolueiden kannatus sai taas kerran vankan lisäpotkun.

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?
Kun Yhdysvaltojen Minnesotasta alkoi tihkua tietoja somaleiden jättimäisistä sosiaaliturvaan ja julkisiin palveluihin liittyvistä miljardihuijauksista, moni järkyttyi. Huijaukset oli toteutettu käyttämällä hyväksi ihmisten hyväntahtoisuutta: puhuttiin lasten ruokintaohjelmista, autismipalveluista ja hoivasta. Rahaa käytettiin aivan muuhun kuin mihin se oli tarkoitettu, ja sitä virtasi myös Somaliassa toimivan terroristijärjestö al-Shabaabin rahoittamiseen, kirjoittaa perussuomalaisten varakansanedustaja ja Vaasan kaupunginvaltuutettu Jukka Mäkynen.

Maahanmuutto kiihdyttää perheiden koulushoppailua – nyt jopa opettajat hakevat omille lapsilleen suomenkielisiä ryhmiä
Maahanmuutto on Suomessakin johtanut siihen, että vanhemmat pyrkivät usein järjestämään lapsensa eri päiväkotiin tai kouluun kuin siihen, mihin lapsi asuinpaikan perusteella menisi. Joissain tapauksissa vanhemmat vaihtavat jopa asuinpaikkaa halutun koulu- tai päiväkotipaikan saamiseksi.

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom arvostelee kovin sanoin Fröbelin palikoista syntynyttä uusinta cancel-kohua ja syyttää somessa kaikesta pöyristyviä ja muiden puolesta loukkaantuvia käyttäjiä lapsellisesta loukkaantumiskulttuurista. Bergbom vaatii loppua historian sensuroimiselle ja ihmettelee, miksi kaikesta mielensä pahoittavat aikuiset hakeutuvat someen valittamaan sen sijaan, että vaihtaisivat kanavaa.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”
Ison-Britannian pääministeri Keir Starmer on ajautunut jälleen poliittiseen kohuun, kun työväenpuolueen tukema ylähuonenimitys paljastui valetohtoriksi. Vuosien ajan tohtorina esiintynyt pitkän linjan vaikuttaja Dame Ann Limb myönsi antaneensa harhaanjohtavaa tietoa koulutuksestaan vuosien ajan. Konservatiivipuolueen edustaja Kevin Hollinrake sanoo tapauksen paljastavan valtaa pitävän vasemmiston kaksinaismoralismin: oikeisto-oppositio käy läpi ankaran seulonnan, mutta työväenpuolueelle myönteiset nimitykset hyväksytään puutteellisesta taustaselvityksestä huolimatta.

Trumpin maahantulokieltolistalla jo 39 maata – myös näistä maista tulleiden oleskeluluvat tarkastetaan uusiksi
Trumpin hallinto on keskeyttänyt maahanmuuttohakemusten käsittelyn 39 maasta. Pääosin afrikkalaisten valtioiden kansalaisilla ei ole oikeutta viisumiin, turvapaikkaan tai kansalaisuuteen ainakaan toistaiseksi.

USA iski yöllä Venezuelaan – Rydman: ”Diktaattorin kaatuminen on iloinen asia”
Yhdysvallat iski viime yönä Venezuelaan ja otti vangiksi maan presidentin Nicolas Maduron. Perussuomalaisten kansanedustajat kommentoivat kanavillaan tapahtumia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











