

Perussuomalaisten teettämässä kyselyssä yli 75 prosenttia olisi valmis panostamaan ilmastotalkoisiin enimmillään 100 euroa vuodessa.
Purra: Ilmastobarometrin tulokset ristiriitaisia – ”Kukaan ei ole valmis puhumaan rahasta”
Maanantaina julkaistiin Ilmastobarometri 2019 -kansalaiskyselyn tulokset. Valtionhallinnon ilmastoviestinnän ohjausryhmän tilaamassa ja TNS Gallupin tekemässä kyselyssä suomalaisilta kysyttiin, mitä he ajattelevat ilmastonmuutoksen vaikutuksista ja ratkaisuista. Tulokset ovat hyvin ilmastomyönteisiä.
Barometrin mukaan ilmastonmuutoksen hillinnän ja vähäpäästöisen yhteiskunnan kehittämisen tulee olla seuraavan hallituksen kärkiteema. Lähes puolet vastanneista on sitä mieltä, että fossiilisten polttoaineiden sekä lihan ja maitotuotteiden veroja pitää nostaa. Barometrin mukaan suurin osa ihmisistä on sitä mieltä, että poliitikkojen pitää tehdä asian eteen enemmän, mutta että he eivät uskalla, koska se vaarantaisi heidän uudelleenvalintansa.
Miksi puolueet tulevat perussuomalaisten linjoille?
Tiedekulmassa järjestetyssä puolueiden paneelissa perussuomalaisia edusti poliittinen suunnittelija Riikka Purra. Hän ei ole vakuuttunut barometrin tuloksista:
– Tuloksissa on selkeä sisäinen ristiriita, kuten hyvin usein tällaisista asioista kansalaisilta kysyttäessä. Mikäli niin moni oikeasti olisi näin ilmastomyönteinen, poliitikkojen nimenomaan kannattaisi myös uudelleenvalintansa varmistaakseen olla yhtä ilmastomyönteisiä. Näin ei kuitenkaan ole. Mitä lähemmäksi vaalit tulevat, sitä enemmän puolueet irtaantuvat esimerkiksi sopimistaan ilmastotyöryhmän linjauksista.
Purra viittasi paneelissa torstain Yleisradion puheenjohtajapaneeliin, jossa kokoomus, keskusta, demarit ja jopa vasemmistoliitto peruivat ja selittelivät aiempia ilmastomyönteisiä kantojaan.
– Kovasti suuret puolueet tuntuivat nyökyttelevän perussuomalaiselle linjalle. Olemme tässäkin asiassa johdonmukaisia eikä meidän tarvitse muuttaa mielipiteitämme ja tavoitteitamme sen mukaan, missä puhutaan tai kuka puhuu, Purra sanoo.
Perussuomalaiset on ainoa puolue, joka irtaantui ilmastotyöryhmän neuvotteluista.
Luvassa posketon hintalappu
Ilmastobarometrin tulokset antavat myös erittäin positiivisen kuvan siitä, mihin kansalaiset ovat valmiita. Melkein puolet sanoo vähentäneensä autoilua ilmaston takia. 40 prosenttia sanoo vähentäneensä lentomatkailua. Noin puolet sanoo vähentäneensä sekä tavaroiden ostamista että sähkönkulutusta ilmastosyistä.
– Kyselyiden psykologia on sellainen, että ihmiset liioittelevat. Monet muut tutkimukset ja selvitykset ovat saaneet toisenlaisia tuloksia. Kun perussuomalaiset tilasi TNS Gallupilta kyselyn, jossa tiedusteltiin selkeitä euromääriä, joita kansalaiset ovat valmiita panemaan ilmastotoimiin, tulos oli hyvin erilainen, Purra kertoo.
Perussuomalaisten tilaaman kyselyn perustella yli viidennes suomalaisista ei ole valmis laittamaan euroakaan ilmaston hyväksi. Yli 75 prosenttia on valmis panostamaan enimmillään 100 euroa vuodessa.
– Mikäli ilmastotoimet esimerkiksi punavihreällä hallituksella ovat sellaisia kuin nämä puolueet nyt väittävät, lasku jokaiselle suomalaiselle tulee olemaan huomattavasti paljon suurempi kuin tuo 100 euroa, Purra toteaa.
– Ilmastobarometrissa ei kysytty riittävän konkreettisesti hintaa eikä maksuhalua. Paneelissa esimerkiksi vihreiden Emma Kari väitti, että Suomi tukee tällä hetkellä ilmaston tuhoamista. Tosiasia tietysti on, että Suomi tukee esimerkiksi vientiteollisuutta, jolla taas on valtava vaikutuksensa meidän kaikkien hyvinvointiin, Purra selittää.
Kiina vastuuseen ja metsää Afrikkaan
Perussuomalaisilla on paljon konkreettisia näkemyksiä siitä, miten ilmastoon vaikutetaan. Puolueen ympäristöpoliittisten linjausten mukaan suomalainen tehtaanpiippu on ympäristöteko. Erityisen saastuttavista maista tuotaville tuotteille pitäisi saada hiilitulli. Ydinvoima on välttämätöntä, mikäli päästöttömästä energiantuotannosta halutaan edes puhua.
– Kaikkien siis pitää puhua ilmastosta, mutta kukaan ei ole valmis puhumaan rahasta tai edes siitä, miten ilmastoon oikeasti vaikutetaan. Kyse on globaalista ongelmasta, ja se, että Suomi sahaa oman oksansa, ei vaikuta asiaan mitenkään. Kiina ja muut saastuttajat vastuuseen ja vaikka metsitystä Afrikkaan – jotakin muuta kuin lihaveroa, autokieltoa, utopistisia sähköautotavoitteita ja ihmisten syyllistämistä, Purra lataa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- lihavero suomalaiset Autoilu Riikka Purra Ydinvoima sähköauto Kiina ilmastopolitiikka perussuomalaiset Asuminen Energia Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ronkainen: Jättäkää lapset rauhaan ilmastovouhotukselta

Halla-aho herättelee äänestäjiä: ”Politiikassa eletään nyt takinkääntöviikkoja – vain perussuomalaisten linja on selkeä ja pysyvä”

Putkonen: Ilmastopolitiikan kurittajien rivit harvenevat, kun päästötavoitteiden toimenpiteiden hintalappu valkenee suomalaisille
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










