

YLE AREENA
Purra ja Halla-aho Ylellä: Perussuomalaiset ei pyri miellyttämään vastustajiaan – ”Meillä on erittäin hyvä, johdonmukainen linja ja vielä paljon tekemistä”
Yle haastoi maanantain tv-tentissä perussuomalaisten puheenjohtajia Jussi Halla-ahoa ja Riikka Purraa puolueen tekemistä ratkaisuista, feminismistä ja sananvapaudesta.
Perussuomalaisten puheenjohtajalta Jussi Halla-aholta kysyttiin maanantaina Ylen A-Studiossa yllättäen näkemystä feminismiin. Halla-aho määritteli, että feminismi on muuttunut joustavaksi käsitteeksi, jonka merkitys vaihtelee asiayhteydestä riippuen.
– Joidenkin mielestä se tarkoittaa miesten ja naisten välistä tasa-arvoa, tässä mielessä kuka tahansa meistä varmaan ilmoittautuu feministiksi. Käytännössä toki tiedämme, että poliittinen feminismi menee pidemmälle, se ei keskity pelkkään sukupuolten tasa-arvoon käytännön asioissa, vaan pikemminkin lietsoo jonkinlaista identiteettiin perustuvaa sotaa sukupuolten välille.
– Tässä merkityksessä perussuomalaiset ilman muuta on antifemninistinen puolue, Halla-aho sanoi.
Perussuomalaiset ei osallistu identiteettisotaan
A-Studion juontaja kysyi Halla-aholta, onko perussuomalaiset identiteettisodan toinen osapuoli.
– Me emme osallistu tähän sotimiseen, Halla-aho vastasi.
Hän korosti, että perussuomalaisten ohjelman ytimessä ovat sellaiset yhteiskunnalliset ilmiöt ja ongelmat jotka ovat pitkälti sukupuolineutraaleja.
– Toisin sanoen: suurin osa yhteiskunnan ongelmista koskettaa kaikkia ihmisiä riippumatta heidän sukupuolestaan, Halla-aho totesi.
Ideologinen feminismi liikkunut kauas tasa-arvosta
A-Studiossa perussuomalaisia edusti myös puolueen 1. varapuheenjohtaja Riikka Purra, joka kertoi, että nuorempana hän oli feministi.
– Olen elänyt lapsuuteni pääasiassa kahdestaan äidin kanssa, ja minut on pienestä saakka opetettu siihen, että ”pidä puolesi, pärjäät ja voit tehdä mitä haluat”. Ymmärsin feminismin sillä tavalla, että naisten oikeudet ovat tärkeitä, mies ja nainen ovat tasa-arvoisia ja että Suomessa on hyvä olla.
Myös Purra moittii nykyistä, ideologista feminismiä siitä, että se on liikkunut hyvin kauas tasa-arvon ajatuksesta.
– Nykyinen feminismi lähestyy maailmaa eräänlaisen uhrinäkemyksen kautta. Se asettaa naisen tiettyyn uhripositioon, kuten monia muitakin vähemmistöjä. Nykyinen feminismi näkee, että olemme rakenteissa tapahtuvan syrjinnän, maskuliinisen tai patriarkaalisen väkivallan uhreja.
– Ei ole oikein muita vaihtoehtoja kuin joko ottaa uhriasema tai sitten jollain räväkällä, konventioita rikkovalla tavalla haastaa kaikki. Itse en näe tätä merkitykselliseksi asiaksi. Miesten ja naisten välillä on tiettyjä erilaisia standardeja, näin osin tulee ollakin. Ongelmia tulee tietysti ratkoa, mutta tämä nykyinen feminismi ei ole myöskään minun feminismiäni, Purra sanoi.
Perussuomalaiset on ruohonjuuritason liike
Perussuomalaiset erotti äskettäin kansanedustaja Ano Turtiaisen eduskuntaryhmästään. Purra taustoitti asiaa toteamalla, että perussuomalaisilla on poliittisia painopisteitä ja tavoitteita, jotka kuvaavat sitä, miten puolue haluaa muuttaa ja parantaa Suomea.
– Turtiaisen twiitti ei edistänyt tavoitteitamme, eikä kuvastanut puolueemme linjaa. Se oli vain kansanedustajalta huonoa harkintaa osoittava twiitti. Koska aiemmat puuttumiset vastaavaan some-toimintaan eivät ole tuottaneet tulosta, ryhmä oli sitä mieltä, että nyt oli tällaisen rangaistuksen aika.
Halla-aho myönsi, että perussuomalaisilta on joskus kuultu harkitsemattomia möläytyksiä aiemminkin. Halla-ahon mukaan se pitkälti johtuu siitä, että perussuomalaiset on ruohonjuuritason poliittinen liike.
– Meille tulee politiikan ulkopuolelta paljon tavallisia ihmisiä, jotka eivät välttämättä tunne politiikan perinteisiä käytöstapoja. Virheitä on tapahtunut, mutta niistä pitää ottaa opiksi.
Kansanedustajilla laajennettu sananvapaus
Halla-aholta kysyttiin vielä kansanedustaja Juha Mäenpään eduskunnassa pitämästä, poliisitutkintaan johtaneesta puheenvuorosta. Mäenpäätä ei erotettu eduskuntaryhmästä.
Halla-aho korosti, että on mahdotonta vetää rajoja sille, minkä sanominen on moraalisesti tai eettisesti oikein.
– Me kuitenkin pidämme kestämättömänä sellaista tilannetta, jossa kansanedustajien sananvapautta aletaan perustuslain pääsäännöstä poiketen rikkomaan, koska tälle tielle ei ole loppua.
Purra sanoi, että perussuomalaisista tuskin on tulossa sen tyylistä salonkikelpoista puoluetta, jota perussuomalaisten poliittiset vastustajat ehkä haluaisivat.
– Emme me toisaalta haluakaan sellaiseksi päästä. Olemme 25-vuotias puolue ja virheistä tulee oppia. Meillä on erittäin hyvä, johdonmukainen linja ja meillä on vielä paljon tekemistä. Kykenemme varmasti olemaan näissä asioissa kriittisiä ja puhumaan kovaa, vaadittavalla tavalla, mutta me voimme myös välttää typeryyksiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vastustajat salonkikelpoisuus Ano Turtiainen Kritiikki Riikka Purra Feminismi Juha Mäenpää Sananvapaus Yle Eduskuntaryhmä perussuomalaiset Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kahdesta hallituspuolueesta syydetään rankkaa vihapuhetta yksityishenkilön niskaan – Eva Biaudet osallistuu yksityishenkilön seksuaalisuuden julkiseen ivaamiseen – ”Erityisen raukkamaista”

Antikainen: Rinteen lupaus vappusatasesta pelkkää sanahelinää

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Halla-aho: Jos EU ei pysty suojelemaan jäsenmaitaan haittamaahanmuutolta eikä anna keinoja ratkaista ongelmia kansallisesti, se on vapaan liikkuvuuden ja unionin loppu

Eduskunnan kyselytunnista tuli ministerien väistelytunti – kansanedustajien kysymyksiin ei tule vastauksia, aikaa palaa turhaan jaaritteluun: ”Kiitoksia kysymyksestä”

Perustuslakivaliokunnan perussuomalaiset jäsenet: Syytelupaa ei pidä myöntää kansanedustaja Mäenpään tapauksessa

Eduskunta ei antanut suostumusta Mäenpään syyttämiseksi

Mäenpää huolestunut sananvapaustilanteesta: ”Demokratia ei voi toimia, jos erilaisten mielipiteiden esittämistä ei sallita”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












