

PS ARKISTO
Purra kulttuurialan rahoituskohusta: ”Hallitus ei kykene tekemään edes tämän mittakaavan päätöksiä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra pitää hallituksen toimintaa absurdina kulttuurialan rahoituskohussa.
Hallituspuolueiden SDP:n ja keskustan välillä kiisteltiin viime viikolla taide- ja kulttuurialan 18,4 miljoonan euron rahoitusleikkauksista.
Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk) julkisti leikkauslistan liian aikaisin, vaikka pääministeri Sanna Marin (sd) oli ohjeistanut toisin. Kurvinen väitti SDP:n olleen leikkauslistan kannalla.
Listalla myös leikattavaa
Marin ilmoitti viime perjantaina, että hallitus on sopinut leikkauksien perumisesta. Päätös koskee myös sosiaali- ja terveysalan järjestöjä, joille on jaettu rahoitusta Veikkauksen tuotoista.
– Kyllä se on ollut aivan absurdia seurata tätä. Kyse oli tietenkin osin hyvin tärkeistä asioista. Siellä Veikkauksen edunsaajien joukossa on muun muassa tärkeitä sosiaali- ja terveysalan järjestöjä, mutta siellä on myös kaikkea sellaista, jota perussuomalaiset ei kannata ja josta voisi leikata, Purra katsoo.
Ministerit nokittelevat toisiaan
Rahoitusasian hoitaminen oli hallituksessa soutamista ja huopaamista.
– Hallitus ei kykene tekemään edes tämän mittakaavan päätöksiä tai pysymään jo päätetyssä. Kertoohan se ikävää tarinaa siitä, millainen kyky olisi yhtään hankalampien asioiden osalta, Purra arvostelee.
Marin, Kurvinen sekä keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko kommentoivat kukin tahollaan rahoituskohua Twitterissä. Esimerkiksi Marin twiittasi torstaina, että demarit haluaa perua leikkaukset.
– Ministerit ja hallituspuolueiden edustajat nokittelevat toisiaan sosiaalisessa mediassa. Politiikkaa tehdään instagramissa, ja negatiivista julkisuutta pelätään kuin ruttoa, Purra sanoo.
Rahoituskohteita riittää
Aikaisemmin hallituksen sisällä oli vääntöä muun muassa poliisien rahapulan korjaamisesta.
– Onneksi siihen lopulta liikeni 30 miljoonaa, ettei suoraan tarvitse mennä henkilöstövähennyksiin. Silti edelleenkin poliisin lisäksi Tulli, hätäkeskuslaitos ja pelastustoimi kärsivät merkittävistä alijäämistä. Uskoisin, että siellä olisi tarvetta näillekin miljoonille, joita nyt annetaan muun muassa poliittisille lehdille, Purra toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kulttuuriala sosiaali- ja terveysala Antti Kurvinen rahanjako Veikkaus Annika Saarikko Riikka Purra Sanna Marin leikkaukset perussuomalaiset SDP Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Suomen velkaantuminen on yksinkertaisesti mahdottomalla uralla”

Ministerit Marin ja Saarikko intoilivat ilmastotoimista ja työperäisestä maahanmuutosta – Purra: ”Hallitus on vihreän varauman vanki”

Suomi seitsemän muun EU-maan kanssa torjumassa unionin velkahumalaa – silti hallitus velkaannuttaa kansaa miljardikaupalla keskellä noususuhdannetta

Ranne: Vihervasemmiston yletön julkisen talouden paisuttaminen on suurin uhka Suomen elinvoimaisuudelle – ”Tilanne on jakomielinen”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.

Kolumni: Maahanmuutosta saa kaksi tarinaa, mutta vain toisella on merkitystä
Maahanmuutto on Euroopassa valtava tilastollinen ilmiö ja jotain, minkä toivotaan pelastavan harmaantuvan mantereen kansantalous. Kymmenen vuoden takainen ”pakolaiset ovat uusi Nokia” -ajattelu ei ole kadonnut mihinkään, vaikka se ei kestä kriittistä tarkastelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













