

PS ARKISTO
Purra: Uniper puoli-ilmaiseksi Saksalle – Suomelle rippeet
Suomen valtiolla ei ole ollut missään vaiheessa omistajaohjausotetta Fortumista. Myöskään Fortumilla ei ole ollut missään vaiheessa pitävää otetta Uniperista, sillä viimekätinen päätäntävalta on saksalaisilla niin force majeurin julistamisesta kuin Uniperin pystyssä pitämisestäkin, huomauttaa perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.
Riikka Purra arvioi, että kun Uniper kansallistetaan ja Saksa maksaa osakkeista tämän hetken tiedon mukaan noin 500 miljoonaa euroa, on selvää, että Fortumille ja sitä kautta suomalaisille kertyy miljarditappiot, sillä aikanaan Fortum – ja sitä kautta veronmaksajat – maksoivat Uniperistä noin seitsemän miljardia euroa.
Saksa teki tietoista politiikkaa
Purran mukaan heinäkuun ”pelastuspaketissa”, jonka oli siis tarkoitus nimenomaan estää kaatuminen ja kansallistaminen, Saksa jo sai pilkkahinnalla ison osan Uniperista. Fortumin alaskirjaukset tulevat olemaan merkittävät.
– Saksa teki poliittisilla päätöksillään Uniperista tappiopesäkkeen. Tappioilla tuettiin saksalaisia kotitalouksia ja yrityksiä myymällä heille alle markkinahintaista maakaasua. Tappiot rahoitettiin pakottamalla Fortum lainaamaan rahaa Uniperille.
– Kun Uniperin arvo oli näin painettu lähes nollaan ja Fortumilla ei enää ollut mahdollisuutta eikä edes halua luotottaa enempää, Saksan valtio esitti ostotarjouksen: saatte pikkurahat osakkeista, mutta saatte sentään aiemmin lainaamanne kahdeksan miljardia takaisin, ota tai jätä – tai muuten jatketaan tappioiden tekemistä, Purra kuvaa tilannetta.
Hallitus yrittää keplotella itsensä ulos
Lainarahan takaisin saaminen ei ole Purran mukaan mikään voitto vaan lain edellyttämä toimi.
– Jos hallitus tätä juhlii, se vain yrittää keplotella itsensä ulos ongelmista. Saksa saa Uniperin puoli-ilmaiseksi ja Suomi saa rippeet, Purra toteaa.
Loppulasku vielä hämärän peitossa
Purra arvioi, että suurin uhka on edelleen, että Suomen valtio joutuu pääomittamaan Fortumia myöhemmin isosti. Yhtiö joutuu tekemään alaskirjauksia niin Uniperista kuin Fortumin Venäjä-seikkailuistakin, eikä kukaan vielä tiedä kuinka paljon.
– Lisäksi epäoikeudenmukaisinta kansallistamisessa on, että Uniper on saamassa siihen mukaan myös arvokkaimmat ja kannattavat osat, vesi- ja ydinvoimalaitokset. Ne ovat olleet osin suomalaisten omistamia entisen pääomistajan Fortumin kautta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- voimalaitokset miljarditappiot Uniper Kansallistaminen veronmaksajat Riikka Purra Omistajaohjaus Fortum Velkaantuminen Saksa hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra pelkää Uniper-sotkusta koituvan veronmaksajille miljarditappiot: ”Suomessa olisi omia, kansallisia kohteita, joihin tarvittaisiin kipeästi rahaa”

Tavio: Saksa uhkaa viedä suomalaisilta vesivoimaloita

Perussuomalaisilta välikysymys energiasta ja Fortum-politiikasta: Veronmaksajien tappiot jopa 15 miljardia euroa – kukaan ei ota vastuuta

Purra: Sähkön hinta perustuu nyt Saksan virheisiin tulla täysin riippuvaiseksi venäläisestä kaasusta – demareiden lobbaamien kaasuputkien ansiosta

Tavio: Uniperin tappioiden rahasummalla saisi maksettua kaikille suomalaisille vuodeksi ruoat ja juomat

Junnila Uniperin myynnistä Saksalle: Valtion omistajapolitiikan johtaminen on ollut heikkoa ja avutonta

Mäkelä valtionyhtiö Fortumista: ”Kuuluuko seikkaileminen ja bisneksen tekeminen ulkomailla valtion tehtäviin – mielestäni ei”

Mäenpää hallitukselle: ”Tuntuu siltä kuin puhuisimme kiviseinälle tai kuuroille korville”

Uniper-sotkusta olisi otettava opiksi – Tavio toivoo valtiolta jatkossa vahvempaa omistajaohjausta: ”Tulisi valvoa strategioita ja ennen kaikkea kansallista etua”
Viikon suosituimmat

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

Antikainen: Vasemmistonuoret radikalisoituvat – Minja Koskelan hiljaisuus on jo kannanotto
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ei ole vieläkään suostunut kommentoimaan Vasemmistonuorten ympärillä paisuvia kohuja.

Dosentti Arto Selkälä: Feministiseen politiikkaan siirtyminen oli virhe Suomelle
Dosentti ja yliopistonlehtori Arto Selkälä väittää, että feministisen yhteiskuntapolitiikan vakiintuminen on Suomen suurin yhteiskuntapoliittinen virhe. Tämä näkyy Selkälän mukaan muun muassa siinä, että nuorten miesten syrjäytyminen on kasvanut tyttöjen ja naisten aseman parantamisen kustannuksella.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.












