Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Purra vetoaa muihin puolueisiin: Puoluetukeen rinnastettavat aluevaltuustorahat on lopetettava, jotta rahat voitaisiin siirtää asukkaiden tarvitsemiin palveluihin

27.01.2025 |11:15

Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa, että tulevissa kunta- ja aluevaaleissa on pitkälti kyse siitä, mihin veronmaksajan rahaa laitetaan ja mitä sillä halutaan saada aikaiseksi. - Toivon, että kaikkien silmien eteen avautunut julkisen talouden ja suomalaisen soten todellisuus kirvoittavat myös eduskunnan oppositiopuolueita kohti aitoja toteutettavissa olevia ratkaisuja ja tiukkaa säästäväisyyttä. Vain niin suomalaista järjestelmää voidaan oikeasti korjata.

Tulevien kunta- ja aluevaalien alla perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra uudistaa perussuomalaisten aiemman vaatimuksen siitä, että vaikeassa tilanteessa hyvinvointialueet eivät saisi olla poliitikkojen hippastelun ja puolueiden taloudellisen vallan kasvattamisen paikkoja, vaan nimensä mukaisesti sellaisia, joista ihminen saa verorahoitettua hyvinvointia ja apua.

Purra esittää kaikille puolueille puoluetukeen rinnastettavien aluevaltuustorahojen lopettamista.

– Vetoan muihin puolueisiin, että ne olisivat valmiita lopettamaan puoluetukeen rinnastettavat aluevaltuustorahat, jotta nämäkin summat voitaisiin siirtää asukkaiden kipeästi tarvitsemiin palveluihin.

– Alueilla käytettiin vuonna 2023 pelkästään puolueiden tukiin ja kokouspalkkioihin yli 20 miljoonaa euroa vuodessa. Valtio tai valtiovarainministeriö ei voi puuttua itsehallinnollisten alueiden aluevaltuustorahoihin, kokouspalkkioihin tai erilaisten jaostojen, valiokuntien ja muiden himmelirakenteiden määriin. Ainakaan ennen kuin ollaan arviointimenettelyssä eli tiukassa talouden ohjauksessa, tarkkailuluokalla.

Suomalaisten on saatava vastinetta verorahoilleen

Alueiden hillitöntä hallintoa on perussuomalaisten mukaan välttämätöntä purkaa, aivan kuten tehdään hallituksen toimin myös valtion tasolla, jossa hallintoon kohdistuvat säästöt ovat nyt merkittäviä.

– Hyvinvointiyhteiskunnan säilyttämisen yksi oleellinen perusosa toteutuu vain, mikäli suomalaiset kokevat saavansa korkeille verorahoilleen vastinetta. Jos kokonaisveroaste on näin korkea ja keskituloisen verotaakka uuvuttava, mutta moniin palveluihin ollaan tyytymättömiä, jokin on mennyt pahasti pieleen. Me kuulutamme paluuta perusasioihin ja siihen tärkeimpään ja vastaavasti rönsyjen karsimista. Tätä vaaditaan valtiolta alas asti, ja jokaisen valtuutetun tulisi asia ymmärtää, Purra sanoo.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Oulun valtuusto lakkauttaa kouluja rahanpuutteen takia, mutta pitää kiinni kalliista ilmastotavoitteestaan – Aittakumpu: ”Kyllä on arvot pahasti vinossa”

06.04.2026 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa

08.04.2026 |15:11
6.
Suomen uutiset logo

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja

07.04.2026 |09:31
9.
Suomen uutiset logo

Johdateltu viestintä hämmentää – konsulttien käsikirjan opit ohjaavat keskustelua datakeskuksesta Mikkelissä

04.04.2026 |09:48
10.
Suomen uutiset logo

Ministeri Lulu Ranne: Ilmastolaki on susi ja niin on sen arviointikin

07.04.2026 |18:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää