

LEHTIKUVA
Putkonen: ”Häädetään yhteistoimin paskalailla rahastajat tontilta ja kunnantaloilta”
”Haja-asetusalueen jätevesiasetuksella eli paskalailla tapahtuvalle mafiatyyliselle rahastukselle on tehtävä loppu.” Näin toteaa työmies Matti Putkonen tiedotteessa. Hän moittii ankarasti ympäristöministeriötä ja Suomen ympäristökeskusta (SYKE). Hän muistuttaa myös siitä, että kuntien valtuustoilla ja ympäristölautakunnalla on paskalain soveltamisessa harkintavaltaa.
– Ympäristönsuojelulaki edellyttää, että myös viemäriverkoston ulkopuolisen asutuksen jätevedet käsitellään niin, ettei niistä aiheudu ympäristön pilaantumisen vaaraa. Ympäristönsuojelulaki ja jätevesimääräykset perustuvat vaikuttavuuteen, eivätkä ne ota kantaa teknisiin menetelmiin, joilla vaatimukset täytetään. Viranomaisten toimivallassa ei ole rajoittaa ainoiksi hyväksytyiksi ratkaisuiksi tiettyjä laitemerkkejä tai – teknisiä ratkaisuja, muistuttaa perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
– Kaksi- tai kolmeosaiset sakokaivot ja umpisäiliöt, joihin jätevedet kerätään, ovat tiiviitä. Ne tyhjennetään tarvittaessa ja jätevesi toimitetaan jätevedenpuhdistamolle. Säiliö ei määritelmällisesti puhdista jätevesiä, eikä päästä niitä lainkaan ympäristöön. Näin ollen ne täyttävät ympäristönsuojelulain ja haja-asutusalueen jätevesiasetuksen vaatimukset. Nämä edullisimmat sekä säädökset täyttävät jätevesijärjestelmät toimivat muuallakin kuin herkimmillä alueilla. Vesiensuojeluyhdistysten Liiton mukaan umpisäiliöt tulisivat olla ainoat sallitut ratkaisut arvokkailla pohjavesi- ja ranta-alueilla.
– Ympäristöministeriö ja SYKE toimivat vastoin lain henkeä ja kirjainta yrittäessään edelleen pakottaa suomalaiset ostamaan tuhansia, jopa kymmeniä tuhansia maksavia tehdasvalmisteisia puhdistamoja tai maasuodatusjärjestelmiä. Näin tapahtuu huolimatta siitä, että molemmat ovat tietoisia Tekniikan Maailman Helsingin yliopistolla teettämien testien tuloksista. Näissä on todettu maasuodattimet toimimattomiksi ja ne ovat jopa lianneet pohjavesiä sekä pilanneet kaivoja.
Putkonen muistuttaa, että kunnanvaltuustoilla ja ympäristölautakunnilla on oikeus tehdä itsenäisesti päätökset ”paskalain” kuntakohtaisesta sovellutuksesta. Kunnalla on mahdollisuus estää ylimitoitettujen ja kalliiden laitteistojen pakkomyynti sekä suunnitelmat pakkoliittymisistä vesi- ja viemäriosuuskuntiin.
– Mikäli SYKE jatkaa painostamista rakennusvalvonnan myötävaikutuksella, asentaa 20 000 euroa maksavia, täysin toimimattomia maasuodatusjärjestelmiä edellytyksenä rakennusluvan saamiseksi, on syytä läpivalaista SYKE:n virkamiesten poliittis-taloudelliset kytkökset laitetoimittajiin. Samoin on tehtävä niiden viranomaisten kohdalla, jotka painostavat uhkasakon uhalla haja-asutusalueen asukkaita ostamaan toimimattomia jätevesilaitteistoja tai pakkoliittymään vesi- ja viemäriosuuskuntiin.
Työmies Putkonen vaatii välittömiä toimia samalla iloiten, että viimeinkin pystytään heittämään paskalailla rahastajat ulos tontilta ja kunnantalon käytäviltä.
Putkonen kävi paskalakiasiaa läpi PS:n puoluekokouksessa 30.6.2019. Youtube, 9 min.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miksi Sipilä vaikenee paskalakibisneksestään?
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää