

LEHTIKUVA
Putkonen: ”Häädetään yhteistoimin paskalailla rahastajat tontilta ja kunnantaloilta”
”Haja-asetusalueen jätevesiasetuksella eli paskalailla tapahtuvalle mafiatyyliselle rahastukselle on tehtävä loppu.” Näin toteaa työmies Matti Putkonen tiedotteessa. Hän moittii ankarasti ympäristöministeriötä ja Suomen ympäristökeskusta (SYKE). Hän muistuttaa myös siitä, että kuntien valtuustoilla ja ympäristölautakunnalla on paskalain soveltamisessa harkintavaltaa.
– Ympäristönsuojelulaki edellyttää, että myös viemäriverkoston ulkopuolisen asutuksen jätevedet käsitellään niin, ettei niistä aiheudu ympäristön pilaantumisen vaaraa. Ympäristönsuojelulaki ja jätevesimääräykset perustuvat vaikuttavuuteen, eivätkä ne ota kantaa teknisiin menetelmiin, joilla vaatimukset täytetään. Viranomaisten toimivallassa ei ole rajoittaa ainoiksi hyväksytyiksi ratkaisuiksi tiettyjä laitemerkkejä tai – teknisiä ratkaisuja, muistuttaa perussuomalaisten työmies Matti Putkonen.
– Kaksi- tai kolmeosaiset sakokaivot ja umpisäiliöt, joihin jätevedet kerätään, ovat tiiviitä. Ne tyhjennetään tarvittaessa ja jätevesi toimitetaan jätevedenpuhdistamolle. Säiliö ei määritelmällisesti puhdista jätevesiä, eikä päästä niitä lainkaan ympäristöön. Näin ollen ne täyttävät ympäristönsuojelulain ja haja-asutusalueen jätevesiasetuksen vaatimukset. Nämä edullisimmat sekä säädökset täyttävät jätevesijärjestelmät toimivat muuallakin kuin herkimmillä alueilla. Vesiensuojeluyhdistysten Liiton mukaan umpisäiliöt tulisivat olla ainoat sallitut ratkaisut arvokkailla pohjavesi- ja ranta-alueilla.
– Ympäristöministeriö ja SYKE toimivat vastoin lain henkeä ja kirjainta yrittäessään edelleen pakottaa suomalaiset ostamaan tuhansia, jopa kymmeniä tuhansia maksavia tehdasvalmisteisia puhdistamoja tai maasuodatusjärjestelmiä. Näin tapahtuu huolimatta siitä, että molemmat ovat tietoisia Tekniikan Maailman Helsingin yliopistolla teettämien testien tuloksista. Näissä on todettu maasuodattimet toimimattomiksi ja ne ovat jopa lianneet pohjavesiä sekä pilanneet kaivoja.
Putkonen muistuttaa, että kunnanvaltuustoilla ja ympäristölautakunnilla on oikeus tehdä itsenäisesti päätökset ”paskalain” kuntakohtaisesta sovellutuksesta. Kunnalla on mahdollisuus estää ylimitoitettujen ja kalliiden laitteistojen pakkomyynti sekä suunnitelmat pakkoliittymisistä vesi- ja viemäriosuuskuntiin.
– Mikäli SYKE jatkaa painostamista rakennusvalvonnan myötävaikutuksella, asentaa 20 000 euroa maksavia, täysin toimimattomia maasuodatusjärjestelmiä edellytyksenä rakennusluvan saamiseksi, on syytä läpivalaista SYKE:n virkamiesten poliittis-taloudelliset kytkökset laitetoimittajiin. Samoin on tehtävä niiden viranomaisten kohdalla, jotka painostavat uhkasakon uhalla haja-asutusalueen asukkaita ostamaan toimimattomia jätevesilaitteistoja tai pakkoliittymään vesi- ja viemäriosuuskuntiin.
Työmies Putkonen vaatii välittömiä toimia samalla iloiten, että viimeinkin pystytään heittämään paskalailla rahastajat ulos tontilta ja kunnantalon käytäviltä.
Putkonen kävi paskalakiasiaa läpi PS:n puoluekokouksessa 30.6.2019. Youtube, 9 min.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Miksi Sipilä vaikenee paskalakibisneksestään?
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.