

Puutavaran hinta rajussa kasvussa, rahaa painetaan viimeistä päivää – asumisen kustannukset karkaavat tavallisten ihmisten käsistä
Taloustoimittaja Ilmari Tarkkonen kirjoittaa kiihtyvästä inflaatioista ja sen vaikutuksista meidän kaikkien arkipäivään.
Kun mökille pitäisi uusia huussi, havaitsee, että puutavaran hinnat ovat nousussa. Puutavaran hintatason selvittämiseen riittää mainiosti esimerkiksi käynti Vantaan Bermudan kolmiossa – Byggmax, Bauhaus, K-rauta. Kotimaiselle puutavaralle löytyy taas ottajia. Se, että ottajia riittää on sinällään hyvä asia, mutta maailmanmarkkinahinnan nousu tuntuu suomalaisen kuluttajan kukkarossa. Rakennusmateriaalinen hinnan nousu Yhdysvalloissa lisää puutavaran tuontia Yhdysvaltoihin ja nostaa siis suoraan ja välillisesti suomalaisenkin puutavaran kysyntää.
Yhdysvalloissa asuntojen keskihinnat ovat nousseet vuodessa 16 %. Voisitko kuvitella laittavasi asuntosi myyntiin ja saavasi kolmessa päivässä lähes 100 tarjousta? Tällaista kuitenkin tapahtuu Yhdysvaltojen kuumentuneilla asuntomarkkinoilla eri puolilla maata, vaikka elämme monella tapaa yhtä suurimmista taloudellisista katastrofeista sitten suuren laman.
Hintojen nousu ei ole ollut tasaista, vaan paikoin hinnat ovat laskeneet – voimakkaastikin. Asuntojen hinnat ovat laskeneet alueilla, joissa korona ja väkivallan lisääntyminen ovat rapauttaneet ihmisten turvallisuuden tunnetta. Yhteiskunnan polarisaatio vain lisääntyy, eikä Bidenin hallinto ole onnistunut hillitsemään edes ilmiön kiihtymistä.
Asuntojen hintaralli on laskenut myynnissä olevien asuntojen määrää halutuimmilla alueilla ja käynnistänyt asuntorakennusbuumin. Haluttujen alueiden asuntojen hinnat ja monien rakennustarvikkeiden kuten puutavaran hinta ovat niin voimakkaassa nousussa, että mediassa on spekuloitu jopa hyperinflaation mahdollisuudella.
Yhdysvaltojen asuntojen hintarallin taustalla ovat poliittiset päätökset. Rahaa on poliittisin päätöksin painettu kuin huomista ei olisikaan. Kaikki painettu raha menee johonkin ja inflaation ensimmäisessä vaiheessa raha nostaa muun muassa asuntojen ja osakkeiden arvoja.
Euroopassa rahaa ei paineta vielä samassa mitassa kuin Yhdysvalloissa. Euroopassa toteutetut kansalliset rahoituspaketit ovat kuitenkin olleet jo merkittäviä, samoin kuin Euroopan keskuspankin arvopaperien osto-ohjelmat ja Etelä-Euroopan maiden pelastusjärjestelyt. EU:n yhteinen 750 miljardin euron ensimmäinen elvytyspaketti on vielä toteuttamatta. Parhaillaan EU:n jäsenet velkaantuvat ennen näkemätöntä vauhtia. Koska yhden velka on toisen rahaa, niin kaikki mainitut toimet ovat luonteeltaan inflatorisia.
Inflaatiossa ensivaiheen hyötyjiä ovat haluttuja reaaliomaisuuseriä omistavat tahot, tässä tapauksessa esimerkiksi moni suomalainen metsänomistaja hyötyy nousseista kantohinnoista, samoin kuin moni pörssivarakas ja halutulla alueella sijaitsevan asunnon omistaja. Inflaatio on kuitenkin monella tapaa katala ilmiö, erityisesti palkkatyöläiselle ja pankkitallettajalle.
Puutavaran myyjä hyötyy hintojen noususta ja saa nykyarvoisia euroja, joilla voi ostaa palkkatyöläiseltä edullisesti palveluja ennen kuin palkat nousevat. Kun inflaatio saavuttaa sen vaiheen, että palkkoja ryhdytään nostamaan, niin palkankorotuksen ostovoima on jo syöty, kun hyödykkeiden hinnat ovat jo nousseet.
Verottaja kuuluu inflaation hyötyjiin. Nollakorkojen ja inflaation maailmassa verottaja ei pääse tallettajan varoihin käsiksi. Nouseva inflaatio tuo mukanaan myös korkojen nousun, tosin korko on pääsääntöisesti alhaisempi kuin inflaatio. Verottaja ottaa korkotuotosta osansa.
Sinnikkään pankkitallettajan asema onkin korkean inflaation maailmassa ehkä ikävin. Tuttavani vanhemmat säästivät hänelle palkoistaan rahaa asunnon alkupääomaksi 1970-luvulla. Tuttavani osti noilla rahoilla sitten aikanaan nahkatakin.
ILMARI TARKKONEN
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Euroalueen hintojen nousu kaikkien aikojen ennätykseen – omikron-koronamuunnos voi lisätä poliittisten päätösten myötä tuotannon pullonkauloja
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Perussuomalaisten Suomeksi kiitos -kielikampanja käynnistyy tänään
Tänään käynnistyvässä Suomeksi, kiitos -kampanjassa perussuomalaiset haluaa kiinnittää huomiota suomen kieleen ympärillämme. - Emme halua Suomesta puolinaisen englannin maata, emmekä halua englantia sinne, missä kuuluu kuulua suomi, perussuomalaisten puheenjohtaja Rikkka Purra sanoo.
















