

LEHTIKUVA
Rajavartiolaitos: Itärajan esteaita etenee aikataulussa – yli 100 kilometriä jo valmiina
Rajavartiolaitos rakentaa itärajan 200 kilometrin esteaitaa suunnitellusti, ja hanke pysyy 362 miljoonan euron budjetissa valmistuen vuoden 2026 loppuun mennessä. Aita parantaa rajavalvontaa, tilannekuvaa ja reagointikykyä erityisesti välineellistetyn maahantulon tilanteissa.
Rakentaminen etenee vaativissa olosuhteissa ammattilaisten yhteistyöllä. Puolet kohdealueista ja yli 100 kilometriä esteaitakokonaisuutta on vastaanotettu valmiina rajavalvontakäyttöön ja esteaitaa on pystytetty lähes 160 kilometrin matkalle. Loppukesään mennessä kaikki alueet valmistuvat yksittäisiä viimeistelyjä lukuun ottamatta.
Maanmittauslaitos määrittelee korvaukset noin tuhannelle maanomistajalle, ja Rajavartiolaitos maksaa jo ensimmäisiä korvauksia varmistaakseen, että maanomistajat saavat oikeudenmukaisen korvauksen.
Esteaita on vain yksi osa isompaa kokonaisuutta
Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen on korostanut, että esteaita on vain yksi osa rajaturvallisuuden monipuolista varmistamista. Hän totesi Suomen Uutisten haastattelussa syyskuussa:
– Itärajaa ei voi pelkästään millään droonimuurilla suojella. Kysymys on rajaturvallisuuden turvaamisesta, ja siinä tarvitaan monenlaisia erilaisia välineitä. Yksi on teknologia ja siinä droonit. Itärajaa suojataan myös valvonnalla, henkilöstöllä, partioinnilla ja esteaidalla.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- esteaita droonimuuri Maanmittauslaitos välineellistetty maahantulo rajaturvallisuus maanomistajat itäraja korvaukset Rajavartiolaitos Rajavalvonta Mari Rantanen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Mari Rantanen vieraili itärajalla

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Sisäministeri Mari Rantanen tyytyväinen EU:n lupailemaan rahoitukseen itärajan droonimuurille: ”Turvallisuusympäristön muutos vaatii suorituskykyjen lisäämistä”
Sisäministeri Mari Rantanen kommentoi eilisillan A-studiossa itärajan droonimuuria sekä muuttoliike- ja siirtolaispaineen vähentämistä Eurooppaan. Rajaturvallisuuden turvaamiseen tarvitaan monenlaisia eri välineitä ja elementtejä, Rantanen korostaa.

Sisäministeri Rantanen ja komissaari Brunner: Itärajan turvaaminen on koko Euroopan yhteinen asia
Sisäministeri Mari Rantanen ja EU:n sisä- ja muuttoliikeasioista vastaava komissaari Magnus Brunner korostivat maanantaina Helsingissä pitämässään lehdistötilaisuudessa, että Suomen itärajan turvaaminen on koko Euroopan yhteinen tehtävä. Sama koskee laittoman maahanmuuton vastaista taistelua ja luvatta unionin alueella oleskelevien palautuksia.
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

Antikainen: Lindtman puolustaa Sánchezia eikä Suomea
Kun Espanjan hallitus epäonnistui EU:n ulkorajan suojaamisessa, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löysi arvosteltavaa vain yhdestä suunnasta: rajaa puolustavasta Suomen sisäministeristä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan se kertoo kaiken olennaisen SDP:n turvallisuuspoliittisista prioriteeteista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













