

LEHTIKUVA
Ranne: Vihervasemmiston yletön julkisen talouden paisuttaminen on suurin uhka Suomen elinvoimaisuudelle – ”Tilanne on jakomielinen”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne suomii kovin sanoin hallituksen budjettiriihen tuloksia. – Budjettiesitys ja -riihi ovat pannukakku, jonka lässähtäminen peitettiin hallitusviisikon omakehuilla ja kiertoilmaisuilla.
Esimerkkinä Lulu Ranne mainitsee, ettei hallitus omien sanojensa mukaan nosta polttoaineiden veroja. Kuitenkin hallitus aiheuttaa esimerkiksi biopolttoaineiden sekoitevelvollisuudella mittarihintoihin jopa kymmenien senttien nousun lähivuosina.
– Lisäksi valtionvarainministeri Annika Saarikko kehuu velanoton puolittumisella, vaikka liki 7 miljardin velkaantuminen on edesvastuutonta. Hallitus tavoittelee 78 % työllisyysastetta, mutta työllisyystoimien toistuva lykkääminen eteenpäin on jo vanha vitsi.
”75 miljradin euron virtahepo olohuoneessa”
Ranteen mukaan hallituksen aivan liian kireän hiilineutraaliustavoitteen todellinen hintalappu alkaa paljastua. Toinen polttoaineiden hintojen nousuautomaatti, kansallinen liikenteen päästökauppa, on varmasti taas pöydällä ensi keväänä, koska vihreille ja ilmastopaneelille ei mikään riitä.
Vihreiden puheenjohtaja, sisäministeri Maria Ohisalo puhuukin jo tavoitteen kiristämisestä viidellä vuodella.
– Tilanne on jakomielinen. Yhtäältä tavallisia ihmisiä syyllistetään kulutuksestaan, jota hallituskin pyrkii ilmastokiihkossaan rajusti leikkaamaan. Toisaalta hallitus samaan aikaan odottaa, että talouden eli juuri sen kulutuksen kasvu korjaisi kaikki ongelmat, Ranne sanoo.
– Meillä on 75 miljardin euron virtahepo olohuoneessa, kun sote irtoaa kunnista vuoden 2023 alussa, Ranne toteaa.
Julkinen talous retuperällä
Ranne huomauttaa, että julkisen talouden suurin ongelma on sen huono tuottavuus ja suuri koko: 63 miljardia euroa nyt ja vuodesta 2023 alkaen jo yli 75 miljardia euroa vuodessa.
– Vähäinen tuottavuuden kasvu on valunut valtion paremmin palkattujen, etenkin miesten, palkkojen korotuksiin.
Ranne huomauttaa, että esimerkiksi Helsingin yliopiston työelämäprofessori Vesa Vihriälä (KL 13.9.2021) vaatii TKI-investointeja tuottavuuden lisäämiseksi, mutta ei hän tai kukaan muukaan tunnu kyseenalaistavan sitä, käyttääkö valtionhallinto 75 miljardia yhteisiä varoja parhaalla mahdollisella tavalla tuottavasti, vaikuttavasti ja oikeisiin asioihin.
– Perussuomalaisten mielestä työn tekemisen verotusta on kevennettävä, Ranne toteaa.
– Velaksi sitä ei voi enää Sanna Marinin hallituksen jäljiltä tehdä, joten kevennys vaatii julkisen talouden koon pienentämistä. Verokiilan eli työnantajakustannusten ja työntekijän käteen jäävän palkan välisen eron pienentäminen edistää parhaiten yksityissektorin työllisyyttä, parantaa kuluttajien ostovoimaa ja siten poistaa työelämän kannustinloukkuja ilman, että sosiaalietuuksiin tarvitsee puuttua.
Mikään määrä veroja ei riitä
Ranne jatkaa, ettei ongelma ole pelkästään menojen suuruus vaan myös niiden painotukset eri tasoilla. Esimerkiksi, sote saattaa tarvita lisää rahaa muiden alojen kustannuksella, mutta samaan aikaan myös soten sisällä pitää pystyä parantamaan ohjattavuutta ja vaikuttavuutta, ja siten siirtämään varoja hoitajien määrän, palkkauksen ja työolojen parantamiseen.
– Heikoimmassa asemassa olevien suomalaisten lisätuen lisäksi tarvitsemme lisää tekijöitä hoivaan, kasvatukseen, koulutukseen sekä sisäiseen turvallisuuteen. Näissä henkilöstön tarve on pääasiassa osaamis- ja mitoituskysymys, saatavuus taas palkka- ja työolokysymys.
– Tällä julkisen talouden rakenteella mikään kasvu tai lisäverotus ei turvaa niiden rahoitusta. Vihervasemmiston yletön julkisen talouden paisuttaminen on suurin uhka Suomen elinvoimaisuudelle ja siten näiden perus- ja ydintoimintojen rahoitukselle.
Turhista ja vahingollista menoeristä karsittava
Ranne painottaa, että eduskunnan on jatkossa laitettava menot tärkeysjärjestykseen ja luovuttava turhista ja vahingollisista toiminnoista ja menoeristä.
– Esimerkkeinä maahanmuutto, liian kireät ilmastotavoitteet sekä oppivelvollisuuden pidentäminen, jotka eivät ratkaise vaan pahentavat ongelmia. Samalla julkisten palveluiden tuotantoa on tehostettava, keinot siihen ovat olemassa siinä kuin yksityisellä palvelusektorillakin.
– Tarvitsemme paljon vähemmän turhan suunnittelua ja hiiren napsuttelua. Tarvitsemme paljon enemmän vaikuttavuutta, läsnäoloa ja tekemistä, Ranne päättää.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Vasemmistoliiton ex-ministeri Saramo vertasi Suomeen pyrkiviä humanitaarisia maahanmuuttajia Nobel-voittajiin – Tavio tyrmäsi: ”En usko, että on montaa nettoveronmaksajaa”

Purra: Velkakäyrä sojottaa punaisena, hallitusta kiinnostavat vain ilmasto ja pakolaiset – ”Suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin”

Ministerit Marin ja Saarikko intoilivat ilmastotoimista ja työperäisestä maahanmuutosta – Purra: ”Hallitus on vihreän varauman vanki”

Suomi seitsemän muun EU-maan kanssa torjumassa unionin velkahumalaa – silti hallitus velkaannuttaa kansaa miljardikaupalla keskellä noususuhdannetta

”Suomen velkaantuminen on yksinkertaisesti mahdottomalla uralla”

Ranne: Ilmastopaniikki ei pelasta, vaan tuhoaa perusoikeudet

Putkonen: Marinin hallituksen hiilineutraalisuustavoite ajaa teollisuuden pois Suomesta – ”Näitä työpaikkoja ei vihreä teollisuus pysty korvaamaan”

Hallituksen valtavaan velanottoon pettynyt Junnila: ”Keskusta päästänyt samppanjasosialistit juhlimaan”

Junnila talousarvioesityksestä: ”Kuulostaako nousukaudella otettu lähes 7 miljardin lisävelka vastuulliselta ja suhdannetilanteen edellyttämältä?”
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Vasemmistonuorilta putosi antisemitistinen somepommi, josta Helsingin Sanomat ja Yle eivät suostu kertomaan mitään

Kolumni: Mikä hävettää, demarit?
Valtiontalouden tarkastusvirasto vahvistaa: Marinin hallitus suhtautui rahankäyttöön löperösti ja purki sääntöpohjaiset esteet rahankäytölleen. Laskua tästä maksetaan vielä pitkään. - Kun Marinin hallitus luopui finanssipoliittisista säännöistä, se kehitti itselleen uuden säännön: kaikki saavat aina jotain. Lopputuloksena oli menojen valtava paisuminen, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Yhdysvallat luokitteli Li Anderssonin tukeman Antifa-ryhmän terroristijärjestöksi
Yhdysvaltain ulkoministeriö on luokitellut neljä eurooppalaista Antifa-ryhmää terroristijärjestöiksi. Yksi näistä ryhmistä on sellainen, jota vasemmiston meppi Li Andersson on näkyvästi tukenut. Vasemmiston antama tuki äärivasemmistolaiselle väkivallalle ei kuitenkaan Suomen valtamediaa kiinnosta.

Vihreiden kunta- ja aluevaaliehdokas maahanmuuttotutkimuksen takana – Lehtinen ja valtiovarainministeriön finanssineuvos lyttäävät tutkimuksen
Viime viikolla valtamedioissa uutisoitiin laajasti tutkimuksesta, jonka johtopäätöksenä maahanmuuttajien vaikutus Suomen talouteen olisi positiivinen. Helsingin Sanomat kysyi valtiovarainministeriöltä tutkimuksesta. Valtiovarainministeriön finanssineuvos Jukka Mattilan mukaan tutkimus on heikkolaatuinen ja siitä on tehty liiallisia johtopäätöksiä. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen pitää ihmeellisenä, että missään mediassa ei ole puhuttu tekijöiden taustoista.

Eurooppa, johon uskoimme, on hitaasti kuolemassa – ”Tästä ei voi enää vaieta”
Mikä on oikea tai väärä tapa toimia, kun aiemmin täysin saksalaiset kaupungit muuttuvat silmiemme edessä muslimimaailman etuvartioiksi, kysyy Irakissa ja Afgnaistanissa palvellut brittiupseeri The Telegraphissa. Kotoutuminen tarkoittaa käytännössä sitä, että maahanmuuttajat räätälöivät uuden kotimaansa entisen kotipaikkansa kaltaiseksi. Kauniisti sanottuna ”moderni sekulaarin liberalismi perustuu kohtalokkaaseen virhearvioon”.

Bensan hinta laskee taas – eduskunta hyväksyi polttoaineiden verotuksen keventämisen
Eduskunta päätti tänään liikennepolttoaineiden valmisteveron alentamisesta. Eduskunta hyväksyi hallituksen esityksen selvin äänin, sillä vain SDP, vihreät ja vasemmistoliitto äänestivät vastaan.

Antikainen: Marinin hallitus toi ISIS-äidit Suomeen – perussuomalaiset laittaa heidät vastuuseen
Eduskunta käsitteli eilen hallituksen esitystä terrorismilainsäädännön tiukentamiseksi. Hallitus aikoo tukkia terrorismilainsäädännön porsaanreiät, puuttua harmaalla alueella tehtäviin rikoksiin ja koventaa rangaistuksia. Laki on laaja kokonaisuudistus. Jatkossa esimerkiksi ISIS-äidit eivät pääse enää kuin koira veräjästä.

Purra: On syytä varautua siihen, että Suomi joutuu liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta
Perussuomalaisen valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan Suomi saattaa joutua liiallisen alijäämän menettelyyn heti alkuvuodesta. Hän kommentoi asiaa eduskunnassa tiistaina velkajarrua koskevassa lähetekeskustelussa.

Trump aikoo haastaa BBC:n oikeuteen yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta – korvausvaatimus voi nousta yli neljään miljardiin euroon
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump aikoo haastaa BBC:n hänen puheensa vääristelystä. Trump vaatii jopa neljän miljardin euron vahingonkorvauksia yhtiön anteeksipyynnöstä huolimatta.

Lehtiväite: Minnesotan sosiaaliturvapetosten rahoja on päätynyt terroristijärjestölle Somaliaan
Minnesotan osavaltiossa epäillään tapahtuneen laajoja sosiaaliturvapetoksia. Rahaa on huijattu asunnottomien palveluilla, köyhien lasten välipaloilla ja autististen lasten terapiapalveluilla. Monissa tapauksissa epäillyt ovat Minnesotan somaliyhteisön jäseniä. Viranomaislähteet vahvistavat, että miljoonia dollareita petoksilla hankittua rahaa on lähetetty Somaliaan, missä osa rahoista on päätynyt Al-Shabaab-terroristijärjestön käsiin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää












