

PS ARKISTO
Ranne: VM haluaa menot tärkeysjärjestykseen, mutta myös palvelutuotantoa pitäisi tehostaa
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne pitää valtionvarainministeriön raporttia julkisen talouden ohjauksen kehittämisestä perusajatukseltaan oikeansuuntaisena ja tervetulleena avauksena.
– Perussuomalaiset ovat jo pitkään vaatineet velkaantumisen lopettamista ja talouden tasapainottamista laittamalla menot tärkeysjärjestykseen sekä luopumalla turhasta ja hukasta. Vain niin yhteiskunnan keskeisten peruspalveluiden, kuten soten, koulutuksen, turvallisuuden ja kaikkein heikoimpien tukemisen rahoitus voidaan turvata tulevina vuosikymmeninä, Lulu Ranne sanoo.
Toiminnan ohjaus puuttuu
Ranteen mukaan hallituskausien yli ulottuva euromääräinen ja ajallinen rahoitusasematavoite yhdessä kehyssäännön kanssa antaisi päätöksentekoon kaivattua ryhtiä. Hän pitää esitystä kuitenkin ymmärrettävästi hieman yksiulotteisena, koska työ tehtiin puhtaasti virkatyönä.
– Parin seuraavan hallituskauden kohtalonkysymyksiä ovat paitsi sitova tavoitteiden asetanta, myös julkisen hallinnon ja palvelutuotannon ohjaus niiden tavoitteiden saavuttamiseksi. Toiminnan ohjaus ja kehittäminen on julkisen taloutemme ja virkakoneistomme ylivoimaisesti heikoin kohta.
Lähipalvelut ajetaan alas
Ranne ottaa esimerkiksi hyvinvointialueet.
– Jos hampaattomat aluevaltuustot jätetään ohjaamaan niitä rahoitusraamit ainoana ohjenuoranaan, jälki tulee olemaan hirveää: lähipalvelut ajetaan alas. Valtio ei voi olla pelkkä rahalla ohjaaja. Rahoitus tulee sitoa esimerkiksi mitattaviin kansanterveydellisiin tavoitteisiin ja tuloksiin.
Ranne nostaa esiin myös verotuksen roolin.
– Kestävyysvaje ei ole ainoa ongelmamme. Pelkästään velkasuhteen kasvun pysäyttäminen ei riitä, koska ylisuuret verokiilamme ja kokonaisveroasteemme toimivat talouden tehokkaina käsijarruina.
Palkalla tultava toimeen
Julkiset menot ovat nyt ylisuuret suhteessa palveluiden määrään, laatuun ja vaikuttavuuteen. Tekemisen kustannuksista on saatava vuosittainen merkittävä säästö, mutta eihän virkakoneisto itselleen sellaista koskaan esitä.
– Julkisen talouden ohjausjärjestelmän tulee sisältää vaalikausien ylittävät tavoitteet myös verokiilan merkittäväksi kaventamiseksi ja kokonaisveroasteen saamiseksi kohtuulliseksi. Suomessa on oltava kannattavaa tarjota ja tehdä kaikenlaista työtä, josta maksettavissa olevalla palkalla tulee toimeen ilman ylimääräisiä tukia, Ranne painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyvinvointialueet lähipalvelut tärkeysjärjestys työnteko rahoitus palkka Valtionvarainministeriö Julkinen talous Lulu Ranne Kestävyysvaje Velkaantuminen hallitus verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kankaanniemi: Ympäristöministeriön menot järkyttävällä tasolla – Ruotsin mallia harkittava

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset vaativat muutoksia valtion talousarvioon: Hallitus arvostaa ilmastonmuutoksen suomalaisten hyvinvoinnin edelle

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Purra: Talouskasvun edellytyksenä ennustettava toimintaympäristö, järkevä sääntely ja kohtuullinen verotus – ”Lopulta pallo löytää maaliin”

Tavio: Ilmasto ja korona eivät voi olla tekosyy jatkuvalle velkaantumiselle – ”Muut maat osaavat välttää velkaa”

Suomalaisten leikkauslistalla perussuomalaisten kannattamat kohteet – Meri: Kunpa muutkin puolueet kuuntelisivat suomalaisia

Matalan kynnyksen lähipalveluiden alasajo veisi viimeisenkin toivon paremmasta – Ranne: Pelastetaan suomalaisten lähipalvelut ja terveys

Keskustan Lohi väittää hallituksen leikkaavan lähipalveluista – sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Keskusta itse siunasi sote-uudistuksen tavoitteet kustannusten kasvun hillitsemisestä
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.

Harva päättäjä asuu siellä, missä vieraskielisiä on paljon
Iltalehden selvitys paljasti, että valtaosa Helsingin valtuutetuista asuu alueilla, joissa vieraskielisiä on selvästi keskimääräistä vähemmän. Ilmiö osuu erityisesti niihin vihreiden ja vasemmistoliiton poliitikkoihin, jotka ovat itse ajaneet kaupungin koulupiirien tasapainotusta ja segregaation purkua.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














