

PS ARKISTO
Ranne: VM haluaa menot tärkeysjärjestykseen, mutta myös palvelutuotantoa pitäisi tehostaa
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Lulu Ranne pitää valtionvarainministeriön raporttia julkisen talouden ohjauksen kehittämisestä perusajatukseltaan oikeansuuntaisena ja tervetulleena avauksena.
– Perussuomalaiset ovat jo pitkään vaatineet velkaantumisen lopettamista ja talouden tasapainottamista laittamalla menot tärkeysjärjestykseen sekä luopumalla turhasta ja hukasta. Vain niin yhteiskunnan keskeisten peruspalveluiden, kuten soten, koulutuksen, turvallisuuden ja kaikkein heikoimpien tukemisen rahoitus voidaan turvata tulevina vuosikymmeninä, Lulu Ranne sanoo.
Toiminnan ohjaus puuttuu
Ranteen mukaan hallituskausien yli ulottuva euromääräinen ja ajallinen rahoitusasematavoite yhdessä kehyssäännön kanssa antaisi päätöksentekoon kaivattua ryhtiä. Hän pitää esitystä kuitenkin ymmärrettävästi hieman yksiulotteisena, koska työ tehtiin puhtaasti virkatyönä.
– Parin seuraavan hallituskauden kohtalonkysymyksiä ovat paitsi sitova tavoitteiden asetanta, myös julkisen hallinnon ja palvelutuotannon ohjaus niiden tavoitteiden saavuttamiseksi. Toiminnan ohjaus ja kehittäminen on julkisen taloutemme ja virkakoneistomme ylivoimaisesti heikoin kohta.
Lähipalvelut ajetaan alas
Ranne ottaa esimerkiksi hyvinvointialueet.
– Jos hampaattomat aluevaltuustot jätetään ohjaamaan niitä rahoitusraamit ainoana ohjenuoranaan, jälki tulee olemaan hirveää: lähipalvelut ajetaan alas. Valtio ei voi olla pelkkä rahalla ohjaaja. Rahoitus tulee sitoa esimerkiksi mitattaviin kansanterveydellisiin tavoitteisiin ja tuloksiin.
Ranne nostaa esiin myös verotuksen roolin.
– Kestävyysvaje ei ole ainoa ongelmamme. Pelkästään velkasuhteen kasvun pysäyttäminen ei riitä, koska ylisuuret verokiilamme ja kokonaisveroasteemme toimivat talouden tehokkaina käsijarruina.
Palkalla tultava toimeen
Julkiset menot ovat nyt ylisuuret suhteessa palveluiden määrään, laatuun ja vaikuttavuuteen. Tekemisen kustannuksista on saatava vuosittainen merkittävä säästö, mutta eihän virkakoneisto itselleen sellaista koskaan esitä.
– Julkisen talouden ohjausjärjestelmän tulee sisältää vaalikausien ylittävät tavoitteet myös verokiilan merkittäväksi kaventamiseksi ja kokonaisveroasteen saamiseksi kohtuulliseksi. Suomessa on oltava kannattavaa tarjota ja tehdä kaikenlaista työtä, josta maksettavissa olevalla palkalla tulee toimeen ilman ylimääräisiä tukia, Ranne painottaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyvinvointialueet lähipalvelut tärkeysjärjestys työnteko rahoitus palkka Valtionvarainministeriö Julkinen talous Lulu Ranne Kestävyysvaje Velkaantuminen hallitus verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kankaanniemi: Ympäristöministeriön menot järkyttävällä tasolla – Ruotsin mallia harkittava

Liikenne- ja viestintävaliokunnan perussuomalaiset vaativat muutoksia valtion talousarvioon: Hallitus arvostaa ilmastonmuutoksen suomalaisten hyvinvoinnin edelle

Vihreät hinkuu Suomeen lisää halpatyövoimaa, kokoomus komppaa vieressä – perussuomalaiset haluaa korjata työn kannustimia ja muita järjestelmätason ongelmia

Purra: Talouskasvun edellytyksenä ennustettava toimintaympäristö, järkevä sääntely ja kohtuullinen verotus – ”Lopulta pallo löytää maaliin”

Tavio: Ilmasto ja korona eivät voi olla tekosyy jatkuvalle velkaantumiselle – ”Muut maat osaavat välttää velkaa”

Suomalaisten leikkauslistalla perussuomalaisten kannattamat kohteet – Meri: Kunpa muutkin puolueet kuuntelisivat suomalaisia

Matalan kynnyksen lähipalveluiden alasajo veisi viimeisenkin toivon paremmasta – Ranne: Pelastetaan suomalaisten lähipalvelut ja terveys

Keskustan Lohi väittää hallituksen leikkaavan lähipalveluista – sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso: Keskusta itse siunasi sote-uudistuksen tavoitteet kustannusten kasvun hillitsemisestä
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.