

PS ARKISTO
Rantanen huolissaan katujengi-ilmiön kasvusta: Suomi voimakkaasti Ruotsin tiellä – maahanmuuttopolitiikkaa kiristettävä
Helsingin käräjäoikeudessa tuomittiin mittavia vankeustuomioita rikollisjengi Mantaqaan liittyvässä huumevyyhdissä. Suomen poliisijärjestöjen liiton puheenjohtaja Jonne Rinne kertoo, että Suomessa toimii 11 katujengiä pääkaupunkiseudulla ja Turussa, joista 95 prosenttia on ulkomaalaistaustaisia.
– On hienoa, että katujengi-ilmiön monikulttuurinen tausta myönnetään, mutta siihen tulisi myös puuttua. Nyt oireita hoidetaan lisäämällä resurssia maahanmuuton palveluihin, kun juurisyy on maahanmuutossa itsessään, perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen sanoo.
Jengikäräjillä uhkaava tilanne
Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden Vantaan kansliaan kohdistui torstaina vakava uhkaus, joka liittyi katujengien välienselvittelyä koskevaan oikeudenkäyntiin. Pääsyytettynä oikeudessa on helsinkiläisjengi Kurdish Mafian irakilaistaustainen Milan Jaff, jonka raportoidaan käyttäytyneen ylimielisesti raskaista syytteistä huolimatta.
– On selvää, että karkottaminen tulee kysymykseen toistuvasti vakaviin rikoksiin syyllistyneiden ulkomaan kansalaisten kohdalla, etenkin kun vielä osoitetaan välinpitämättömyyttä Suomen oikeuslaitosta kohtaan, Rantanen toteaa.
Asiantuntijat kertovat katujengitilanteen kasvusta
Keskusrikospoliisin mukaan katujengi-ilmiö levittäytyy jo pääkaupunkiseudun ulkopuolelle. Myös ex-katujengiläinen Miika Mehmet pelkää, että Suomessa ollaan pian Ruotsiakin pahemmassa tilanteessa. Lisäksi sosiaalisessa mediassa pyörii ensihoitaja Kari Hautamäen video, jossa hän kertoo Ruotsin jengiväkivallasta ja sen leviämisestä Suomeen.
– Suomi on päinvastaisesta vakuuttelusta huolimatta voimakkaasti Ruotsin tiellä. Kehitys tulisi pysäyttää nyt ja estää ulkomailta johdettujen – ja muiden maiden kansalaisista koostuvien – rikollisjengien jalansija Suomessa. Tässä ei voida välttyä nykyisen maahanmuuttopolitiikan kiristyksiltä, Rantanen kertoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- juurisyyt Milan Jaff Kurdish Mafia keskusrikospoliisi rikollisjengit jengiväkivalta Mari Rantanen Ruotsi Rikollisuus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Ruotsin asia on meidän

Jopa 95 prosentilla katujengiläisistä maahanmuuttajatausta: ”Haitallinen maahanmuutto aiheuttaa kehitysmaalaistumista”

Sisäministeri Mikkonen: Maahanmuutolla ei ole mitään tekemistä maahanmuuttajataustaisen katujengirikollisuuden kanssa

Immonen: Maahanmuuttajarikollisten hyysäämisen on loputtava – ”Katujengirikollisuuteen puututtava järein keinoin”

Meri: Rikosten paljousalennuksista luovuttava – ”Tee kolme, kärsi yksi” -periaate pois rikoslaista

Ruotsin suunnanmuutos on kirjattu 62-sivuiseen asiakirjaan – uuden hallituksen työ alkaa tiistaina

Perussuomalaiset karkottaisi vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset pois Suomesta – Meri: Kehitysapu seis, jos maa ei ota vastaan omia kansalaisiaan

Vihreät kieltäytyy edelleen tunnustamasta katujengirikollisuuden juurisyytä – Leena Meri huomautti ideologisesta ongelmasta

Aseet puhuivat taas Ruotsissa – 16-vuotias poika löydettiin ammuttuna pyörätieltä
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















