

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Jopa 95 prosentilla katujengiläisistä maahanmuuttajatausta: ”Haitallinen maahanmuutto aiheuttaa kehitysmaalaistumista”
Perussuomalaiset arvosteli eduskunnan kyselytunnilla Sanna Marinin (sd.) hallitusta siitä, että hallitus on päättäväisesti sulkenut silmänsä haittamaahanmuuton vakavilta ilmiöiltä ja kiistänyt maahanmuutolla olevan mitään yhteyttä kasvaneeseen jengirikollisuuteen.
– Haittamaahanmuutolla on kuitenkin merkittäviä negatiivisia vaikutuksia, joista perussuomalaiset on varoittanut vuosikymmeniä, perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää huomautti.
Jengiväkivalta leviämässä
– Väkivallan käyttö on poliisin mukaan arkipäiväistynyt, ja väkivaltaan turvaudutaan yhä useammin jengeissä. Ilmiö on perussuomalaisten mukaan laajenemassa suuremmista kaupungeista koko Suomeen.
– Jengiväkivallan arvioidaan kovenevan, kansainvälistyvän ja kasvavan. Rikoksista epäillyissä nuorissa korostuvat ne, joilla on maahanmuuttajataustaa tai joiden vanhemmat ovat muuttaneet Suomeen muualta, Mäenpää totesi.
Suomi on Ruotsin tiellä
Suomen poliisijärjestöjen liiton mukaan Suomessa toimii jo toistakymmentä katujengiä, joiden jäsenistä jopa 95 prosentilla on maahanmuuttajatausta. Liiton puheenjohtaja totesi, että Suomi onkin jo Ruotsin tiellä.
– Arvoisa sisäministeri, milloin hallitus myöntää, että olemme Ruotsin tiellä ja puuttuu todelliseen juurisyyhyn eli haitallisen maahanmuuton määrään?
Ministeriltä ei toimivia ratkaisuja
Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) myönsi, että huoli jengirikollisuudesta on todellinen. Asian ratkaisemiseksi Mikkonen totesi, että poliisin resurssit on turvattava ja panostettava muun muassa nuorten ankkuritoimintaan sekä moniviranomaistyöhön. Mikkosen mukaan nämä toimet ovat ennaltaehkäiseviä.
Perussuomalaisista kuitenkin huomautetaan, että erilaisia ”ennaltaehkäiseviä kotoutumistoimia” on tarjottu vuosikymmeniä ja kotoutumiseen on kulutettu satoja miljoonia vuosittain. Silti jengirikollisuus kasvaa vuosi vuodelta kuten Ruotsissakin. Ei siis ole näyttöä siitä, että nämä toimet auttaisivat.
Suomi kehitysmaalaistuu
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti, ettei väkivaltarikollisuus ole ainoa haitallisen maahanmuuton aiheuttama ongelma.
– Maahanmuutto aiheuttaa kaduilla, kouluissa ja nuorten parissa jatkuvasti sellaisia ongelmia, jotka eivät tule julkisuuteen.
– Maahanmuutto aiheuttaa meidän yhteiskuntamme kehitysmaalaistumista, Purra latasi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maahanmuuttajataustainen rikollisuus ennaltaehkäisevä työ Sanna Marinin hallitus väkivaltarikollisuus Ruotsin tie Krista Mikkonen kyselytunti jengiväkivalta haittamaahanmuutto Jengirikollisuus Riikka Purra Juha Mäenpää Kotoutuminen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liberaali maahanmuuttopolitiikka kylvää tuhoa Pohjoismaissa – ”Ongelmat eivät poistu vaikenemalla”

Immonen: Maahanmuutto kuormittaa oikeusjärjestelmää – ”Maahanmuutto kuriin ja oikeuslaitoksen rahoitus kuntoon”

Katujengit keskuudessamme, poliisi pulassa, oliko yllätys?

Immonen: Maahanmuuttajarikollisten hyysäämisen on loputtava – ”Katujengirikollisuuteen puututtava järein keinoin”

Suomi Ruotsin tiellä: Sosiaalinen maahanmuutto kärjistää koulujen ja asuinalueiden eriytymistä hyviin ja huonoihin – kärsijöinä erityisesti lapset ja nuoret

Rikosreportteri Södertäljen jengiampumisista: ”Täysimittaista sotaa”

Mäenpää maahanmuuttajien kotoutumista edistämään pyrkivästä laista: ”Ihan niin kuin Pahkasikaa olisi lukenut”

Purra: Ruotsin asia on meidän

Rantanen huolissaan katujengi-ilmiön kasvusta: Suomi voimakkaasti Ruotsin tiellä – maahanmuuttopolitiikkaa kiristettävä
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












