

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Jopa 95 prosentilla katujengiläisistä maahanmuuttajatausta: ”Haitallinen maahanmuutto aiheuttaa kehitysmaalaistumista”
Perussuomalaiset arvosteli eduskunnan kyselytunnilla Sanna Marinin (sd.) hallitusta siitä, että hallitus on päättäväisesti sulkenut silmänsä haittamaahanmuuton vakavilta ilmiöiltä ja kiistänyt maahanmuutolla olevan mitään yhteyttä kasvaneeseen jengirikollisuuteen.
– Haittamaahanmuutolla on kuitenkin merkittäviä negatiivisia vaikutuksia, joista perussuomalaiset on varoittanut vuosikymmeniä, perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää huomautti.
Jengiväkivalta leviämässä
– Väkivallan käyttö on poliisin mukaan arkipäiväistynyt, ja väkivaltaan turvaudutaan yhä useammin jengeissä. Ilmiö on perussuomalaisten mukaan laajenemassa suuremmista kaupungeista koko Suomeen.
– Jengiväkivallan arvioidaan kovenevan, kansainvälistyvän ja kasvavan. Rikoksista epäillyissä nuorissa korostuvat ne, joilla on maahanmuuttajataustaa tai joiden vanhemmat ovat muuttaneet Suomeen muualta, Mäenpää totesi.
Suomi on Ruotsin tiellä
Suomen poliisijärjestöjen liiton mukaan Suomessa toimii jo toistakymmentä katujengiä, joiden jäsenistä jopa 95 prosentilla on maahanmuuttajatausta. Liiton puheenjohtaja totesi, että Suomi onkin jo Ruotsin tiellä.
– Arvoisa sisäministeri, milloin hallitus myöntää, että olemme Ruotsin tiellä ja puuttuu todelliseen juurisyyhyn eli haitallisen maahanmuuton määrään?
Ministeriltä ei toimivia ratkaisuja
Sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) myönsi, että huoli jengirikollisuudesta on todellinen. Asian ratkaisemiseksi Mikkonen totesi, että poliisin resurssit on turvattava ja panostettava muun muassa nuorten ankkuritoimintaan sekä moniviranomaistyöhön. Mikkosen mukaan nämä toimet ovat ennaltaehkäiseviä.
Perussuomalaisista kuitenkin huomautetaan, että erilaisia ”ennaltaehkäiseviä kotoutumistoimia” on tarjottu vuosikymmeniä ja kotoutumiseen on kulutettu satoja miljoonia vuosittain. Silti jengirikollisuus kasvaa vuosi vuodelta kuten Ruotsissakin. Ei siis ole näyttöä siitä, että nämä toimet auttaisivat.
Suomi kehitysmaalaistuu
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra huomautti, ettei väkivaltarikollisuus ole ainoa haitallisen maahanmuuton aiheuttama ongelma.
– Maahanmuutto aiheuttaa kaduilla, kouluissa ja nuorten parissa jatkuvasti sellaisia ongelmia, jotka eivät tule julkisuuteen.
– Maahanmuutto aiheuttaa meidän yhteiskuntamme kehitysmaalaistumista, Purra latasi.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maahanmuuttajataustainen rikollisuus ennaltaehkäisevä työ Sanna Marinin hallitus väkivaltarikollisuus Ruotsin tie Krista Mikkonen kyselytunti jengiväkivalta haittamaahanmuutto Jengirikollisuus Riikka Purra Juha Mäenpää Kotoutuminen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liberaali maahanmuuttopolitiikka kylvää tuhoa Pohjoismaissa – ”Ongelmat eivät poistu vaikenemalla”

Immonen: Maahanmuutto kuormittaa oikeusjärjestelmää – ”Maahanmuutto kuriin ja oikeuslaitoksen rahoitus kuntoon”

Katujengit keskuudessamme, poliisi pulassa, oliko yllätys?

Immonen: Maahanmuuttajarikollisten hyysäämisen on loputtava – ”Katujengirikollisuuteen puututtava järein keinoin”

Suomi Ruotsin tiellä: Sosiaalinen maahanmuutto kärjistää koulujen ja asuinalueiden eriytymistä hyviin ja huonoihin – kärsijöinä erityisesti lapset ja nuoret

Rikosreportteri Södertäljen jengiampumisista: ”Täysimittaista sotaa”

Mäenpää maahanmuuttajien kotoutumista edistämään pyrkivästä laista: ”Ihan niin kuin Pahkasikaa olisi lukenut”

Purra: Ruotsin asia on meidän

Rantanen huolissaan katujengi-ilmiön kasvusta: Suomi voimakkaasti Ruotsin tiellä – maahanmuuttopolitiikkaa kiristettävä
Viikon suosituimmat

Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen uhkailee X:ssä räjähdyksillä ja tappamisella
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Mika Tammi julkaisi X-viestipalvelussa räjähdys- ja tappouhkauksia eduskuntataloa, perussuomalaisten puoluetoimistoa, ministereitä ja poliisia kohtaan. Piirihallituksen luottamushenkilön julkaisemat uhkaukset herättävät kysymyksen siitä, miten vasemmistoliitto suhtautuu omien edustajiensa vihapuheeseen.

Maahanmuuton ongelmat nousivat vihdoin esiin mediassa – Purra: ”Jos olisin toimittaja, hävettäisi”
Valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee kovin sanoin sitä, että media ja muut puolueet ovat heränneet maahanmuuton ongelmiin vasta nyt, pitkällä viiveellä. Perussuomalaiset on puhunut samoista asioista vuosikymmeniä.

Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja jyrähtää: ”Vasemmiston täytyy putsata oma pesänsä” –
Vasemmistoliiton Pirkanmaan piirihallituksen jäsenen Mika Tammen räjähdys- ja tappouhkaukset eivät ole irrallinen tapaus. Puolueen historiasta löytyy useita samankaltaisia esimerkkejä luottamushenkilöiden julkaisemista väkivaltaviesteistä. Perussuomalaisten puoluevaltuuston puheenjohtaja, Pirkanmaan piirihallituksen jäsen Sami Kymäläinen vaatii vasemmistoliittoa siivoamaan oman pesänsä.

Suomen Uutiset selvitti: Julkisuudessa vuosina 2015–2026 käsitellyissä naisiin kohdistuneissa joukkoraiskauksissa tekijät ulkomaalaistaustaisia
Suomen Uutiset selvitti julkisuudessa olleita usean tekijän raiskauksia vuodesta 2015 lähtien. Kaikissa selvityksessä löytyneissä naisiin kohdistuneissa tapauksissa tekijöiden nimet viittasivat ulkomaalaistaustaan. Yhdessä mieheen kohdistuneessa törkeässä raiskauksessa toinen kahdesta tekijästä oli suomalaistaustainen. Ulkomaalaistaustaiset muodostavat selvän yliedustuksen myös raiskausrikoksissa yleisesti: vuonna 2025 raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä henkilöistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia, vaikka heidän osuutensa Suomen väestöstä oli 11,7 prosenttia.

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Laittomat maahanpyrkijät ajoivat Italiassa uimarin päälle – jatkoivat pysähtymättä rannalle ja juoksivat pakoon
17-vuotias tyttö oli Sardinian Chia Beachilla uimassa, kun hänen päälleen ajoi algerialaisten laittomien maahantulijoiden vene. Veneessä olleet 14 nuorta miestä eivät pysähtyneet katsomaan tytön saamia vammoja, vaan karauttivat rannalle muutaman kilometrin päähän ja juoksivat pakoon sisämaahan.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Garedew: “Opetusministeri Adlercreutz lähti mukaan Setan aivopesukampanjaan”
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti yhdessä Seta ry:n kanssa sateenkaarinuorille suunnatun kampanjan. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew moittii kovin sanoin opetus- ja kulttuuriministeri Anders Adlercreutzia (r.) tempauksesta ja painottaa, että julkisen vallan tulee pysytellä erossa Setan ja Helsinki Priden kaltaisten kansaa jakavien poliittisten äärijärjestöjen kanssa veljeilystä.

Väkivaltaisuudet puhkesivat taas Ceutassa – Espanja pyytää Frontexia apuun
Paikallisten asukkaiden kärsivällisyys Espanjan Ceutassa on nyt loppu. Heinäkuun lopulla runsaat 70 000 laitonta maahantunkeutujaa ylitti rajan Marokosta Espanjan Ceutaan ja heistä noin 5 000 oleskelee edelleen alueella. Paikallisten asukkaiden ja laittomien tulijoiden välit ovat kärjistyneet väkivaltaisiksi ja Espanja on pyytänyt Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontexia apuun laittomien palauttamiseksi Marokkoon.

Maahanmuuttokriittinen huippumuusikko jäi sensuurin hampaisiin – brittiradio ei soita hittisinkkua
Legendaarinen brittimuusikko Morrissey tunnetaan rakastettujen laulujensa lisäksi massamaahanmuuton ja woken vastustajana. Morrissey on nyt esittänyt epäilyksiä, että hänen uusinta menestyssingleään ei soiteta radiossa poliittisen sensuurin takia.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












