

PS ARKISTO
Rantanen: Ulkoministeriö ei keskeytä viisumien myöntämistä venäläisille – mahdollistaa myyräntyöt Suomessa
Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen on pettynyt ulkoministeriön vastaukseen koskien kirjallista kysymystä Suomeen saapuvista venäläisistä. Ulkoministeri Pekka Haaviston allekirjoittamassa vastauksessa kerrotaan, että mahdolliset rajoitukset viisumien myöntämiseen tulisi tehdä EU-tasolla kansallisen tason sijaan.
– Suomen linjaa kuvaa varovaisuus ja reaktiivisuus, kun mielestäni Venäjän raakalaismaisen hyökkäyksen jälkeen kansainvälisessä politiikassa tulisi olla rohkea ja aktiivinen. Mallia tulisi ottaa etelänaapuristamme Virosta, joka keskeytti viisumien myöntämisen venäläisille sodan ajaksi, Mari Rantanen kertoo.
Venäjä uhittelee myös Suomelle
Ulkoministeriön vastauksen mukaan viisuminmyönnön keskeyttäminen kohdistuisi toimena suoraan kaikkiin Venäjän kansalaisiin, kun tähän asti pakotteita on suunnattu ensisijaisesti Venäjän johtoon ja ylempään hallintoon.
– Pakotteiden tulisikin laskea sodan oikeutusta tavallisten venäläisten mielissä. Putinin kannatus Venäjällä on sodan aikana noussut huippulukemiin, 83 prosenttiin. Venäjän retoriikka myös Suomea kohtaan on koventunut ja tästä pitäisi pystyä tekemään johtopäätöksiä, Rantanen perustelee.
Venäjä pelaa likaista peliä
Ulkoministeriö ei ottanut kantaa tulijoiden mahdolliseen turvallisuusuhkaan, vaan viittaa tavanomaisiin viisumi- ja maahantulokäytäntöihin.
– Erityisesti tässä maailmanpoliittisessa tilanteessa meidän tulisi kiinnittää huomiota siihen, ettei Venäjä pääsisi tekemään myyräntyötä esimerkiksi kansalliselle turvallisuudellemme tai kansainvälisille tavoitteillemme. Yksittäisten agenttien tai vakoojasolujen käyttäminen kuuluu venäläisten likaisten pelien pelikirjaan, Rantanen kuvailee.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Venäjän kansalaiset viisumit kansallinen turvallisuus maahantulo Pekka Haavisto Mari Rantanen Viro Ulkoministeriö EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Kaksoiskansalaisuus rajattava pääosin EU- ja EFTA-maiden kansalaisiin

PS vaati kyselytunnilla rajaturvallisuustoimia – turvapaikanhakuoikeus on pystyttävä keskeyttämään

Purra: Perussuomalaisten Venäjä-linjassa ei moitittavaa

Haaviston mielestä perheenyhdistäminen on perusoikeuskysymys – suomalaismiehen vaimo ja lapsi jumissa ulkomailla, ulkoministeri ei ole edes vastannut yhteydenottoon

Venäjältä pyritään nyt länteen Suomen kautta, koska Suomi myöntää yhä viisumeita – rajan yli jopa 3 600 tulijaa päivässä

PS-Nuoriso vaatii: Viides kolonna sivuun – Erkki Tuomiojan erottava ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtajuudesta!

Putinin pyhää sotaa lietsoo turvallisuuspalvelua palvova patriarkka – kirkonmiehellä miljardiomaisuus

Antikainen: Suomen lopetettava turistiviisumien myöntäminen venäläisille
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

Halla-aho varoittaa suomen kielen asemasta: ”Ekosysteemiä puretaan systemaattisesti”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho varoitti Suomalaisuuden Liiton 120-vuotisjuhlassa pitämässään puheessa suomen kielen aseman heikentymisestä ja englannin kasvavasta roolista suomalaisessa arjessa, koulutuksessa ja palveluissa. Hänen mukaansa kehitys on jo muuttamassa yhteiskunnan rakenteita ja uhkaa suomen kielen elinvoimaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Taksiuudistukselle vihreää valoa eduskunnassa – ministeri Ranne: ”Bernerin vaarallinen uudistus jää historiaan”
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta on päässyt sopuun taksiuudistuksesta. Valiokunta hyväksyi liikenne- ja viestintäministeriön laatiman hallituksen esityksen sisällön ilman suuria muutoksia.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.













