

Lehtikuva Markku Ruottinen
Rautaruukin fuusio järkyttää Raahen metallimiehiä
Raahessa on vakavat paikat kaupungin suurtyöllistäjän Rautaruukin ilmoitettua fuusiosta ruotsalaisen SSAB:n kanssa. Sen yhteydessä Rautaruukin perinteinen nimi häipyy historian hämärään, yhtiön päämaja perustetaan Ruotsiin ja sieltä tulee myös pääjohtaja.
 Vaikka tuotantolaitoksen kohtalosta ei voi vielä sanoa mitään varmaa, uhka lepää tehtaan yllä. Ja se leviää koko seutukuntaan ja suureen alihankintaketjuun. Kuten myös Martti Eskolaan (kuvassa), perussuomalaisten puoluehallituksen jäseneen, joka huoltaa myös Rautaruukin koneita Tevo Oy:n palveluksessa. Eskola kulkee Raahessa töissä Siikajoelta, jossa hän istuu myös valtuutettuna.
Vaikka tuotantolaitoksen kohtalosta ei voi vielä sanoa mitään varmaa, uhka lepää tehtaan yllä. Ja se leviää koko seutukuntaan ja suureen alihankintaketjuun. Kuten myös Martti Eskolaan (kuvassa), perussuomalaisten puoluehallituksen jäseneen, joka huoltaa myös Rautaruukin koneita Tevo Oy:n palveluksessa. Eskola kulkee Raahessa töissä Siikajoelta, jossa hän istuu myös valtuutettuna.
Kova isku
– Kyllähän se oli kova isku tälle kaupungille. Ruukkilaisilla kavereilla on siellä melko apeat tunnelmat, Eskola murehtii.
– Tämä on Suomelle historiaan jäävä tapahtuma, kun Suomi ajaa Urho Kekkosen meille hankkiman tehtaan ja koko Suomeen rakennetun metalliteollisuuden ulkomaille! Hallituksessa istuu kaksi työväenpuoluetta SDP ja vasemmistoliitto – eivätkä ne tee asialle yhtään mitään. Ne ovat täysin pellejä! Eikä kokoomuskaan – kävi samoin kuin laivateollisuudenkin kohdalla. He haluavat vain istua Audin kyydissä, Eskola moittii.
Pettymys hallitukseen
vasemmistossa kova
Hän arvelee tunnelmien olevan samanlaiset myös Ruukin vasemmistolaisten työläisten keskuudessa.
– Tiedän demarien ja vasemmistolaistenkin työläisten tuumailleen asioita viime aikoina siihen malliin, että epäilen, äänestävätkö he enää vasemmistopuoluetta, Eskola otaksuu.
Rautaruukin tehtaanjohtaja totesi sentään, ettei uuden yhtiön vähennysten kohdistumista vielä tiedetä. Raahen tehdasta pidetään hyvänä ja siitä voidaan ehkä pitää kiinni. Tehdasta palvelee 2000 työntekijää, mikä on paljon 25 000 asukkaan Raahessa. Suuria alihankintatehtaita on alueella viisi ja Eskola arvioi niissä työskentelevän noin 700 työntekijää. Niiden päälle tulevat pikkufirmat sekä Rautaruukin sisäiset alihankkijat. Tevo Oy työllistää Raahessa noin 150 työntekijää tehtaiden huolloissa ja laitteiden toimituksissa, mutta onneksi sillä on muitakin asiakkaita kuin Rautaruukki.
Pienet tehtaat leikkauslistalla?
Mutta Rautaruukilla on Suomessa monta muutakin tehdasta pitkin Pohjanmaata Oulaisissa, Ylivieskassa, Siikalatvassa, Vimpelissä, Lappohjassa, Alajärvellä, Kankaanpäässä, Peräseinäjoella, Porissa ja Hämeenlinnassa. Suomen ja Ruotsin tehtaat voivat tehdä samantapaisia tuotteita, eikä niitä varmaankaan kahdessa paikassa enää tehtäisi.
– Näistä sadan työpaikan laitoksista voi vain sanoa että voi poloisia, Eskola suree.
Äsken vielä
näytti hyvältä
Eskola muistelee kaiheasti, kuinka vielä hilijattain näytti aika hyvältä: Pyhäjoelle tuli ydinvoimalaprojekti ja jos Mustavaaran kaivos avataan Taivalkoskella uudelleen, tulisi Raaheen uusi masuuni. Vaan nyt voi käydä toisin päin, kun Kiina valmistaa jo puolet maailman teräksestä.
– Uskon silti kuitenkin metalliteollisuuteen – kunhan tässä maassa olisi parempi hallitus, joka edes yrittäisi auttaa Suomen teollisuutta. Moni työpaikka olisi säästynyt, jos olisi parempia päättäjiä, Eskola vetoaa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.














