Rehtorin neuvot koulukiusatulle tytölle: “Älä sano olevasi saksalainen ja pistä huivi päähäsi”

06.04.2018 |15:15

Saksalainen Bild-lehti otti äskettäin esille uskontoon perustuvan koulukiusaamisen. Kyse on siitä, että muslimioppilaat kiusaavat kristittyjä ja juutalaisia koulutovereitaan näiden uskonnon takia.

Lehti sai valtavasti yhteydenottoja eri puolilta Saksaa vanhemmilta, jotka halusivat kertoa omien lastensa kiusatuksi joutumisesta muslimioppilaiden parissa. Vanhemmat eivät kuitenkaan uskaltaneet esiintyä omalla nimellään, koska he pelkäävät lastensa puolesta.

Viidesluokkalaisen tytön äiti Frankfurtista kertoi, että muslimitytöt kiusasivat hänen tytärtään niin pahasti, että tyttö joutui turvallisuussyistä vaihtamaan koulua.

Tytön isä on itsekin maahanmuuttaja, mutta edes maahanmuuttajatausta ei suojannut pikkutyttöä kiusaamiselta.

Kiusaamisen syyksi riitti, että tyttö on vaaleatukkainen, hänellä on saksalainen nimi, hän on kristitty eikä hän pidä huivia päässään.

Viidesluokkalainen tyttö sai hermoromahduksen. Hän purskahteli itkuun pelosta jo ajatellessaan kouluun menoa. Koulumatkalla häntä hakattiin ja solvattiin.

Koulun rehtorin neuvot kiusaamisongelmaan olivat tylyt.

– Tytön ei pidä sanoa olevansa saksalainen, rehtori neuvoi.

– Sitäpaitsi hänhän voisi alkaa käyttämään huivia, rehtori jatkoi.

Tytöllä menee nyt uudessa koulussa paljon paremmin, mutta sama ongelma uhkaa lukemattomia pikku koululaisia joka päivä.

SUOMEN UUTISET


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
3.
Suomen uutiset logo

Pirkko Ruohonen-Lerneriltä kovaa kritiikkiä demarien Eero Heinäluomalle: “Kieroilun mestari, josta Putinkin on hänet palkinnut korkea-arvoisella mitalilla”

13.03.2025 |19:09
6.
Suomen uutiset logo

Kristittyjä vainotaan ympäri maailmaa median vaietessa – Antikainen: Sisäministeri Mari Rantanen on toiminut oikein

12.03.2025 |17:04
7.
Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset Opiskelijat: “Maahanmuuttajakiintiöt eivät kuulu korkeakoulujen yhteishakuun”

12.03.2025 |18:35
9.
Suomen uutiset logo

Saksalta puuttuu sotilaita, aseita ja maanpuolustustahtoa – rämäkuntoinen armeija halutaan panna kuntoon satojen miljardien velkarahalla

13.03.2025 |20:52
10.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25

Uusimmat










Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää