

LEHTIKUVA
Ritva Elomaa: Suomen on varmistettava myös vientieläinten asianmukainen kohtelu
Varsinaissuomalainen PS-kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa vaatii Suomelta aktiivisia toimia Suomesta ulkomaille vietävien eläinten hyvinvoinnin varmistamiseksi.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva Elomaa on jättänyt kirjallisen kysymyksen Suomesta ulkomaille vietävien eläinten hyvinvoinnin varmistamisesta ja vientieläinten huomioimisesta työn alla olevassa eläinsuojelulainsäädännön uudistamisessa.
– Suomen tulee toimia aktiivisesti eläinten hyvinvoinnin parantamiseksi. Mielestäni meidän on vastuullisesti pyrittävä turvaamaan myös Suomesta ulkomaille vietävien eläinten hyvinvointi. Tarvittaessa tämä tarkoittaa eläinten viennin rajoittamista, jos on syytä epäillä niiden hyvinvoinnin olevan uhattuna, Elomaa sanoo.
Sinikettujen vienti Kiinaan huolestuttaa monia – syystäkin
Eri mediat ovat uutisoineet viime aikoina näkyvästi sinikettujen kuljettamisesta Suomesta Kiinaan. Eläimet viedään Suomessa toimivalta kiinalaisomistuksessa olevalta turkistarhalta ja kuljetettavia kettuja on vähintään kaksituhatta. Kuljetuksen on määrä tapahtua lähipäivinä. Kyseessä on siitoseläinten vienti, mikä on herättänyt laajaa vastustusta suomalaisten turkistarhaajien keskuudessa. Tämä nähdään vakavana uhkana heidän elinkeinolleen.
– Eläinten hyvinvointi tämän Kiinan-kuljetuksen aikana ja olosuhteet perillä epäilyttävät monia ja syystäkin. Ymmärrän myös suomalaisten turkistarhaajien huolen. Mielestäni nämä kuljetukset pitäisi estää ja selvittää perinpohjaisesti, millaisiin olosuhteisiin kettuja ollaan täältä viemässä, Elomaa toteaa.
Suomi edelläkävijä eläinten kohtelussa
Epäkohdista huolimatta turkiseläinten oltavat ovat Suomessa paremmat kuin monessa muussa maassa. Täällä eläinten hyvinvointia turvaava lainsäädäntö on myös tiukempaa kuin esimerkiksi EU:n ulkopuolisissa valtioissa keskimäärin.
– Nyt tarvitaan ministeriön ja viranomaisten taholta nopeaa toimintaa tämän tapauksen osalta. Pidän äärimmäisen tärkeänä, että eläinsuojelulainsäädännön uudistamisessa otetaan huomioon myös vientieläimet. Mielestäni Suomen tulee pyrkiä olemaan esimerkkinä muulle maailmalle vastuullisessa eläintenpidossa niin tuotanto- kuin lemmikkieläinten osalta. Myös turkistarhauksen kohdalla meillä riittää vielä paljon parannettavaa, Elomaa päättää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Kissa ei ole lelu – ”Ihmisten välinpitämättömyys on järkyttävää”

Meri: Suomenhevoset pelastettava – varsaraha takaisin kasvattajille

Leena Meri: Eläimeen sekaantuminen kiellettävä lailla – lakialoite kansanedustajien allekirjoitettavaksi

Rintamäki: Turkiselinkeinoa ei pidä lopettaa
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen 15-vuotiaan välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








