

Ruotsidemokraateille mitattiin ennätyskannatus – puolueella on keinot väkivallan lopettamiseen
Elokuun lopun naismurhat saivat monen demariäänestäjän vihdoinkin toisiin ajatuksiin ja he siirtyivät kansallismielisten kannattajiksi. Näin selitetään ruotsidemokraattien nousua Ruotsin toiseksi suurimmaksi puolueeksi 21,4 prosentin kannatuksella. Sosialidemokraatit ovat enää parin prosenttiyksikön päässä. Syyskuun kannatusmittauksen teki Demoskop ja siitä uutisoi muiden muassa Expressen.
Elokuun lopun naismurhat Malmössä ja Tukholmassa sekä samassa yhteydessä turhautuminen hallituksen kädettömyyteen saivat aikaan joukkopaon sosialidemokraateista.
Malmössä murhattiin päähän ampumalla lastaan sylissään kantava äiti ja Tukholmassa ilmeisen vahingossa 18-vuotias rikollispomon 18-vuotias naisystävä. Suuret määrät äänestäjiä siirtyi muutoksen toivossa ruotsidemokraattien leiriin.
Väkivallan kierre voidaan katkaista
Keskustelu jengiväkivallasta kiihtyi naismurhien jälkeen ja päähallituspuolue sosiaalidemokraatit kutsui kokoon kriisipalaverin, johon pyydettiin kaikki muut valtiopäiväpuolueet paitsi ruotsidemokraatit. Ja kalabaliikki oli valmis.
– Viimeisten kuukausien kehityksen valossa näyttää siltä, että paine sosialidemokraatteja kohtaan on kasvamassa, luonnehtii Demoskopin tutkimuspäällikkö.
Ruotsidemokraattien lehdistöpäällikkö Henrik Gustafssonilla on selkeä näkemys puolueen menestyksen avaintekijöistä:
– Kerta toisensa jälkeen äänestäjille on käynyt selväksi, että me olemme puolue, joka uskaltaa tuoda esiin nykyiset ja tulevat ongelmat. Meillä on keinot siihen, miten autojen polttaminen, käsikranaattien viskely, ryöstöt, kidnappaukset, ampumiset ja murhat saadaan loppumaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsin kokoomuskin haluaa selvityksen huivikiellosta – ruotsidemokraattien esitys otti heti tulta

Ammuskelu siirtymässä Ruotsissa kaduilta puoliksi sisätiloihin – rikollisjengit tulittavat toistensa asuntoja

Jopa 40 prosenttia väestöstä vieraskielisiä – Helsinki ruotsittuu vauhdilla

Nyt sen kertoi poliisi: Suomi seuraa Ruotsia vakavassa rikollisuudessa

Joukkopako vihreistä – kuihtuvasta puolueesta katoavat kunnanvaltuutetut

Kansa haluaa panna pisteen ruotsidemokraattien syrjinnälle

Poliisi julkaisi kuvan Malmössä vauvaa kantaneen naisen murhaajasta

Ay-liike ruotsidemokraattien taakse – sosialidemokraattien kannatus sukeltaa

Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










