

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsidemokraatit: Selvittäkää näpistykset, niin jengimurhatkin lähtevät laskuun
Lapsen ensimmäinen hairahdus on usein myymälävarkaus ja se voi olla portti vakavaan rikollisuuteen. Katkaisemalla kierre alkuunsa nuori ei koskaan päädy rikollisjengiin. Poliisin on muutettava toimintatapojaan ja selvitettävä myös pikkurikoksia, vaativat ruotsidemokraatit.
Vuodesta 2022 on jälleen tulossa jengiampumisten uusi synkeä ennätysvuosi. Marraskuun puoliväliin mennessä Ruotsissa oli ammuttu hengiltä 57 ihmistä. Loukkaantuneita on 98 ja ampumistapausten kokonaismäärä 360.
Poliisi ei ole onnistunut kääntämään kehityksen suuntaa – taloudellisista ja oikeudellisista lisäresursseista huolimatta. Poliisi on nyt suurten haasteiden edessä pystyäkseen täyttämään sille asetetut tehtävät.
Tähän tarvitaan toki yhä lisää taloudellisia ja lainsäädäntöön liittyviä panostuksia. Mutta ruotsidemokraattien mielestä vikaa on myös poliisihallinnon asenteissa sekä johtamiskulttuurissa. Strategista ja operatiivista poliisityötä ei analysoida ja arvioida niin kuin pitäisi.
Pikkurikosten tutkinnassa puutteita
Sosialidemokraattien johtama hallitus epäonnistui poliisihallinnon ohjeistamisessa. Painopiste on ollut poliisien määrän lisäämisessä, ja johtamisen laatu sekä kontrolli ovat päässeet unohtumaan. Näin kirjoittavat Ruotsin valtiopäivien lakivaliokunnan puheenjohtaja Richard Jomshof sekä ruotsidemokraattien poliisiasiantuntija Katja Nyberg Expressenin mielipidesivulla.
Eräs poliisin epäonnistumisista on ollut estää nuoria joutumasta rikoskierteeseen ja sitä kautta jengien helpoksi saaliiksi. Myymälävarkaus on monen ammattilaisen ensimmäinen rikos ja niitä poliisi ei tutki riittävällä tarmolla. Puuttumiskynnystä on laskettava.
– Jos vanhemmat eivät ole hereillä, yhteiskunta reagoi vasta perillisen ollessa 15-vuotias ja silloin on jo usein erittäin vaikeata puuttua nuoren rikolliseen käyttäytymiseen.
Nuoret oppivat nopeasti
Ruotsidemokraattien mielestä jokainen näpistelyllä aloittaneen tekemä rikos on vakava epäonnistuminen. Nuoret oppivat nopeasti, ettei myymälävarkauksilla ole seurauksia, koska niiden tutkiminen ei ole poliisin tärkeysjärjestyksessä kovinkaan korkealla.
Ruotsidemokraatit vaativat, että poliisi muuttaa nyt toimintatapojaan siten, että lapset ja nuoret pienestä pitäen ymmärtävät tekojensa seuraukset.
– Jos yhteiskunta aikoo tosissaan lopettaa nuorten rekrytoimisen rikollisjengeihin, on myymälävarkauksiin puuttumisella perustavanlaatuinen merkitys.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puuttumiskynnys johtamiskulttuuri rikoskierre myymälävarkaus loukkaantuneet kuolleet ampumisrikokset näpistys jengien rekrytointi poliisihallinto Ruotsin valtiopäivät Katja Nyberg sosialidemokraatit priorisointi lakivaliokunta rikollisjengit Henkirikos Ammuskelu Richard Jomshof rikos Jengirikollisuus Ruotsidemokraatit Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta

Perussuomalaiset vaati eduskunnassa hallitusta puuttumaan katuväkivaltaan ja jengirikollisuuteen – keskustan ja vasemmistoliiton ministereitä alkoi naurattaa

Helsingin poliisin ylikomisario Jari Taponen jälleen otsikoissa – vähättelee katujengiongelmaa Twitterissä virkatilillään

Ruotsin uusi hallitus kokoon vaalivoittajan ehdoilla – hallitusohjelma kuin suoraan Jimmie Åkessonin pelikirjasta

Liigat vievät edelleen lihat kauppojen hyllyiltä – fileet vaihtuivat paistiin ja etuselkään
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
















