

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsidemokraatit: Selvittäkää näpistykset, niin jengimurhatkin lähtevät laskuun
Lapsen ensimmäinen hairahdus on usein myymälävarkaus ja se voi olla portti vakavaan rikollisuuteen. Katkaisemalla kierre alkuunsa nuori ei koskaan päädy rikollisjengiin. Poliisin on muutettava toimintatapojaan ja selvitettävä myös pikkurikoksia, vaativat ruotsidemokraatit.
Vuodesta 2022 on jälleen tulossa jengiampumisten uusi synkeä ennätysvuosi. Marraskuun puoliväliin mennessä Ruotsissa oli ammuttu hengiltä 57 ihmistä. Loukkaantuneita on 98 ja ampumistapausten kokonaismäärä 360.
Poliisi ei ole onnistunut kääntämään kehityksen suuntaa – taloudellisista ja oikeudellisista lisäresursseista huolimatta. Poliisi on nyt suurten haasteiden edessä pystyäkseen täyttämään sille asetetut tehtävät.
Tähän tarvitaan toki yhä lisää taloudellisia ja lainsäädäntöön liittyviä panostuksia. Mutta ruotsidemokraattien mielestä vikaa on myös poliisihallinnon asenteissa sekä johtamiskulttuurissa. Strategista ja operatiivista poliisityötä ei analysoida ja arvioida niin kuin pitäisi.
Pikkurikosten tutkinnassa puutteita
Sosialidemokraattien johtama hallitus epäonnistui poliisihallinnon ohjeistamisessa. Painopiste on ollut poliisien määrän lisäämisessä, ja johtamisen laatu sekä kontrolli ovat päässeet unohtumaan. Näin kirjoittavat Ruotsin valtiopäivien lakivaliokunnan puheenjohtaja Richard Jomshof sekä ruotsidemokraattien poliisiasiantuntija Katja Nyberg Expressenin mielipidesivulla.
Eräs poliisin epäonnistumisista on ollut estää nuoria joutumasta rikoskierteeseen ja sitä kautta jengien helpoksi saaliiksi. Myymälävarkaus on monen ammattilaisen ensimmäinen rikos ja niitä poliisi ei tutki riittävällä tarmolla. Puuttumiskynnystä on laskettava.
– Jos vanhemmat eivät ole hereillä, yhteiskunta reagoi vasta perillisen ollessa 15-vuotias ja silloin on jo usein erittäin vaikeata puuttua nuoren rikolliseen käyttäytymiseen.
Nuoret oppivat nopeasti
Ruotsidemokraattien mielestä jokainen näpistelyllä aloittaneen tekemä rikos on vakava epäonnistuminen. Nuoret oppivat nopeasti, ettei myymälävarkauksilla ole seurauksia, koska niiden tutkiminen ei ole poliisin tärkeysjärjestyksessä kovinkaan korkealla.
Ruotsidemokraatit vaativat, että poliisi muuttaa nyt toimintatapojaan siten, että lapset ja nuoret pienestä pitäen ymmärtävät tekojensa seuraukset.
– Jos yhteiskunta aikoo tosissaan lopettaa nuorten rekrytoimisen rikollisjengeihin, on myymälävarkauksiin puuttumisella perustavanlaatuinen merkitys.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- puuttumiskynnys johtamiskulttuuri rikoskierre myymälävarkaus loukkaantuneet kuolleet ampumisrikokset näpistys jengien rekrytointi poliisihallinto Ruotsin valtiopäivät Katja Nyberg sosialidemokraatit priorisointi lakivaliokunta rikollisjengit Henkirikos Ammuskelu Richard Jomshof rikos Jengirikollisuus Ruotsidemokraatit Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaisilta välikysymys: Katuväkivalta räjähtänyt käsiin – hallitus ei halua puhua juurisyystä eli haitallisesta maahanmuutosta

Perussuomalaiset vaati eduskunnassa hallitusta puuttumaan katuväkivaltaan ja jengirikollisuuteen – keskustan ja vasemmistoliiton ministereitä alkoi naurattaa

Helsingin poliisin ylikomisario Jari Taponen jälleen otsikoissa – vähättelee katujengiongelmaa Twitterissä virkatilillään

Ruotsin uusi hallitus kokoon vaalivoittajan ehdoilla – hallitusohjelma kuin suoraan Jimmie Åkessonin pelikirjasta

Liigat vievät edelleen lihat kauppojen hyllyiltä – fileet vaihtuivat paistiin ja etuselkään
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.

Antikainen: Verovaroin kustannettua koulutusjärjestelmää käytetään häikäilemättömästi hyväksi – tilanteeseen on puututtava välittömästi
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen jätti eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa hän esittää, että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin estääkseen verovaroin kustannetun suomalaisen koulutusjärjestelmän väärinkäytökset kansainvälisissä opiskelijarekrytoinneissa.