

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin kokoomus hylkää vanhat oppinsa: Stoppi työperäiselle maahanmuutolle!
Porvarien pyhä lehmäkin on joutumassa lahtipenkkiin, kun maltillisen kokoomuksen sisällä voimistuvat äänenpainot maahanmuuttopolitiikan reivaamiseksi totaalisesti uuteen uskoon.
Puolue on jo vuosia tiukentanut linjaansa, mutta suhteessa työperäiseen maahanmuuttoon on vielä hitsauduttu vanhoihin hokemiin.
Uusi linja kuulostaa tällaiselta:
– Tuntuu hiukan oudolta, että rahtaamme maahan ulkomaalaista, lähes ammattitaidotonta työvoimaa. Jos nyt katsomme puolueen käsityksiä laajemmasta perspektiivistä, täytyy tämäkin asia ottaa huomioon, sanoo kokoomuksen Skånen nokkamies Lars-Ingvar Ljungman.
Yritykset päättävät työluvista
Vuodesta 2008 lähtien Ruotsin yritykset ovat saaneet itse päättää siitä, kenelle työlupa myönnetään. Nyt äänenpainot ovat muuttumassa tältäkin osin kriittisiksi. Kaikki puolueet ynnä yritykset ovat yhtä mieltä siitä, että maassa tarvitaan lisää huippuosaajia, kuten data-analyytikkoja sekä ohjelmistosuunnittelijoita.
Tarvitaanko sitten uusia tiskaajia tahi marjanpoimijoita, se onkin jo toinen juttu. Näille töille kun löytyisi tekijät omastakin takaa.
Myös kokoomusnuorten puheenjohtaja Benjamin Dousa näkee tarvetta maahanmuuttopolitiikan suunnanmuutokselle.
– Jotta palauttaisimme äänestäjien luottamuksen politiikkaamme, pitäisi kaikkien asioiden olla pöydällä, myös pyhien lehmien ja poliittisesti tunteita nostattavien asioiden, Dousa vaatii.
Loppu perheiden yhdistämiselle
Dousan mielestä kokoomuksen politiikan pitäisi perustua kahdelle pointille: maahanmuuton kulut alas ja vikkelästi lisää huipputuottavaa insinööri- sekä ohjelmointityövoimaa.
Kokoomusnuorten puheenjohtajan saneeraava silmä on iskostunut erityisesti perheiden yhdistämisen varjopuoliin:
– On täysin kohtuutonta, että tänne voidaan saapastella osa-aikaiseksi hampurilaisravintolaan ja sitten vielä tuoda mukanaan puoliso ja lapset, joiden toimeentulo uskotaan veronmaksajien kontolle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Scanian ex-toimitusjohtaja: Ruotsi ajautumassa sisällissotaan

Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea

Vuoden 2015 pakolaiset Ruotsissa: 85 000 saanut oleskeluluvan – 50 000 kadoksissa

Työperäistä maahanmuuttoa Ruotsin malliin: Avustajille tuodaan avustettavia

Halla-aho varoittaa Ruotsin mallin seurauksista: ”Arvatkaa, kuka ei voita?”

Ruotsi myy itseään verkossa etujen ihmemaana

Ruotsin kokoomus pyytää jo anteeksi maahanmuuttokriittisten vaientamista

Halla-aho: Muut puolueet haluavat toistaa kaikki Ruotsin virheet

Kohu kokoomuksen sananvapaudesta jatkuu – viestintäpäällikkö väittää Atte Kalevan valehdelleen
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











