Artikkeli kuva

Ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson on tyytyväinen puolueensa vaalimenestykseen. / LEHTIKUVA

Ruotsin lopullinen vaalitulos edelleen auki – oikeistoblokki yhden paikan johdossa

12.09.2022 |10:16

Ruotsin valtiopäivävaalien lopullinen tulos oli maanantaina aamulla edelleen auki ja tuulettamaan päästäneen vasta keskiviikkona, kun kaikki ulkomailla annetut ennakkoäänetkin on laskettu. Oikeistoblokki johtaa kisaa valtiopäiväpaikoista mutta ero vihervasemmistoon on pienin mahdollinen.

Maanantain seitsemän aikaan aamulla äänistä oli laskettu 95 prosenttia eli 6 243 vaalipiiriä kaikkiaan 6 578 vaalipiiristä.

Oikeistoblokki on edelleen saamassa enemmistön valtiopäivillä 175 paikallaan vihervasemmiston 174 paikkaa vastaan. Oikeiston johto on 47 000 ääntä.

Sosiaalidemokraateista on tulossa valtiopäivien suurin puolue 30,5 prosentin ääniosuudella. Ruotsidemokraatit nousee maan toiseksi suurimmaksi puolueeksi saatuaan 20,6 prosenttia äänistä. Moderaatit on jäämässä kolmanneksi 19,1 prosentin ääniosuudella.

Keskusta on saamassa ennakkotietojen mukaan 6,7 prosenttia äänistä, vasemmistopuolue 6,6 %, kristilliset 5,4 %, vihreät 5,0 % ja liberaalipuoluekin on ylittämässä valtiopäivien äänikynnyksen 4,6 prosentin ääniosuudellaan.

Jimmie Åkesson olisi itseoikeutettu pääministeri

Jos oikeistoblokki voittaa myös lopullisissa vaalituloksissa, ruotsidemokraattien Jimmie Åkesson olisi itseoikeutettu pääministeri. Tämä taas ei välttämättä sovi muille oikeistoblokin puolueille, joten hallitusneuvotteluista on helppo ennustaa hankalia.

Koska vaalitulos on toistaiseksi auki, puoluejohtajien kommentit ovat olleet pidättyväisiä. Moderaattien puheenjohtaja Ulf Kristerssonin sanavalinnat olivat siten sovittelevia, ehkä suunnattu myös ruotsidemokraateille:

– Tässä tilanteessa haluan rakentaa, en rikkoa. Etsin sitä mikä yhdistää, mutta kunnioitan myös aitoja, eriäviä mielipiteitä. Pitää erottaa asiat henkilöistä ja saada aikaan aikuisen oikea vuoropuhelu ruotsalaiseen politiikkaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää