

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsissa jopa 50 000 ympärileikattua naista – ongelma paljastuu usein vasta synnytyssalissa
Ruotsin sosiaalihallituksen julkaiseman selvityksen mukaan maassa on jopa 50 000 ympärileikattua naista. Sukupuolielinten silpominen aiheuttaa naisille valtavia ongelmia, mutta monet eivät uskalla hakeutua hoitoon. Usein ongelmat tulevat esille synnytyksessä.
Sosiaalihallituksen marraskuun alussa julkaiseman selvityksen mukaan Ruotsissa asuu tällä hetkellä 40 000 – 50 000 sellaista naista tai tyttöä, joiden sukupuolielimiä on silvottu. Aiemmassa, vuonna 2012 tehdyssä tutkimuksessa määräksi arvioitiin 38 000, mutta sen jälkeen Ruotsiin on suuntautunut merkittävästi maahanmuuttoa sellaisista maista, joissa harjoitetaan naisten sukupuolielinten silpomista, selvityksessä kerrotaan.
Kasvava ongelma
Sukupuolielinten silpomiseen liittyvän diagnoosin saaneiden naisten määrä terveydenhoidossa on kasvanut tasaisesti vuosien 2012 ja 2018 välisenä aikana. Noin 5 000 naista on hakeutunut hoitoon silpomisen aiheuttamien ongelmien takia. Useimmiten tämä on tapahtunut synnytyksen yhteydessä.
Silpomisen uhriksi joutuneet naiset ovat useimmiten kotoisin Somaliasta, Eritreasta, Etiopiasta, Egyptistä tai Gambiasta. Raportissa ei selkeästi eritellä, miten suuri osa ympärileikkauksista on tapahtunut ennen Ruotsiin tuloa, Ruotsin rajojen sisäpuolella tai esimerkiksi kesälomamatkalla vanhassa kotimaassa. Vuosien 2012 ja 2018 välisenä aikana ympärileikkauksen takia hoitoon on hakeutunut kymmenkunta sellaista alle 18-vuotiasta tyttöä, jotka ovat syntyneet Ruotsissa.
Ennaltaehkäisevä työ tärkeää
Raportin mukaan ympärileikkaukset tehdään tytöille useimmiten 4-14 vuoden iässä. Siksi olisi äärimmäisen tärkeää, että kouluterveydenhoitajat tekisivät ennaltaehkäisevää työtä silpomisia vastaan.
– Kaikkien oppilaiden pitää tietää, että koulussa on aikuinen, jolle he voivat puhua, sanoo selvityksen tehnyt Sharareh Akhavan.
– Lisäksi on tärkeää, että koulujen opetuksessa kerrotaan, että ympärileikkaus on kielletty. Henkilökunnalle on myös tiedotettava, että heillä on ilmoitusvelvollisuus.
Sharareh Akhavan kertoo selvityksen osana haastatelleensa ”kulttuuridouloja”, jotka tukevat maahanmuuttajanaisia synnytyksessä. Doulat kertoivat, että sukupuolielinten silpominen on naiselle elinikäinen trauma ja ”katastrofi”. Seurauksena saattaa olla unettomuutta, ahdistusta ja itsetunto-ongelmia. Lisäksi asiaan liittyy tabuja ja häpeää, mikä tekee siitä puhumisesta vaikeaa.
Epäiltyjä ei saada tuomiolle
Naisten ympärileikkaukset kiellettiin Ruotsissa vuonna 1982. Sen jälkeen vain kolme henkilöä on tuomittu tästä rikoksesta. Tuomiot annettiin vuosina 2006 ja 2018.
Poliisiviranomaisten tekemän selvityksen mukaan silpomisepäilyjen tutkinnat joudutaan usein lopettamaan todisteiden puutteen vuoksi. Esimerkiksi kaikissa vuonna 2015 ilmoitetuissa 14 tapauksessa esitutkinta lopetettiin, eikä asia mennyt ikinä tuomioistuimeen asti.
Suomessa noin 10 000 silvottua naista
THL:n arvioiden mukaan Suomessa on noin 10 000 ympärileikattua naista. Suomessa asuvista somalinaisista 70 % ja kurdinaisista yli 30 % on ympärileikattu.
Suomen Uutiset kertoi kaksi vuotta sitten, että opettajille ja koulujen muulle henkilökunnalle järjestetään koulutuksia tyttöjen ympärileikkausten estämiseen liittyen, mutta käytännössä kouluilla ei kuitenkaan ole keinoja tai aina edes halua puuttua asiaan.
Uusi laki tulossa eduskunnassa
Tyttöjen sukupuolielinten silpominen on jo nyt Suomessa rikoslain vastaista pahoinpitelynä, mutta eduskunnassa on käsiteltävänä kansalaisaloite, jossa vaaditaan erillistä lakia tyttöjen sukuelinten silpomisen kieltämiseksi. Lain on tarkoitus kattaa myös ulkomailla tehdyt silpomiset. Samassa yhteydessä on tarkoitus arvioida myös poikien ei-lääketieteellisen ympärileikkauksen rangaistavuuteen liittyviä kysymyksiä ja rangaistussäännösten kirjoittamista sukupuolineutraalisti.
Poikien ympärileikkaaminen ei ole Suomessa tällä hetkellä rangaistava teko, kunhan se tehdään sosiaali- ja terveysministeriön ohjeiden mukaisella tavalla. Perussuomalainen Nuorison käynnisti keväällä kansalaisaloitteen poikien sukuelinten silpomisen kieltämisestä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- doula poikien ympärileikkaukset sukupuolielinten silpominen tyttöjen silpominen THL Ympärileikkaukset Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tyttöjä on pakko suojella perheeltä ja kunniaväkivallalta sulkemalla heidät lukkojen taakse: ”Aivan kuin istuisi vankilassa tekemättä rikosta”
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.
















