

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsissa yhä suurempi riski tulla ammutuksi vahingossa – laukausten määrä tuplaantunut julkisilla paikoilla
Rikolliset käyttävät Ruotsissa yhä useammin automaattiaseita ja se näkyy tilastoissa. Laukausten määrä asutuskeskuksissa on tuplaantunut vajaassa 10 vuodessa. Sivullisen mahdollisuus saada kuula vahingossa kalloonsa on varteenotettava riski ainakin Tukholmassa, kertoo SVT.
Kriminologi Joakim Sturup on tutkinut Tukholmassa vuosina 2011-2018 tehtyjä murhia ja murhayrityksiä. Tuona aikana automaattiaseiden käyttö rikoksen tekovälineenä on tuplaantunut.
– Tutkimusaikana rikospaikalta löytyneiden hylsyjen määrä on noussut kuudesta kahteentoista.
– Teot ovat myös muuttuneet yhä törkeämmiksi. Vuonna 2011 uhrissa oli keskimäärin neljä ampumahaavaa, kun vuonna 2018 niitä oli jo yksitoista. Analysoimme parhaillaan vuosien 2019-2020 ennakkotilastoja ja automaattiaseiden trendi näyttäisi jatkuvan, Sturup kertoo.
Tyttö kuoli sarjatuleen
Tukholman kyljessä Norsborgissa ammuttiin heinä-elokuun vaihteessa kuoliaaksi 12-vuotias tyttö. Hän jäi kahden taistelevan rikollisjengin väliin ja kuoli silmittömässä tulituksessa.
– Tavallisten kansalaisten riski kasvaa, kun automaattiaseet ovat kuvassa mukana. Rikolliset eivät myöskään osaa tai ole tottuneita käyttämään sarjatuliaseita ja niillä ammutaan yhä useammin julkisilla paikoilla.
Norsborgin murha (tai tappo) luokitellaan drive in –ampumiseksi, jossa kohdetta tulitetaan liikkuvasta autosta. Jos tällaiset ampumiset yleistyvät, sivullisilta uhreilta on vaikea välttyä.
– Emme ole tutkineet asiaa tätä tarkemmin mutta tiedän Ruotsista neljä tapausta ja ne kaikki ovat viimeisen neljän vuoden ajalta. Lisäksi on vielä kymmenen muuta ampumisrikosta, joissa epäilemme laukausten tulleen liikkuvasta ajoneuvosta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Joakim Sturup riski kuolla vahingossa sivullinen 12-vuotiaan murha Norsborg rynnäkkökivääri konepistooli automaattipistooli sarjatuliase automaattiase tappo Jengirikollisuus Murha
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Virkavallan uusi toimenkuva Ruotsissa: Poliisit suojaamaan poliiseja ongelmalähiön yössä

Jukka Mäkynen kysyi, ja sai vastauksen: Sisäministeri Ohisalo ei näe ongelmaa turvallisuustilanteessa

Rikosten uutisointi askarruttaa konkarikolumnistia: Media haluaa häivyttää rikosten taustat ja ”ruotsalaistaa” rikollisuuden

Ruotsin nuoriso muuttuu – lähes 40 % maahanmuuttajataustaisia

Ruotsi – pommi-iskujen luvattu maa

Keskustelu käy taas kierroksilla: ”Jenginuoret ryöstävät ruotsalaisia, koska klaanit eivät suojele heitä”

Jengi potki ruotsalaistyttöä päähän ja videoi teon: ”Wallah tappakaa se”

Normiviikko Ruotsin jengirintamalla – kaksi kuollutta ja useampia haavoittuneita

Rinkebyn Robin Hood vaatii rikkailta rahaa ongelmalähiöiden jenginuorille
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.
Uusimmat

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










