

LEHTIKUVA
Saksassa raaka kebabsota klaanien välillä – alekebab johti veritekoihin
Dortmundissa käytiin sunnuntaina ankara kebabsota kahden kebabravintolaa pyörittävän suvun välillä. Kilpailevat kebabpaikat sijaitsevat vain muutaman kymmenen metrin päässä toisistaan. Ampuma-aseen ja pitkien kebabveitsien lisäksi myös lautasia käytettiin aseina. Suomessakin on jo nähty vastaavaa.
Yhteenoton seurauksena kolme miestä joutui sairaalahoitoon veitsenhaavojen ja luodinreikien takia. Yhtä miehistä oli ammuttu käteen ja toista jalkaan. Haavoittuneet ovat menettäneet paljon verta, mutta poliisin mukaan heillä ei ole välitöntä hengenvaaraa, kertoo Bild-lehti.
Poliisi tuli paikalle suurella voimalla ja sulki lähikadut, koska alustavien tietojen mukaan kyseessä saattoi olla rikollisklaanien välinen yhteenotto. Useita tappeluun osallistuneita henkilöitä otettiin kiinni.
Hintasota johti väkivaltaan
Bild-lehden saamien tietojen mukaan kahakassa oli kyse kebabin hinnasta.
– Toisessa paikassa kebab maksaa yli neljä euroa. Meillä se maksaa vain 3,5 euroa riippumatta siitä, laitetaanko kanakebab vai nautakebab. Lampaanjuusto maksaa extraa. Kilpailijat vaativat meitä nostamaan hintojamme.
Lehden haastattelema poliisin edustaja suhtautuu hieman epäilevästi siihen, että sukujen välisissä erimielisyyksissä olisi kyse ihan pelkästään kebabin hinnasta.
Kebabsukujen välillä oli tapahtunut väkivaltainen yhteenotto jo pari kuukautta aiemmin, mutta nyt sunnuntaina saatiin oikein kunnolla verta kadulle. Ja maanantaina rähinä jatkui. Poliisi joutui menemään uudelleen paikalle rauhoittelemaan tilannetta, kun tusinan verran räyhääjiä yritti toistensa kimppuun.
Bild-lehden tietojen mukaan tiistaina pitakebabin hinta oli molemmissa liikkeissä laskenut 3,5 euroon. Kebabsodalla oli siis kuluttajan kannalta edullinen hintavaikutus.
Oulun pizzamafian rikosvyyhtiä selvitettiin vuosia
Kebabpizzerioita pitävien sukujen väliset erimielisyydet eivät ole tuntemattomia Suomessakaan. Oulun käjäoikeudessa on jo vuosien ajan puitu niin kutsuttuun Oulun pizzamafiaan liittyvää rikosvyyhtiä, johon sisältyy erilaisten talousrikosten lisäksi törkeitä pahoinpitelyjä ja jopa tapon yritys.
Eri puolilla Suomea pizzerioita pyörittäneet turkkilaiset veljekset olivat vuosikausia yrittäneet estää muita yrittäjiä perustamasta lähialueelleen uusia ravintoloita. Kilpailijoita oli uhkailtu ja pahoinpidelty. Jos uhkailut eivät auttaneet, kilpailijaa lyötiin veitsellä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Raiskaajan karkottaminen maksoi 100 000 euroa – saksalaiset halusivat eroon hinnalla millä hyvänsä

Vihreät laskisi kaikki tulijat rajan yli – Purra: Kun Suomeen kohdistuu hybridioperaatio, tulee kyetä puolustautumaan – ”Siinä tilanteessa kansainväliset ihmisoikeussopimukset jäävät kakkoseksi”

Yksikään kansainvälinen sopimus ei velvoita Suomea avaamaan rajojaan laittomille maahantulijoille – hallitus valikoi sopimuksista vain ne kohdat, jotka sopivat sen omaan agendaan

Maahanmuuttajataustainen rikollisuus on tabu, joka ei katoa silmät sulkemalla

Helsinki kärsii haittamaahanmuuton seurauksista, katuväkivalta ja huumekauppa kasvussa – Purra: ”Perussuomalaisia lukuun ottamatta poliittinen kenttä on sokeuden vallassa”

Euroopan suurin lehti: ”Ruotsi on Euroopan vaarallisin maa”
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa














