

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Raiskaajan karkottaminen maksoi 100 000 euroa – saksalaiset halusivat eroon hinnalla millä hyvänsä
Raiskauksesta tuomittu mies haluttiin saada pois Saksasta hinnalla millä hyvällä. Ja hintaa kertyikin ihan kiitettävästi, sillä karkotuslento jouduttiin suorittamaan yksityissuihkukoneella. Piirikunnan päättäjät pitävät ilmeisesti siitä huolimatta karkotuslentoa hintansa arvoisena.
Somaliasta turvapaikanhakijana Saksaan tullut mies oli vuonna 2014 raiskannut 16-vuotiaan tytön ja hyökännyt 21-vuotiaan naisen kimppuun Trierin kaupungissa. Raiskaaja oli tekojen tapahtumahetkellä alle 20-vuotias, joten hänelle annettiin näistä ja muista rikoksista yhteensä kuuden vuoden ehdoton nuorisorangaistus, kertoo Bild-lehti.
Nuorukainen ei kuitenkaan ottanut ojentuakseen edes nuorisovankilassa, vaan kävi useasti käsiksi naispuolisiin vartijoihin. Hänet oli taakanjaon nimissä osoitettu Cochem-Zellin piirikunnan vastuulle. Cochem-Zellin piirikunta on maalaismainen pikkupaikka Kölnin ja Frankfurtin välimailla. Sen vastuulla olisi tarjota 24-vuotiaalle miehelle asunto ja ylläpito tämän vapautumisen jälkeen.
Päättäjät eivät halunneet ottaa riskiä
Kun vapautumisen hetki alkoi lähestyä, Cochem-Zellin piirikunnan päättäjät tulivat siihen tulokseen, että he eivät missään tapauksessa halua ottaa sitä riskiä, että kyseinen mies jää heidän piirikuntaansa asumaan vapauduttuaan nuorisovankilasta.
Nimellä Abdi M. tunnettu mies päätettiin karkottaa välittömästi vankilasta vapautumisensa jälkeen hinnalla millä hyvänsä. Ja hintaa kertyikin, sillä jostain syystä karkotuslento jouduttiin suorittamaan yksityissuihkukoneella.
Yksityiskoneen vuokra oli 82 045,31 euroa ja Abdia saattaneiden poliisien palkoista ja muiden turvajärjestelyjen kustannuksista kertyi noin 20 000 euroa lisähintaa, eli yhteensä vähän yli 100 000 euroa.
Piirikunnan päättäjät tiesivät jo etukäteen, että lasku tulisi olemaan kova. Nyt piirikunnan valtuusto pohtii, joutuuko piirikunta ottamaan lainan kulujen kattamiseksi.
Maahan päästäminen on helppoa mutta karkottaminen kallista
Tämäkin tapaus korostaa sitä, että turvapaikanhakijoiden maahan päästäminen on helppoa, mutta kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden käännyttäminen ja jopa rikoksiin syyllistyneiden karkottaminenkin voivat olla todella hankalia ja kalliita toimenpiteitä.
Esimerkiksi Abdiqadir Osman Husseinin karkottaminen Suomesta oli pitkä ja kallis prosessi. Hussein vastusti karkottamistaan kaikin keinoin.
Myös vankeusrangaistuksen suorittaminen maksaa. Suomessa vuosikustannukset vankia kohden ovat noin 80 000 euroa vuodessa. ”Yö vankilassa maksaa enemmän kuin hotelliyö”, kuten kansanedustaja Minna Reijonen äskettäin totesi hallitukselle jättämässään kirjallisessa kysymyksessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Abdiqadir Osman Hussein käännyttäminen karkottaminen alaikäiset turvapaikanhakijat Vankeus Minna Reijonen Turvapaikanhakijat Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Taas uusi julkisen rahan kankkulan kaivo: Tampereella luodaan kuntoutuspolkuja ulkomaalaistaustaisille seksuaalirikollisille oikeusministeriön piikkiin

Jumiutuneet karkotuspäätökset ovat johtaneet tilanteeseen, jossa maahanmuutosta on Ruotsissa tullut kasvava turvallisuusongelma

Antikainen: Automaattinen karkotus pelotteeksi ulkomaalaisten tekemiin raiskauksiin

Tanskassa syntynyt somali tuomittiin karkotettavaksi Somaliaan

Perussuomalaiset: Sisäisen turvallisuuden selonteko ei tunnusta haitallisen maahanmuuton ongelmia

Hallitus haluton puhumaan maahanmuuttajien aiheuttamasta turvallisuusuhasta – PS: ”Me puhumme maahanmuuttajien rikollisuudesta ja jengeistä, te vastaatte koronalla ja kokoomuksella”

Saksassa raaka kebabsota klaanien välillä – alekebab johti veritekoihin

Reijonen: Ulkomaalaisista vangeista koituu Suomelle massiiviset kustannukset – mitä tekee hallitus?

Syyrialaiseversti sai historiallisen tuomion Saksassa rikoksista ihmisyyttä vastaan – saapui Saksaan turvapaikanhakijana 2014
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Kielitaitovaatimuksista luovuttiin aikoinaan maahanmuuttajien vuoksi – Opetushallitus raportoi nyt ongelmista
Ammatillisen koulutuksen kielitaitovaatimuksista luovuttiin vuonna 2017 maahanmuuttajien vuoksi. Lähes kymmenen vuotta myöhemmin Opetushallitus raportoi itse, millaisia ongelmia päätös on tuottanut.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Jalkapallokaaos siirtyi Pariisista Lontooseen – Marokon kannattajat purkivat pettymystään pahoinpitelemällä poliisia
Monet pelkäsivät Ranskan pääkaupungin räjähtävän väkivaltaisuuksiin Ranskan ja Marokon välisen MM-ottelun lopputuloksesta riippumatta. Marokon tappion myötä levottomuudet näyttivät kuitenkin siirtyneen Lontooseen. Vahvasti varustautuneet poliisit yrittivät pitää väkijoukot hallinnassa Ilotulitteista ja kivisateesta huolimatta.

STEA uudistaa kriteerit, mutta ei valvontaa — SOS-Lapsikylän kavallus näyttää miksi se olisi tarpeen
Sosiaali- ja terveysministeriössä valmistellaan STEA:n avustuskriteerien uudistusta, joka on määrä tuoda valtioneuvoston istuntoon elokuun puoliväliin mennessä. Uudistus koskee sitä, kenelle rahaa jatkossa myönnetään — ei sitä, miten jo maksettua rahaa valvotaan. SOS-Lapsikyläsäätiön kavallus paljastui vain siksi, että järjestö tutki asian itse.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












