Artikkeli kuva

Sampo Terho asettuu ehdokkaaksi eduskuntavaaleihin

04.12.2014 |11:47

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sampo Terho asettuu ehdolle kevään eduskuntavaaleissa. Hän ilmoitti asiasta torstaiaamuna Työmiehen tuumaustunnilla perussuomalaisten puoluetoimistolla.

Terho perustelee ehdokkuuttaan sillä, että europarlamentaarikon tehtävästään huolimatta hänen kutsumuksensa on aina ollut kotimaan politiikassa. Erityisenä kiinnostuksen kohteena on talous, johon parissa hän on europarlamentin talousvaliokunnassa toimiessaan työskennellyt.

Terho mainitsee syiksi myös poliittisen tilanteen lisäksi myös henkilökohtaiset syyt: hänen vaimonsa asuu Helsingissä ja yhdessä olisi mukavampaa asua.

Sampo sanoi kysyttäessä, että myös ministeriys kiinnostaa, mutta salkkuja ei kannata jakaa ennen vaaleja.

Jos Terho tulee valituksi, hänen tilalleen nousisi europarlamenttiin Pirkko Ruohonen-Lerner. Jos Ruohonen-Lerner ei ottaisi paikkaa vastaan, tilalle tulisi seuraavana varalistalla oleva ehdokas Toimi Kankaanniemi.

Terho itse nousi europarlamenttiin varasijalta Timo Soinin tultua valituksi eduskuntaan vuoden 2011 eduskuntavaaleissa. Viime kesän eurovaaleissa Terho valittiin jatkokaudelle lähes 34 000 äänellä.

Terho on 37-vuotias, syntyisin Helsingistä ja valmistunut Tampereen yliopistosta maisteriksi Suomen historiasta. Vuosina 2006-2008 hän toimi Maanpuolustuskorkeakoulun strategiatutkijana ja vuosina 2009-10 mediatutkijana. Marraskuussa 2009 hänet valittiin Suomalaisuuden liiton puheenjohtajaksi.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?

19.03.2025 |17:06
3.
Suomen uutiset logo

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta

17.03.2025 |10:18
4.
Suomen uutiset logo

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa

20.03.2025 |14:58
8.
Suomen uutiset logo

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan

19.03.2025 |14:59
9.
Suomen uutiset logo

Pääkaupunkiseudun ay-pomot pyrkivät valtuustoihin demareiden listoilta – SAK julkaisi jo oman poliittisen ohjelmansa

14.03.2025 |19:25
10.
Suomen uutiset logo

Feministijulkaisu Emma: Miksi aiemmin yksityisestä juhlasta, Ramadanista, on tullut julkinen ilmiö? – Saksaan islamisteja paennut muslimi pitää sitä merkkinä lännen islamisaatiosta

17.03.2025 |09:08

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää