Artikkeli kuva

Sampo Terho asettuu ehdokkaaksi eduskuntavaaleihin

04.12.2014 |11:47

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sampo Terho asettuu ehdolle kevään eduskuntavaaleissa. Hän ilmoitti asiasta torstaiaamuna Työmiehen tuumaustunnilla perussuomalaisten puoluetoimistolla.

Terho perustelee ehdokkuuttaan sillä, että europarlamentaarikon tehtävästään huolimatta hänen kutsumuksensa on aina ollut kotimaan politiikassa. Erityisenä kiinnostuksen kohteena on talous, johon parissa hän on europarlamentin talousvaliokunnassa toimiessaan työskennellyt.

Terho mainitsee syiksi myös poliittisen tilanteen lisäksi myös henkilökohtaiset syyt: hänen vaimonsa asuu Helsingissä ja yhdessä olisi mukavampaa asua.

Sampo sanoi kysyttäessä, että myös ministeriys kiinnostaa, mutta salkkuja ei kannata jakaa ennen vaaleja.

Jos Terho tulee valituksi, hänen tilalleen nousisi europarlamenttiin Pirkko Ruohonen-Lerner. Jos Ruohonen-Lerner ei ottaisi paikkaa vastaan, tilalle tulisi seuraavana varalistalla oleva ehdokas Toimi Kankaanniemi.

Terho itse nousi europarlamenttiin varasijalta Timo Soinin tultua valituksi eduskuntaan vuoden 2011 eduskuntavaaleissa. Viime kesän eurovaaleissa Terho valittiin jatkokaudelle lähes 34 000 äänellä.

Terho on 37-vuotias, syntyisin Helsingistä ja valmistunut Tampereen yliopistosta maisteriksi Suomen historiasta. Vuosina 2006-2008 hän toimi Maanpuolustuskorkeakoulun strategiatutkijana ja vuosina 2009-10 mediatutkijana. Marraskuussa 2009 hänet valittiin Suomalaisuuden liiton puheenjohtajaksi.

Veli-Pekka Leskelä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia

18.09.2026 |15:24
10.
Suomen uutiset logo

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla

21.09.2026 |13:01

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi