

Aurinko paistoi Helsingissä Makasiiniterminaalin parkkipaikalle torstaina 1. joulukuuta 2016. Helsingin kaupunginvaltuuston myöhään keskiviikkoiltana torppaama Guggenheim-museo oli määrä rakentaa tälle paikalle Helsingin Eteläsatamassa. / LEHTIKUVA
Sampo Terho Guggenheimista: Lopputulos eritysesti veronmaksajien kannalta erinomainen
Guggenheim-hanketta survoivat eteenpäin Suomen mahtavin tiedotusväline, amerikkalainen megabrändi, suurella rahalla ostettu paras mahdollinen lobbauskoneisto, kokoomus, demarit ja hanketta edistämään valjastetut virkamiehet. Näitä voimia vastaan asettui joukko tavallisia aktiivisia kansalaisia, taustatukenaan perussuomalaisten lupaus siitä, että valtio ei hanketta rahoita. Lopputulos on huikea voitto lähidemokratialle ja perussuomalaisen politiikanteon taidonnäyte.
Perussuomalaisten helsinkiläinen eduskuntaryhmyri Sampo Terho ei peittele tyytyväisyyttään lopputulokseen.
– Yhteistyö sujui todella hienosti. Perussuomalaisten kenttä, Helsingin valtuustoryhmämme, puolueorganisaatio, eduskunta- ja ministeriryhmä ovat vieneet asiaa yhdessä eteenpäin. Lopputulos on meidän ja erityisesti veronmaksajien kannalta erinomainen.
Terho muistuttaa siitä, että kovimman lobbauksen rummutuksessa perussuomalaiset viestitti toistuvasti, että hankkeeseen ei laiteta valtion rahaa.
Suuri joukko aktiivisia helsinkiläisiä on asettunut vastustamaan eliittihanketta mielenosoituksin ja adressein.
Kaupunginvaltuutettu, kansanedustaja Mika Raatikainen (ps.) on tyytyväinen siitä, että valtuuston enemmistö tuli lopulta järkiinsä. Guggenheim-hanke kaatui selvin numeroin 53-32.
– On tosi hyvät fiilikset. Perussuomalaiset pelasivat hienosti yhteen. Ja nyt säätettiin veronmaksajien rahoja.
Raatikainen kiittelee niin ikään hyvin sujunutta yhteistyötä. ”Guggenheimille-ei-valtion-rahaa” jäi selvästi kaikkien mieleen.
– Muiden puolueiden valtuutetut tajusivat, että valtion hanat ovat kiinni. Lisäksi loppumetreillä paljastui, että säätiöiden lupailema 15 miljoonan tuki olikin lainarahaa.
Raatikaisen mukaan tukiasia oli esitelty toisessa valossa. Myös kaupungin ja Guggenheim Helsingin tukisäätiön välinen franchising-sopimuksen sisältö jäi hämärän peittoon.
– Valtuutetut eivät koskaan saaneet nähdäkseen franchising-sopimuksen yksityiskohtia. Mistä Helsinki ja Guggenheim oikein sopivat?
Raatikainen moittii myös sdp-taustaisen apulaiskaupunginjohtaja Ritva Viljasen osuutta. Hän ajoi Raatikaisen mukaan hanketta kuin käärmettä pyssyyn.
– Miten tuon nyt kauniisti sanoisi.. Valmistelu oli yksisilmäistä. Otettiinko vastaan vain ne argumentit, jotka tukivat museohanketta? Näytti siltä, että virkamieskoneisto oli valjastettu edistämään hanketta, Raatikainen moittii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Game over Guggenheim!”

Ronkainen ja Mäkelä: Guggenheimin museohankkeen kaatuminen loistava voitto – ”Vain perussuomalaiset voivat pitää tämän järjettömän hankkeen syvälle haudattuna”
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Reijonen: Apteekit juoksuttavat asiakkaita turhaan – ”Tähän on tultava loppu”
Onko sellainen tilanne tuttu, ettet saanutkaan kerralla apteekista mukaasi kaikkia Kela-korvattavia lääkkeitäsi? Suomessa on voimassa älytön systeemi, josta puhutaan liian vähän. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen vaatii loppua apteekeissa asioivien turhalle edestakaisin juoksuttamiselle.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Pridetys kuumentaa tunteita Tampereella – PS-valtuutettu Marika Puolimatka: ”Tällainen ei ole Tampereen kaupunginvaltuuston eettisten ohjeidenkaan mukaista toimintaa”
Tampereen kaupunginvaltuuston ensimmäisessä syyskokouksessa käytiin eilen vilkas keskustelu pride-liputuksesta luopumisesta, josta perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Marika Puolimatka ja joukko perussuomalaisten, kristillisdemokraattien sekä kokoomuksen valtuutettuja oli jättänyt aloitteen viime kaudella.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Ei yhtään murhaa Washingtonissa yli viikkoon – Trumpin tehotoimet tuottavat tulosta
Presidentti Trump määräsi pääkaupunki Washingtonin poliisitoimen otettavaksi liittovaltion hallintaan kaksi viikkoa sitten. Samalla hän lähetti pääkaupungin kaduille kansalliskaartin sotilaita auttamaan järjestyksenpidossa. Tehotoimet ovat johtaneet rikollisuuden selvään vähenemiseen. Pääkaupungissa on ollut pitkä jakso ilman ainuttakaan murhaa.