

Aurinko paistoi Helsingissä Makasiiniterminaalin parkkipaikalle torstaina 1. joulukuuta 2016. Helsingin kaupunginvaltuuston myöhään keskiviikkoiltana torppaama Guggenheim-museo oli määrä rakentaa tälle paikalle Helsingin Eteläsatamassa. / LEHTIKUVA
Sampo Terho Guggenheimista: Lopputulos eritysesti veronmaksajien kannalta erinomainen
Guggenheim-hanketta survoivat eteenpäin Suomen mahtavin tiedotusväline, amerikkalainen megabrändi, suurella rahalla ostettu paras mahdollinen lobbauskoneisto, kokoomus, demarit ja hanketta edistämään valjastetut virkamiehet. Näitä voimia vastaan asettui joukko tavallisia aktiivisia kansalaisia, taustatukenaan perussuomalaisten lupaus siitä, että valtio ei hanketta rahoita. Lopputulos on huikea voitto lähidemokratialle ja perussuomalaisen politiikanteon taidonnäyte.
Perussuomalaisten helsinkiläinen eduskuntaryhmyri Sampo Terho ei peittele tyytyväisyyttään lopputulokseen.
– Yhteistyö sujui todella hienosti. Perussuomalaisten kenttä, Helsingin valtuustoryhmämme, puolueorganisaatio, eduskunta- ja ministeriryhmä ovat vieneet asiaa yhdessä eteenpäin. Lopputulos on meidän ja erityisesti veronmaksajien kannalta erinomainen.
Terho muistuttaa siitä, että kovimman lobbauksen rummutuksessa perussuomalaiset viestitti toistuvasti, että hankkeeseen ei laiteta valtion rahaa.
Suuri joukko aktiivisia helsinkiläisiä on asettunut vastustamaan eliittihanketta mielenosoituksin ja adressein.
Kaupunginvaltuutettu, kansanedustaja Mika Raatikainen (ps.) on tyytyväinen siitä, että valtuuston enemmistö tuli lopulta järkiinsä. Guggenheim-hanke kaatui selvin numeroin 53-32.
– On tosi hyvät fiilikset. Perussuomalaiset pelasivat hienosti yhteen. Ja nyt säätettiin veronmaksajien rahoja.
Raatikainen kiittelee niin ikään hyvin sujunutta yhteistyötä. ”Guggenheimille-ei-valtion-rahaa” jäi selvästi kaikkien mieleen.
– Muiden puolueiden valtuutetut tajusivat, että valtion hanat ovat kiinni. Lisäksi loppumetreillä paljastui, että säätiöiden lupailema 15 miljoonan tuki olikin lainarahaa.
Raatikaisen mukaan tukiasia oli esitelty toisessa valossa. Myös kaupungin ja Guggenheim Helsingin tukisäätiön välinen franchising-sopimuksen sisältö jäi hämärän peittoon.
– Valtuutetut eivät koskaan saaneet nähdäkseen franchising-sopimuksen yksityiskohtia. Mistä Helsinki ja Guggenheim oikein sopivat?
Raatikainen moittii myös sdp-taustaisen apulaiskaupunginjohtaja Ritva Viljasen osuutta. Hän ajoi Raatikaisen mukaan hanketta kuin käärmettä pyssyyn.
– Miten tuon nyt kauniisti sanoisi.. Valmistelu oli yksisilmäistä. Otettiinko vastaan vain ne argumentit, jotka tukivat museohanketta? Näytti siltä, että virkamieskoneisto oli valjastettu edistämään hanketta, Raatikainen moittii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


”Game over Guggenheim!”

Ronkainen ja Mäkelä: Guggenheimin museohankkeen kaatuminen loistava voitto – ”Vain perussuomalaiset voivat pitää tämän järjettömän hankkeen syvälle haudattuna”
Viikon suosituimmat

Marinin hallituksen senioriministeri aiheutti hirvittävän vahingon, tappiot miljardeissa – myöntää ettei tajunnut mitä teki – nyt vasen laita valehtelee asiaa Purran syyksi
KOLUMNI | Sosiaalinen media on täyttynyt erityisesti vasemmalla laidalla väitteistä, että nykyhallitus olisi vaihtanut Marinin pitkät nollakorkolainat vaihtuvakorkoisiksi. Tämä on ihan puhdasta valehtelua, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kiihtynyt Sofia Virta puhui päälle ja haastoi riitaa A-studiossa
Eilisessä Ylen A-studiossa vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta korotti ääntään, elehti voimakkaasti ja keskeytti sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin useaan kertaan, Virran puolustaessa järjestöjen oikeutta jatkaa toimintaansa veronmaksajien rahoilla.

Rydman: Ylen faktantarkastus on luokatonta – tarkastaa eri asiaa mistä puhuttiin, asiantuntijana veronmaksajien rahoittamien järjestöjen päälobbari
Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri kritisoi kovin sanoin Ylen harjoittamaa "faktantarkastusta" koskien taannoista A-studion debattia hallituksen sote-säästöistä kehysriihessä. "Faktantarkastus" on jälleen kerran tyypillisen yleläistä, sillä tarkastelun kohteeksi on otettu jotain aivan muuta kuin kehysriihessä tehdyt päätökset ja asiantuntijaksi on napattu SOSTE ry:n pääsihteeri, jonka päivätyö on lobata järjestöille lisää veronmaksajien rahaa.

Aino-jäänmurtaja rakennetaan Suomessa – ministeri Ranne: ”Ilouutinen koko Suomelle!”
Väylävirasto kertoi tänään, että Suomen uusi jäänmurtaja rakennetaan Suomessa joko Rauman tai Helsingin telakalla. Suomen omista kahdeksasta jäänmurtajasta useampi on jo käyttöikänsä päässä, ja hallitus onkin liikenne- viestintäministeriön johdolla uudistamassa vanhenevaa jäänmurtolaivastoa sekä jäänmurron järjestämistapaa.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Saksa patoaa turvapaikanhakijoiden määrää luokittelemalla lähtömaita turvallisiksi
Talousvaikeuksissa painiskeleva Saksa hillitsee siirtolaisvirtaa listaamalla yhä useampia maita turvallisiksi. Näistä maista tulevia ei pidetä suojelun tarpeessa olevina, ja viranomaiset palauttavat heidät nopeasti. Taustalla vaikuttavat myös EU‑parlamentin päätökset.

Bergbom: Perussuomalaiset aloitti rikollisten palautusrallin
Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom kiittää Facebook‑videollaan hallituksen toimia palautusten lisäämisessä ja arvostelee vasemmistoliittoa hallituksen esitysten vastustamisesta eduskunnassa. Bergbom korostaa, että tiukemmalla maahanmuuttopolitiikalla ja ennakollisella maahantulokiellolla voitaisiin rikollisten pääsy Suomeen estää kokonaan.

Päivän Pointti: Vasemmistoliitto vaatii työajan lyhentämistä – vaikka työntekijä voi sopia siitä oman työnantajansa kanssa vaikka jo tänään

Rostila pöyristyi Heinäluoman taivaan portti -puheista: ”SDP:n pohjakosketuksen on oltava lähellä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila ei sulata SDP:n Eveliina Heinäluoman ulostuloa. Heinäluoma kysyi tiedotteessaan: ”Saakohan Riikka Purra nämä petetyt vaalilupaukset anteeksi edes taivaan porteilla?”
Uusimmat

Iloista vappua

Talous nousuun – oppositio hyökkää välikysymyksellä

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











