

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Sattuuhan sitä: Jengilähiön kaverukset yrittivät epähuomiossa ryöstää siviilipoliisin
Liikkuminen Tukholmassa edellyttää erityisesti ilta-aikaan valppautta ja tietoisuutta suurkaupungin vaaroista. Paikallinen poliisi on pyrkinyt ennaltaehkäisevin toimin rauhoittamaan tilannetta. Nyt poliisi voi kertoa onnistumisestaan ongelmallisen lähiön yössä.
Tukholman poliisi oli jo jonkin aikaa kiinnittänyt huomiota siihen, että Vällingbyn metroaseman tienoilla tapahtui ryöstöjä tiuhaan tahtiin. Poliisin tiedotteen mukaan virkavalta päätti panostaa alueen seurantaan estääkseen uusia rikoksia.
Pidätys viime hetkellä
Niinpä eräänä tammikuun iltana poliisi oli havainnut tiedustelutoimiensa yhteydessä, että kaksi tumma-asuista henkilöä oli piiloutunut puskiin metron uloskäynnin lähellä. Siviiliasuinen poliisi ryhtyi tuumasta toimeen ja asettautui syötiksi houkutellakseen ryöstäjät iskemään.
– Pyysimme siviiliasuista kollegaamme tutkailemaan tilannetta ja kulkemaan pusikon ohitse samalla kun tukipartio piiloutui epäiltyjen näkymättömiin. Epäillyt lähtivätkin seuraamaan syöttiä. He tulivat lähemmäksi ja lähemmäksi mahdollista uhria. Välttääksemme vaarallista tilannetta tulimme esiin ja pidätimme epäillyt ryöstäjät, kertoo ”Rasmus” poliisin erikoisyksiköstä.
Jengiväkivalta kukoistaa
Epäillyiltä löytyi pidätyksen yhteydessä muun muassa veitsi. Kotietsinnässä epäillyiltä löytyi aiemmissa ryöstöissä kateisiin joutunutta omaisuutta. Nuoret istuvat nyt telkien takana odottamassa syytteitä ryöstöistä ja ryöstön valmistelusta.
Vällingby on tullut surullisen tutuksi jengiväkivallan yhteydessä. Uudenvuoden aattona paikallisen hampurilaisbaarin edessä ammuttiin hengiltä 20-vuotias mies ja kaksi muuta haavoittui. Ampuminen liittyy Aftonbladetin mukaan paikallisten rikollisjengien välienselvittelyyn.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- metroasema ryöstetty omaisuus houkutuslintu ongelmalliset alueet poliisin erikoisyksikkö siviiliasuinen poliisi Vällingby ennaltaehkäisevä työ ryöstön yritys veitsi jengiampumiset ryöstö rikollisjengit Ammuskelu Jengirikollisuus Tukholma
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Peltokangas: Hyssyttelyn ja maton alle lakaisun aika on nyt ohi – maahanmuuttopolitiikkaan mallia Tanskasta

Kokoomus lisäisi integraatiota ratkaisuksi maahanmuuton ongelmiin, perussuomalaiset vaatii tunnustamaan tiettyjen maahanmuuttajaryhmien aiheuttamat ongelmat: ”Muuten emme pysty korjaamaan asioita”

Perussuomalaiset: Hallitus on epäonnistunut kansalaisten turvallisuudesta huolehtimisessa – ”Sinisilmäinen maahanmuuttopolitiikka on suoraan yhteydessä jengirikollisuuteen”

Purra esitti epäluottamusta: Suomalaiset ovat kyllästyneet haittamaahanmuuton ongelmiin, mutta hallitus ei edelleenkään kehtaa myöntää nuoriso- ja katurikollisuuden juurisyitä

Junnila: Suomettumisesta siirrytty mamutukseen – ”Yhteiskunta sulkee silmänsä ja antaa kansalaisten kohdata pahoinpitelyt, ryöstöt ja raiskaukset”

HS-gallupin mukaan perussuomalaiset on ensi kertaa äänestävien ylivoimainen suosikkipuolue – ”Viestimme on mennyt perille”
Viikon suosituimmat

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Järkyttävä tilasto – PS-Nuoriso laski poliittisten nuorisojärjestöjen saamat tuet
Opetus- ja kulttuuriministeriön nuorisojärjestöille jakamat tuet paljastavat yli kymmenen vuotta kestäneen rakenteellisen epäsuhdan, jolla pönkitetään vanhojen valtapuolueiden asemaa Suomessa.

Bernerin epäonnistunut taksiuudistus kuopataan viimein – taksialalle kunnianpalautus, turvallisuus etusijalle
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne lupaa taksialalle kauan kaivattua kunnianpalautusta. Pahamaineinen Bernerin taksiuudistus romutti arvostetun toimialan, mutta nyt sen tilalle tulee tiukempi koulutus, valvonta ja vihreät rekisterikilvet.

Lähes kaksi miljardia euroa ulkomaalaisten sosiaaliturvaan – Antikainen vaatii tekoja
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii sosiaaliturvaministeri Karoliina Partasta (kok.) jatkamaan ulkomaalaisten sosiaaliturvan ehtojen kiristämistä. Antikainen on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen sosiaaliturvaministerin vastattavaksi.

AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä – kristillisdemokraattien kannatus romahti, demarit alamäessä
AfD voitti osavaltiovaalit Mecklenburg-Etupommerissa ja vasemmistopuolue Linke Berliinissä. Molemmat saivat ennakkotuloksen perusteella huomattavasti enemmän ääniä kuin edellisvaaleissa. Liittokansleripuolueelle CDU:lle tuli kummassakin vaalissa historiallinen tappio.

Järkyttävät luvut julki – IL: Espoossa ja Vantaalla vieraskielisten osuus toimeentulotuen saajista jo yli 60 prosenttia
Iltalehti kertoo Kelan tuoreiden tilastojen perusteella hurjia tietoja perustoimeentulon saajista. Vieraskielisten osuus tuensaajista on noussut 37,6 prosenttiin. Pääkaupunkiseudulla yliedustus on vielä selvästi voimakkaampaa: Espoossa ja Vantaalla yli 60 prosenttia tuensaajista on vieraskielisiä, vaikka heidän osuutensa väestöstä on alle 30 prosenttia.

Kaleva kepuloi euron bensa-tarinalla – Purra: Pitäytykää tosiasioissa
Valtiovarainministeri Riikka Purra moittii Oulun seudun lehteä Kalevaa valheellisista väitteistä perussuomalaisten vaalilupauksista. Purra sanoo, että lehti toistaa keskustan levittämää tarinaa euron bensasta, jota perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Svenska Ylen selvitys: Maahanmuuton haittavaikutukset puhuttavat ainoastaan perussuomalaisia – muut puolueet vaikenevat Espoossa ja Vantaalla
Svenska Yle selvitti tekoälyn avulla, kuinka usein maahanmuuttoa käsitellään kielteisessä valossa Espoon ja Vantaan kaupunginvaltuustoissa. Tarkastelun perusteella kriittiset puheenvuorot tulivat käytännössä perussuomalaisten valtuutetuilta. Yle käyttti tarkastelun moottorina 40 maahanmuuttoon liittyvän sanan esiintymistä valtuustokeskusteluissa.

Lähes joka neljäs vanki on ulkomaalainen – Vigelius vaatii automaattisia karkotuksia
Ulkomaalaisten vankien määrä on kasvanut 76 prosenttia kymmenessä vuodessa, kertoo oikeusministeriö. Ulkomaalaisten vankien määrän kasvu selittää koko vankimäärän kasvusta jopa neljä viidesosaa. Suomen 3 900 vangista nyt 950 eli joka neljäs on ulkomaalainen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää














