

Perussuomalaisten Riikka Purra ja SDP:n Antti Lindtman Helsingin Sanomien alue- ja kuntavaalien puheenjohtajatentissä Helsingissä 8. huhtikuuta 2025. / LEHTIKUVA
SDP:n taktiikka on kopioitu päiväkotilapsilta – Antti Lindtman mölyää, kitisee ja kiukuttelee, mutta hyväksyy silti kiltisti kaiken, mitä hallitus saa aikaan
Kun SDP äänesti Antti Lindtmanin puheenjohtajaksi, se kaiketi toivoi saavansa vahvan johtajan, joka pistäisi muille puolueille tiukasti hanttiin. Näyttäisi kuitenkin käyneen niin, että SDP sai ruorin pitelijän paikalle myötäjuoksijan, jonka teot jäävät mölyn tuottamisen tasolle. Lindtman ei kykene rakentamaan puolueelleen uskottavaa poliittista vaihtoehtoa, joten hänen osansa on myötäillä niitä, jotka uudistamiseen pystyvät. Taktiikka muistuttaa päiväkotilasten toimintaa. Kun pitäisi siirtyä ulkoa sisälle tai vaihtaa vaatteita, itkun pärinää tulee valtavasti. Mutta kun aikuinen tuo puurolautasen eteen, nousee hymy jälleen kasvoille ja lusikka alkaa käydä.
Puheenjohtaja Riikka Purra summaa, mistä SDP:n kenkä puristaa:
”Lähes kaksi vuotta sdp on mätkinyt hallitusta sen jokaisesta toimesta – kaikista säästöistä, uudistuksista, jopa veroista, joita se itse haluaisi tietenkin paljon enemmän. Koko demarien linja on perustunut kritiikille ja arvostelulle, hallitusohjelman julkaisusta saakka.
Kun tuli oman vaihtoehdon aika, ei sdp:n vaihtoehtobudjetissa kuitenkaan käytännössä peruutettukaan juuri mitään. Hyvin näennäisiä toimia vain. Siellä hyväksyttiin sosiaaliturvan leikkaukset ja lukuisa joukko muita hallituksen päätöksiä. Puolue siis räksyttää, mutta ei ole valmis tekemään toisin.
Jokaisella kyselytunnilla, jokaisessa tilanteessa, useissa välikysymyksissä se vastustaa. Mitään muuta linjaa ei ole kuin hallituksen säästöjen ja muiden toimien yksitellen, erikseen ja yhdessä tapahtuva arvosteleminen. Suosio perustuu kansalaisten tyytymättömyyteen näitä hallituksen päätöksiä kohtaan.
Kun tuli aika äänestää kela-korvauksista, sdp Lindtmanin johdolla äänesti hallituksen puolella, vaikka se oli lähes kaksi vuotta kritisoinut hallitusta kela-korvausten korottamisesta.
Entä nyt näissä vaaleissa? Vielä härskimpää. Koko vaalikampanja on perustunut siihen, että sdp Lindtmanin johdolla vastustaa hallituksen jokaista toimea. Kokonaiset vaalikeskustelut käydään yksittäisistä toimista, joissa on säästetty 1 prosentti tai joissa ei ole lisätty menoja aivan niin paljon kuin muuten pitäisi.
Oleellinen kysymys kuitenkin kuuluu: mitä näistä toimista sdp peruisi, jos se pääsee valtaan 2027?
No ei käytännössä mitään!
HS-/IS-pikatentissä Antti Lindtman vastaa yleisökysymykseen ”mitä peruisit?” pelkän hoitotakuun. Ei mitään muuta. Hoitotakuun! Jonka siis nyt jo kaikki 21 hyvinvointialuetta voisivat vaikka ihan itse päättää eikä siihen maan hallitusta tarvita.
Koskaan ei ole sdp vaaleja tehnyt sentään tällaisella vilunkipelillä. Ja äänestäjiin näyttää uppoavan.
Antti Lindtman on tyytyväinen, että joku tekee tämän likaisen työn ja ottaa paskan vastaan. Hän ei tule peruuttamaan toimista, mikäli pääsee valtaan vuonna 2027.”
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat


Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää












