Artikkeli kuva

Sisäministeriksi nousevan Lulu Ranteen tuntevat ihmiset antavat hänelle korkean arvosanan Ylen jutussa – ”Hän jos joku jaksaa tehdä kahden ministerin työt”

31.08.2024 |16:07

Perussuomalainen liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne ottaa loppuvuoden ajaksi hoidettavakseen sisäministerin salkun Mari Rantasen jäädessä sivuun tyttärensä sairauden vuoksi. Ylen jutussa Ranteen tuntevat ihmiset kuvaavat häntä suorapuheiseksi, ahkeraksi, hyväntuuliseksi ja hyvin päämäärätietoiseksi.

Moni on arvostellut päätöstä laittaa liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne sisäministerin salkun kantajaksi oman toimensa ohella, sillä tehtävä on hyvin raskas. Ylen tuoreessa jutussaan haastattelemat Ranteen tuntevat ihmiset kertovat, että hän jos joku jaksaa tehdä kahden ministerin työt. Tätä mieltä ovat niin Ranteen ystävät kuin kriitikotkin.

– En ole yhtään huolissani. Hän vetää monessa paikassa ja aina täysillä, sanoo eräs Ylen nimettömänä haastattelema entinen kollega.

– Hän on hyvin päämäärätietoinen, valmis tekemään mitä vain saavuttaakseen tavoitteensa, sanoo toinen kuntapolitiikassa Ranteeseen tutustunut haastateltava.

Väsymätön uurastaja

Ranteen tuntemat ihmiset kuvailevat uutta sisäministeriä Ylen jutussa piinkovaksi, älykkääksi, pysäyttämättömäksi, suorapuheiseksi ja täysin väsymättömäksi uurastajaksi.

Monet tuntevat hänestä myös toisen puolen. Kaksi Ranteen entistä kollegaa on kuvannut häntä myös hyväntuuliseksi, sosiaaliseksi, hyväksi tiimipeluriksi, rehdiksi ja reiluksi. Heidän mukaansa Ranne on hyvä verkostoitumaan ja nauttii small talkista.

Yle haastatteli juttuaan varten kuutta Lulu Ranteen tuntevaa ihmistä. Heistä neljä esiintyy jutussa nimettöminä. He työskentelevät ministeriöiden kanssa yhteistyötä tekevissä organisaatioissa tai ovat mukana politiikassa, eivätkä siksi halua asemansa takia arvioida Rannetta julkisesti.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
5.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
6.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää