Artikkeli kuva

Slunga-Poutsalo tyytyväinen Ylen kannatusmittauksen tuloksiin

29.01.2014 |17:25

Ylen Taloustutkimuksella teettämä puoluekannatusgallup mittasi perussuomalaisille 17,8 prosentin kannatuksen. Nousua oli 0,4 prosenttiyksikköä. Pitkään nousussa ollut keskusta tuli alas 0,4 prosenttiyksikköä päätyen 23,6 prosentin kannatuslukemiin. Kokoomus ja sdp putosivat niinikään 0,4 prosenttiyksikköä. Kokoomuksen kannatusarvioksi tuli 18,7 prosenttia ja sdp:n 15,5 prosenttia.

Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo kommentoi eurovaalivuoden ensimmäisiä mittaustuloksia:

– Kannatuksemme on vakiintunut noin 18 prosentin tuntumaan. Suunta on oikea, ja tästä asetelmasta on hyvä lähteä lähteä varsinaiseen vaalimittelöön. Potentiaalia meillä on 23 prosentin lukemiin, kunhan kenttä saadaan toimimaan yhtenäisenä joukkona entistä tehokkaammin.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee

29.12.2025 |18:14
3.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
4.
Suomen uutiset logo

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu

31.12.2025 |16:01
8.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
9.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää