

Soini: Perhevapailla ei pidä vouhottaa – ”Perussuomalaiset eivät siedä kotiäitivihaa, eivätkä hyväksy kotihoidontuen romuttamista”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini totesi tänään pääkaupunkiseudun perussuomalaisten vaikuttajien seminaarissa, että hallituksen politiikka alkaa tehota.
– Käänne on tapahtunut. Talous ja työllisyys kasvaa. Suomi on vakaa demokratia, jolla on toimiva enemmistöhallitus, joka on nykymaailmassa yhä harvinaisempi.
– Hallituksen tehtävä on viedä ohjelmansa läpi. Työtä on paljon ja täytyy keskittyä olennaiseen. Viime aikoina sekä hallituksen että opposition keskuudesta on virinnyt ihmeellinen huutokauppa perhevapaista ikään kuin se olisi Suomen suurin ongelma. Perussuomalaiset eivät tähän huutokauppaan lähde. Emme hyväksy nykymallin romuttamista, Soini painotti.
Perheiden saatava itse päättää
Perussuomalaisten perhepolitiikan ydin on perheiden itsemääräämisoikeus.
– Yhteiskunnan tehtävä ei ole sanella perheille sisäistä työnjakoa. Perhevapailla ei pidä vouhottaa. Näitä asioita ei huutokaupoilla hoideta. Perussuomalaiset eivät siedä kotiäitivihaa, eivätkä hyväksy kotihoidontuen romuttamista, eikä ropelointia. Nykyinen malli mahdollistaa hyvin perheiden todellisen valinnanvapauden ja autonomian. Se on Perussuomalaisen perhepolitiikan suurin arvo.
– On turha ladata kevään puoliväliriiheen ylisuuria odotuksia perhevapaista. Oppositio ja korporaatiot eivät niistä päätä ja hallituksen esitysten pitää olla yksimielisiä. Perussuomalaiset eivät hyväksy kotihoidontukeen mitään heikennyksiä, Soini muistutti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS: Lapsiperheiden palveluihin mallia Varkaudesta – ”Tukee perheitä paremmin ja säästää kustannuksia”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.














