Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Soini vastaanotti lahjahevosen Honkajoella – ravituotot hyväntekeväisyyteen

09.02.2015 |13:24

Perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini vastaanotti tänään perussuomalaisille lahjoitetun hevosen Honkajoella.

Hyvällä sukutaululla varustettu hevonen on nimeltään Hongon Vihuri ja siitä toivotaan ravuria.

– Tämä tuli suureen tarpeeseen. Jos ei tule ravuria, niin on sillä käyttöä ratsuhevosenakin, Soini kiitteli ja veikkasi kuitenkin 2-vuotiaasta lahjahevosesta tulevaa ravikuningasta.

Hevosen mahdolliset ravivoitot ohjataan hyväntekeväisyyteen; lasten ja nuorten hyvinvointiin sekä maaseudun elinvoimaisuuden hyväksi Satakunnan alueella.

Hevosen lahjoitti eläkkeellä oleva everstiluutnantti Seppo Alahonko ja se pääsee kunnanvaltuutettu Kauko Ketolan hoitoon ja koulutukseen Kokemäelle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Teemu Keskisarja: Suomen osuus maailman hiilipäästöistä on yksi promille ja Suomen pinta-alasta 75 prosenttia on metsää – ”Repikää siitä tieteelliset tosiasianne”

03.07.2025 |12:36
7.
Suomen uutiset logo

SU-Show #16: Suomessa on sananvapaus, mutta islamin arvostelija joutuu usein yhä vaientamisyritysten kohteeksi – onko suomalaisista tullut kulttuurisesti alistettu kansa?

27.06.2025 |14:55
8.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää