
LEHTIKUVA
Somalien koronakuolemat herättävät kiivasta keskustelua Ruotsissa
Korona jatkaa leviämistään Ruotsissa ja huoli hoitopaikkojen riittävyydestä kalvaa ihmisten mieltä. Kun uutinen tukholmalaisessa sairaalassa potevista lukuisista ulkomaalaistaustaisista potilaista levisi, oli kohu valmis. Mukana häärivät myös ruotsidemokraatit, kertoo Expressen.
Kuten Suomen Uutiset tiistaina kertoi, Tukholman alueella koronaan kuolleista huomattava on ollut etniseltä taustaltaan somaleja. Yhdeksi syyksi epäillään kehnoa tiedotusta.
– Kun korona levisi Ruotsiin, siitä ei ollut paljonkaan tietoa somaliaksi, joten monet jatkoivat elämistä tavalliseen tapaan, pohtii ruotsinsomalialainen lääkäri.
Åkessonin uskolliset ystävät tikunnokassa
Uutinen on saanut Expressenin mukaan runsaasti huomiota. Facebook-ryhmä ”Sverigedemokraterna och Jimmie Åkessons trogna vänner” on erityisesti nostettu tikunnokkaan. Joitakin ryhmässä esitetty kommentteja luonnehditaan epäasiallisiksi.
Ruotsidemokraattien paikallisyhdistyksen varapuheenjohtaja Jane Svedhjelm otti ryhmässä etäisyyttä kommentteihin ja postasi ryhmään ainoastaan ”en sano mitään”.
– Etäisyyttä ja etäisyyttä, vastaa Svedhjelm Expressenin uteluun vaitonaisuuden syistä.
– Facebookissa kirjoitetaan niin paljon paskaa, että päätin olla kommentoimatta. Mietin vain, että miksi pitää kirjoittaa, että kyseessä on kuusi ruotsinsomalia? Mikseivät he kirjoita mitään, kun muut kuolevat? Jos kuolleet ovatkin kymmenen eläkeläistä ja kymmenen etnistä ruotsalaista? Minua sieppaa, että osoitellaan jotakin tiettyä ryhmää, taustoittaa Svedhjelm.
Kirjoitusten taustat selvitetään
Ruotsidemokraattien lehdistöpäällikkö Henrik Gustafsson on joutunut selittelemään somekirjoituksia ja kommentoi, että jotkin kirjoituksista voidaan käsittää vastenmielisiksi.
– Otamme asianomaisiin yhteyttä ja selvitämme, millaisia ajatuksia on ollut julkaisujen takana.
Kiihkeitä äänenpainoja saattaa selittää se, että Ruotsissa huoli hoitopaikoista kasvaa koronan leviämisen myötä. Monet Expressenin haastattelemista tukholmalaissairaalan hoitohenkilökunnan jäsenistä kertovat, että ”ulkomaalaistaustaisten määrä osastoilla ja tehohoidossa on korkea”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Järva Jane Svedhjelm Henrik Gustafsson koronakuolemat ruotsinsomalit tehohoito korona ongelmalähiöt Facebook Ruotsidemokraatit
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Massatyöttömyys uhkaa Ruotsia kolmen kuukauden sisällä – palvelualoilta katoavat työpaikat ja maahanmuuttajilta työt

Tukholman koronakuolleista suurin osa somaleja – lääkärit vaativat lisää tiedotusta somaliaksi

Perussuomalaisilta 40 kohdan lista koronan tukahduttamiseen – aasialainen karanteeni, maakuntien eristäminen, kauppakeskukset suljettava, ..

Ruotsissa huolehditaan maahanmuuttajien oikeuksista koronakriisin keskelläkin

Turvapaikanhakijat eivät meinaa pysyä koronakaranteenissa Saksassa

Belgiassa enemmän koronaan kuolleita kuin Kiinassa

Korona näkyy Ruotsin mediassa – sunnuntain sanomalehdessä yhdeksän sivua kuolinilmoituksia

Ruotsidemokraattien keinot selvitä koronakriisistä: ”Tärkeintä on aina asettaa oma kansa etusijalle”

Ruotsidemokraatit: ”Olemme osa modernia työväenliikettä”
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











