MATTI MATIKAINEN

Suomeen 40 000 turvapaikanhakijaa? Maahanmuuttovirasto oikoo uutisointia

28.08.2015 |19:03

MTV3 uutisoi tänään Maahanmuuttoviraston hätkähdyttävästä arviosta, jonka mukaan Suomeen olisi tulossa jopa 40 000 turvapaikanhakijaa.

Maahanmuuttovirasto tarkensi hetken päästä asiaa sivuillaan seuraavasti: Tällä hetkellä turvapaikkaa Suomesta on hakenut tänä vuonna yli 6 300 henkilöä. Hakijoita on saapunut viime aikoina koko ajan kiihtyvällä tahdilla, viime viikkoina reilut 600 viikossa. Jos viikkotahti pysyy nykyisenä, hakijoita saapuu vuoden loppuun mennessä noin 15 000.

– Kerroin MTV:n toimittajalle, että viranomaisten varautumissuunnitelmissa on nostettu esille jopa 30 000 hakijaa vuodessa, mutta missään nimessä en sanonut, että se olisi tämän vuoden arvio. Tuollainen luku saavutettaisiin vain siinä tapauksessa, että hakijamäärän kasvu kiihtyisi nykyisestä huomattavasti koko loppuvuoden ajan. Sellaista emme voi lähteä ennustamaan, Kuuluvainen kertoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Turvapaikanhakijan Münchenissä tekemä autoisku kärjistää Saksan kuumana käyvää vaalikamppailua – punavihreä ei ole antanut vielä periksi

14.02.2025 |18:47
6.
Suomen uutiset logo

Pekka Aittakumpu: Yhdysvaltain varapresidentti Vance osui herkkään paikkaan, koska hän oli oikeassa

17.02.2025 |18:33
7.
Suomen uutiset logo

New Yorkissa taistellaan “paperittomien” luksushotellimajoituksen maksamisesta – Musk vaati rahojen takaisinperintää

13.02.2025 |13:30
9.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Hallitus puuttuu maahanmuuton mukanaan tuomaan seksuaalirikollisuuteen – kuinka monta naista joutuu vielä raiskatuksi, ennen kuin vihervasemmisto herää?

14.02.2025 |15:11
10.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Kasvisruokahörhöily menee liian pitkälle – Marttaliitto myötäilee vihervasemmistoa

17.02.2025 |18:24

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää