

Suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Jani Mäkelä ihmettelee, miksi pääministeri Marin kyselee EU:lta lupaa itärajan sulkemiseen – ”Komissio ei päätä tuollaisista asioista”
Mediatietojen mukaan pääministeri Sanna Marin on pyytänyt ja tiistaina saanut konsultaatiota EU-komissiolta kysymykseen, voiko Suomi keskeyttää turvapaikkahakemusten käsittelyn tai sulkea itärajansa tilanteessa, jossa rajan yli pyritään vyöryttämään ihmismassoja painostus- ja häirintätarkoituksessa. Suuren valiokunnan varapuheenjohtaja Jani Mäkelä kyseenalaistaa menettelyn.
Suomen hallitus on suorasti ja epäsuorasti pyrkinyt esittämään ja viestittämään, että rajan sulkeminen ei kuitenkaan olisi mahdollista edes poikkeusoloissa.
Hallitus on mennyt asiassa pitkälti EU:n selän taakse, mikä on peräti omituista, sillä useat EU-maat, kuten Puola, Kreikka ja Liettua, ovat aiemmin onnistuneet sulkemaan rajansa laittomien maahantunkeutujien edessä, eikä siitä ole seurannut huomautuksia komissiolta ainakaan julkisesti.
Miksi Suomi ei muka voisi tehdä samoin, mikä estää?
Laiskaa uutisointia
Viimeisin jakso äänestäjille suunnatussa esityksessä, jossa hallitus varmistelee EU:n hyväksyntää raja-asiassa nähtiin tänään, kun Helsingin Sanomat kertoi pääministeri Sanna Marinin (sd) keskustelleen Suomen itärajan turvallisuudesta komission puheenjohtajan Ursula von der Leyenin kanssa. Hesari julistaa näyttävästi otsikossaan ”EU kielsi Suomea sulkemasta itärajaansa kokonaan kriisitilanteessakaan” sen kummemmin kyseenalaistamatta, voiko EU edes tehdä niin.
Kriittisempi osa mediaa kuluttavasta yleisöstä on hesarin laiskasta uutisoinnista ja hallituksen EU-nöyristelystä ihmeissään: Miksi se, mikä onnistuu muilta EU-mailta, ei muka onnistuisi Suomelta? Onko EU-komissiolla oikeasti edes toimivaltaa kieltää Suomea sulkemasta rajojaan tilanteessa, jossa Venäjä päättää alkaa vyöryttää itärajan yli ihmismassoja painostus- ja häirintätarkoituksessa?
Pääministerin johtaman hallituksen nöyristely ja ylenpalttinen kuuliaisuuden tavoittelu EU:n edessä näyttää hämmentävältä, sillä tosiasiassa yksikään kansainvälinen sopimus tai EU-oikeus ei velvoita Suomea pitämään kaikissa tilanteissa rajoja auki laittomille maahantulijoille.
Miksi kysellä lupia EU:lta?
Eduskunnan EU-asioista vastaavan suuren valiokunnan varapj, perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä ihmettelee sosiaalisen median kanavillaan, miksi pääministeri Marin kyselee EU:lta lupaa sulkea itäraja.
Mitä ihmettä komission puheenjohtaja tähän kuuluu? https://t.co/Uo6tNFU5Xm
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) May 31, 2022
Mäkelä huomauttaa myös, että komissio ei ylipäätään ole toimivaltainen toimielin asiassa.
Pointti ei ole edes se että pääministeri nöyristelee eun edessä, vaikka totta sekin. Pointti on, ettei komissio anna tuomioita tai tulkitse sitovasti lainsäädäntöä. Se ei ole sen toimivallassa.
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) May 31, 2022
Ei komissio päätä tuollaisista asioista.
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) May 31, 2022
Komissiota käytetään keppihevosena
Suomen uutisten tavoittama Mäkelä ihmettelee Marinin hallituksen matelua komission edessä.
-Lisäksi ongelmana tässä on se, että komissio ylipäätään ei jaa tuomioita tai tee sitovaa tulkintaa sen enempää kansainvälisistä ihmisoikeussopimuksista, kuin EU-lainsäädännöstäkään. Juridiset kiistat ratkaistaan tuomioistuimessa, ja komission kanta ei määritä tuomioistuimen ratkaisuja.
Mäkelä toteaa, että EU:n taakse meneminen on pelkkä tekosyy. Eduskunnan käytävillä tiedetään yleisesti, että vihreät on asettanut muille hallituspuolueille ehdoksi, että Suomi ei sulje rajojaan missään tilanteessa, edes silloin kun Suomeen kohdistuu painostusta siirtolaisaseella.
– Lähinnä tilanne näyttää siltä, että Marin hakee jatketta henkilökultilleen, että Sannapa yrittää kaikkensa, mutta ikävä EU kun ei anna lupaa. Hallitus tekee tätä Suomessa usein muussakin, siis että käytetään komissiota tai sen tietopalvelua keppihevosena vahvistamaan omia kantoja. Näinhän hallitus yritti perustella EU-elvytyspaketinkin oikeutusta, että komission tietopalvelun mukaan sillä olisi ollut oikeusperusta. No, oli tai ei, sitä ei tietopalvelu päätä, Mäkelä sanoo.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra vaatii hallitusta ryhtymään toimiin: ”Tehokas rajapykälä, joka mahdollistaa rajan sulkemisen ja hakemusten vastaanoton keskeyttämisen, on saatava rajavartiolakiin”

Liettua uhmaa EU-tuomioistuimen päätöstä – aikoo puolustaa rajojaan jatkossakin

Mäkelä: Euroopan on vältettävä riippuvuutta Kiinasta
Viikon suosituimmat

Rydmanilta lisää vettä Kiukaalle – ministeri kieltäytyy tapaamasta ”lobbaria, joka vuotaa kaiken medialle”
Perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman ei anna periksi kiistassa, joka on syntynyt STEA-avustusten uusista myöntämiskriteereistä. Kovinta arvostelua linjauksesta on esittänyt sote-järjestöjen kattojärjestön SOSTE:n demaritaustainen pääsihteeri Vertti Kiukas, joka yrittää saada leikkaukset leikkuriin julkisuuden kautta. Rydman ei huoju eikä horju, koska ”peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä”.

Turussa PS-valtuutetun Pride-aloite haluttiin poistaa – uhattiin rangaistuksella
Turun kaupunginvaltuutettu Riku-Mikael Leppänen jätti viime elokuussa aloitteen, jossa hän esitti kaupungin luopuvan kaikesta Pride-toiminnasta. Aloite haluttiin poistaa käsittelystä, ja Leppäselle vaadittiin asiasta rangaistusta.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Britanniassa velloo maahanmuuttajataustaisten tekijöiden raiskausepidemia – Purra moittii päättäjien anteeksiantamatonta hyssyttelyä
Valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi Britannian laajaa tyttöjen järjestelmällistä hyväksikäyttöskandaalia. Purran mukaan viranomaisten pitkään jatkunut hiljaisuus johtui tekijöiden maahanmuuttajataustasta - ja samanlainen pelko leimaa myös suomalaista keskustelua.

SDP rakentaa arabiankielisestä väestöstä tulevaisuuden äänestäjäkuntaa – kampanjointi eduskuntavaaleissa alkoi jo
Helsingin SDP nimesi ensimmäiset ehdokkaansa kevään 2027 eduskuntavaaleihin ja kertoo valinnoistaan arabiaksi sosiaalisessa mediassa. Täysin uudesta peliliikkeestä ei ole kyse, sillä demarit kosiskelivat arabiankielisiä äänestäjiä jo kunta- ja aluevaaleissa 2025.

Perustuslakivaliokunta: Yhdenvertaisuusvaltuutettu ylittää toimivaltansa – PS-kansanedustajat vaativat pysymistä omalla tontilla
Perustuslakivaliokunta on antanut poikkeuksellisen tiukan lausunnon yhdenvertaisuusvaltuutetun toiminnasta. Valiokunnan mukaan valtuutettu on asettunut käytännössä eduskunnan valvojaksi ja kyseenalaistanut perustuslakivaliokunnan itsensä tekemiä perustuslaillisia ratkaisuja. Perussuomalaiset kansanedustajat vaativat valtuutetun pitäytymistä toimivaltansa rajoissa.

Jopa 426 000 euroa koppikorvauksia saaneet irakilaiskaksoset jäävät ilman Suomen kansalaisuutta
Korkein hallinto-oikeus hylkäsi irakilaiskaksosten valituslupahakemuksen, joten Helsingin hallinto-oikeuden aiempi ratkaisu jäi voimaan. Viranomaisten mukaan Suomen kansalaisuuden myöntäminen veljeksille vaarantaisi valtion turvallisuutta.

Purra paljastaa keskustan kaksinaismoralismin: Lisää maahanmuuttajia, suomalaisnuoria syrjäytetään
Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa keskustan maahanmuuttopolitiikan linjaa. Purran mukaan puolue kyllä puhuu paljon suomalaisnuorten työttömyydestä, mutta samalla kepu ajaa poliittisesti lisää maahanmuuttoa ja asettaa ulkomaalaiset etusijalle suomalaisnuorten kustannuksella.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.

Tampereen kaupunki ja hyvinvointialue mainostivat seksitapahtumaa: ”Verileikit sallittuja yhdessä huoneessa”
Tampereen kaupungin ja Pirkanmaan hyvinvointialueen virallisista tapahtumakalentereista löytyy edelleen tiedote tilaisuudesta, jonka kuvauksessa luvataan BDSM-leikkejä, sadomasokistista toimintaa, alastomuutta, seksiä – ja "verileikkejä" erillisessä huoneessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












