Artikkeli kuva

Leena Meri. Arkistokuvaa. / MATTI MATIKAINEN

Sveitsi tiukensi jälleen kansalaisuuden saannin edellytyksiä – PS-ryhmyri Leena Meri: ”Erittäin hyvä linjaus”

11.01.2018 |15:21

Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri kiittelee Sveitsin käyttöönottamia kansalaisuuden saamisen ehtojen kiristyksiä. Kiristyksistä kirjoitti Suomessa ensimmäisenä Verkkouutiset.

Kansalaisuutta ei heru, jos hakija on ollut edellisen kolmen vuoden aikana sosiaaliturvan varassa. Oljenkortena tosin on se, että jos kansalaisuutta hakeva on nostanut tukia, hän voi maksaa ne ensin takaisin.

Lisäksi hakijan tulee olla integroitunut Sveitsiin. Tämä tarkoittaa Verkkouutisten mukaan sitä, että ”..henkilön pitää olla tottunut sveitsiläiseen tapoihin, noudattaa Sveitsin lakia eikä vaaranna Sveitsin sisäistä tai ulkoista turvallisuutta.”

Leena Meri pitää kiristyvää linjaa hyvänä:

– Erittäin hyvä linjaus kansalaisuuden saamiselle. Et elä sosiaalitukien varassa ja sinun tulee osoittaa että olet integroitunut. Myös saatu vankeusrangaistus on esteenä, Meri kirjoittaa sivuillaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä

04.07.2025 |15:21
5.
Suomen uutiset logo

Hallitus korjaa terveydenhuoltoa: Silmälääkärille pääsee nyt helpommin ja silmälasien uusimisesta tulee monelle halvempaa

03.07.2025 |16:15
9.
Suomen uutiset logo

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”

08.07.2025 |16:20
10.
Suomen uutiset logo

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”

04.07.2025 |08:38

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää