

LEHTIKUVA
Tanska ja Puola jättävät ahneet veroparatiisiyhtiöt nuolemaan näppejään: korona-avustuksia ei tipu
Eurooppalaiset valtiot pyrkivät parhaansa mukaan tukemaan koronapandemian takia kuilun partaalla huojuvia yrityksiään. Pelastaakseen työpaikat ja verotulot. Tanska ja Puola eivät kuitenkaan halua rahoittaa voittojaan maksimoivia ja velvollisuuksiaan pakenevia veroparatiisiyhtiöitä, kertoo Business Insider.
Veroparatiiseiksi luokitellaan valtiot, joissa yhtiöiden verotus on pientä tai sitä ei ole ollenkaan. Omistajat rekisteröivät yrityksensä veroparatiisiin, jotta yritykset välttyisivät veroista siellä, missä ne oikeasti toimivat. Tunnettuja veroparatiiseja ovat vaikkapa Gibraltar, Bahama, Bermuda, Neitsytsaaret ja tietysti Panama.
Yritysten maksettava veronsa
Yritysten, jotka hakevat tukea muuttuneiden olosuhteiden takia, on maksettava kansainvälisten ja kansallisten sopimusten mukaiset veronsa, muotoilee Tanskan valtionvarainministeriö.
– EU:n veroparatiiseiksi luokittelemat yritykset eivät voi saada tukea, jos se vain on EU:n lakien ja kansainvälisten sopimusten mukaan mahdollista, ministeriö tarkentaa.
Lappu paratiisien luukulle
Puolan pääministeri Mateusz Morawiecki sanoi saman asian selkokielellä 8. huhtikuuta:
– Tehdään loppu veroparatiiseista, tuosta modernin talouden kirouksesta.
Toistaiseksi ei ole selvää, aikovatko muut Euroopan maat pistää veroparatiisiyhtiöt ahtaalle. Erityisen yritysmyönteiset Iso-Britannia, Alankomaat, Sveitsi ja Luxembourg tuskin seuraavat Tanskan ja Puolan esimerkkiä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tanskan valtionvarainministeriö Alankomaat Bermuda Bahama Gibraltar koronavirus Yritystuet Sveitsi Mateusz Morawiecki Luxemburg Veroparatiisi Panama Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


EU kartoitti maailman veroparatiisit, mutta unohti listaltaan Luxemburgin, Irlannin ja Hollannin

Peltokangas: Caruna-kauppa avasi Pandoran lippaan sähkön siirron riistohinnoitteluun

Kotiaho: Kansallisomaisuus säilytettävä omissa käsissä – ”Tässä olisi punavihreälle hallitukselle oikea ja tärkeä asia eteenpäin vietäväksi ilmastovöyhkäyksen sijaan”

Maakuntien sähköyhtiöt ovat laskeneet sähkönsiirron hintoja – Carunalta ei heru armoa, se antaa vain maksuaikaa

Suomen haasteita koronakriisissä: eurojäsenyyden kestävyys ja ruokahuollon turvaaminen

Euroopassa yhteisvastuullisten koronatukien vaateet sen kuin kasvavat

Tanska piristää talouttaan: Eläkeläisille koronatonni verottomana käteen
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Hekan johto vähättelee Airbnb-huijausta: ”Tullut ilmi tapauksia” – tilastot ja toimet vasta ensi viikolla
“Supermajoittaja” on vuokrannut eteenpäin kaupungin tuettua vuokra-asuntoa Airbnb-palvelussa kertoi Verkkouutiset, perustaen uutisensa kaupunginvaltuutettu Otto Meren havaintoihin. Hekan asuntojen jälleenvuokraus on kielletty, joten kohu oli valmis. Vasta ensi viikolla Heka julkistaa omat tilastonsa mahdollisista väärinkäytöksistä sekä toimenpiteensä.
















