

LEHTIKUVA
Tanskan maahanmuuttoministeri: Onneksi Suomi taistelee laitonta siirtolaisuutta vastaan
Tanskan sosialidemokraatteja edustava maahanmuuttoministeri ylistää Suomen taistelua Venäjän hybridioperaatiota vastaan. Hän pitää EU:n nykyistä turvapaikkajärjestelmää täysin epäonnistuneena ja kannattaa turvapaikkahakemusten käsittelyn siirtämistä EU:n ulkopuolisiin maihin.
Aftonbladet-lehdessä julkaistussa mielipidekirjoituksessa Tanskan maahanmuuttoministeri Kaare Dybvad Bek (SDP) kirjoittaa, että Eurooppa on menossa kohti uutta turvapaikanhakijakriisiä ja korostaa, että EU:n tulee alkaa käsitellä turvapaikkahakemuksia Euroopan ulkopuolisissa maissa. Mielipidekirjoituksen toinen allekirjoittaja on Kööpenhaminan yliopiston valtiotieteen professori Peter Nedergaard.
Kirjoittajat ovat tyytyväisiä siitä, että EU sai vihdoin kasaan uuden turvapaikkasopimuksen, joka tarjoaa jäsenmaille uusia keinoja laittoman siirtolaisuuden hallintaan. He korostavat kuitenkin, että vaikka sopimus sisältää järkeviä uudistuksia, se ei tule ratkaisemaan kaikkia ongelmia. Jäsenmaiden turvapaikkajärjestelmät tulevat jatkossakin olemaan kriisissä, Kaare Dybvad Bek ja Peter Nedergaard kirjoittavat.
– Varmistaako EU:n turvapaikkasopimus sen, että me pystymme vuonna 2024 pysäyttämään Eurooppaan tulevan tappavan siirtolaisvirran? Ei.
Laittoman siirtolaisuuden huippuvuosi
Vuonna 2023 EU:n ulkorajalle tuli noin 380 000 laitonta siirtolaista. EU-alueella jätettiin yli 1,1 miljoonaa turvapaikkahakemusta ja yli 3 7000 ihmistä hukkui Välimereen yrittäessään päästä Eurooppaan laittomasti. Luvut ovat korkeimmillaan vuoden 2016 turvapaikanhakijakriisin jälkeen.
Kirjoittajien mielestä nykyinen turvapaikkajärjestelmä tulee uudistaa perinpohjaisesti, koska se on epähumaani ja suosii niitä siirtolaisia, joilla on varaa maksaa ihmissalakuljettajille. Vahvimmat ja varakkaimmat saavat turvapaikan, eivät ne, joilla olisi suurin tarve turvapaikalle.
– Noin puolet Eurooppaan turvapaikanhakijoina päässeistä ei ole lainkaan suojelun tarpeessa.
Samalla rahalla voitaisiin auttaa kriisialueilla
Perusteettomasti turvapaikkaa hakeneiden elättäminen EU:ssa maksaa satoja miljoonia euroja, ja heidän palauttamisessaan kotimaahan on suuria vaikeuksia. Näillä rahoilla voitaisiin paremmin auttaa naisia ja lapsia kriisialueilla.
Monissa EU-maissa on alettu kannattaa turvapaikanhakijoiden siirtämistä EU:n ulkopuolisiin maihin, joissa heidän hakemuksensa käsitellään ja joissa turvapaikka myönnetään, jos sellaiselle on todistettu tarve. Tämä menettely romuttaisi ihmissalakuljettajien ansaintamallin, kun ihmisillä ei olisi enää kannustinta lähteä vaaralliselle matkalle Välimeren yli.
Turvapaikanhaku siirrettävä EU:n ulkopuolelle
Italia on jo aloittanut yhteistyön Albanian kanssa. Italian merivartioston mereltä pelastamat siirtolaiset on tarkoitus kuljettaa Albaniaan turvapaikkahakemusten käsittelyä varten. Myös Saksa tutkii mahdollisuutta yhteistyöhön kolmansien maiden kanssa. Itävalta on samoilla linjoilla.
Tanskan maahanmuuttoministeri Kaare Dybvad Bek kertoo, että kun Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson (kok) vieraili viime vuonna Tanskassa, hän puhui turvapaikkakäsittelyn siirtämisestä EU:n ulkopuolelle. Ruotsissakin on siis otettu käyttöön uusi lähestymistapa.
Suomi taistelee Venäjän hybridioperaatiota vastaan
Ministeri Kaare Dybvad Bek ottaa kirjoituksessaan esille myös Suomen tilanteen Venäjän hybridioperaation kohteena.
– Suomi on joutunut kokemaan, miten ihmissalakuljettajat ovat tuoneet siirtolaisia muun muassa Syyriasta, Somaliasta, Jemenistä ja Irakista Moskovaan ja sieltä Suomen rajalle hakemaan turvapaikkaa.
– Tilanne on absurdi ja osoittaa miten toimintakyvytön Euroopan turvapaikkajärjestelmä on, ministeri Bek kirjoittaa.
– Onneksi Suomi taistelee vastaan. Suomalaiset yrittävät suojella ulkorajaansa ja pysäyttää laittoman siirtolaisuuden.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Peter Nedergaard EU:n turvapaikkasopimus hybridioperaatio Kaare Dybvad Bek laiton siirtolaisuus Albania Ulf Kristersson Maahanmuuttopolitiikka Turvapaikkapolitiikka Tanska Venäjä Italia EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Riikka Purra suuressa EU-vaalitentissä: Siirtolaispaine ja aggressiivinen hybridihyökkäys ovat ”kaksi täysin eri asiaa”

Näin maahanmuuttoa ollaan tiukentamassa

Esitys laittomien siirtolaisten lähettämisestä Ruandaan läpi Britannian parlamentissa – voisi toimia esimerkkinä myös EU-maille

Siirtolaispolitiikka on ajautumassa umpikujaan – turvapaikkakäsittelyn siirtämistä kolmanteen maahan aletaan selvittää myös Saksassa

Eurovaaliehdokas Simo Grönroos: Turvapaikanhakijoiden taakanjako heitettävä romukoppaan – ”Ruanda-malli käyttöön EU-maissa”

Irlantilaiset saivat tarpeekseen laittomista siirtolaisista – huoli omasta selviytymisestä ajaa kantavästön barrikadeille

Alankomaiden turvapaikkapolitiikkaan tiedossa rajuja muutoksia: Hakemuksia rajoitetaan, ilman oleskelulupaa olevat karkotetaan tarvittaessa voimakeinoin

Ruotsalaisisän surmasta epäilty jengiläinen pidätetty
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride järjestää penistyöpajan 13-vuotiaille – Aittakumpu: Kantaako Helsingin kaupunki vastuun nuorten mielenterveydestä?
Helsingin kaupungin nuorisopalvelut ja Helsinki Pride järjestävät yhdessä 13–17-vuotiaille tytöille työpajan, jossa on mahdollisuus ommella itselleen packer eli penistä esittävä lötkäle haaroväliin laitettavaksi.

Ulkomaalaisten rikollisten poistamista tehostetaan Helsingissä – poliisi lisää käännytyksiä ja maasta poistamisia satamissa
Helsingin poliisi on tehostanut rikoksiin syyllistyneiden ulkomaalaisten maasta poistamisia ja lisännyt käännytyksiä satamissa. Toimet kohdistuvat erityisesti henkilöihin, joiden epäillään liittyvän rikolliseen toimintaan tai vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta.

Pride-hype hiipuu – öykkäröivä politisoituminen ja woke-konkurssi karkottavat kannattajia
Männävuosien kiihkeä pridetys on hiipumaan päin. Yhä useammat organisaatiot ovat laittaneet sordiinon päälle skandaaleissa rypevän ja politisoituneen Priden suhteen.

Rostila: Stubb sortui taas pride-politikointiin
Kansanedustaja Onni Rostilan mielestä presidentti teki virheen vaihtaessaan Suomen lipun pride-lippuun.

Kepun takki kääntyi: Suorassa lähetyksessä Antti Kaikkonen perui puolueensa tavoitteen 40 000 uudesta maahanmuuttajasta
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä eilen käytiin tiukkaa debattia maahanmuutosta. Perussuomalaisten Joakim Vigelius puolusti hallituksen tiukkaa linjaa ja muistutti oppositiota siitä, kenen käsialaa ongelmat ovat. Keskustan Antti Kaikkonen joutui ensimmäistä kertaa tv-tentissä vastaamaan kysymykseen oman puolueensa tavoitteesta koskien 40 000 ihmisen nettomaahanmuuttoa vuosittain.

Vigelius haastoi vasemmisto-oppositiota SuomiAreenan puheenjohtajatentissä: ”Mikä Rydmanin kriteereistä ei teille käy?”
SuomiAreenan puheenjohtajatentissä oppositio hyökkäsi järjestöavustuskriteerien uudistamista vastaan. Oppositiojohtajista kukaan ei pystynyt vastaamaan perussuomalaisten Joakim Vigeliuksen kysymykseen siitä, mikä tarkalleen kriteereissä on vialla.

Juutalaisseurakuntien johtaja teki rikosilmoituksen Helsinki Pridestä: ”Muodostaa Suomen lain näkökulmasta vakavan syrjintäriskin”
Suomen juutalaisten seurakuntien keskusneuvoston puheenjohtaja Yaron Nadbonik epäilee Helsinki Prideen liittyvän tapahtuman osallistumislinjauksen olevan syrjivä ja lainvastainen. Hän on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Vigelius Rydman-äänestyksen jälkeen: ”Mikä nykyisissä kriteereissä ei kelpaa?”
Eduskunta äänesti tänään sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin luottamuksesta äänin 88–74. Vasemmistoliitto esitti ministerille epäluottamusta sen jälkeen, kun Rydman oli ilmoittanut, että järjestörahoitusta kohdennettaisiin jatkossa nykyistä enemmän varsinaiseen kohtaavaan työhön ja vähemmän hallintoon, vaikuttamiseen, varakkaille järjestöille sekä ei-terveysperusteiseen toimintaan

Purra varoittaa SDP:n strategiasta: Islamisteja Suomeen vaalimenestyksen takia
Valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa islamismin kasvavasta uhasta suomalaiselle yhteiskunnalle. Ruotsin hallituksen jo aloittaman selvityksen kanssa samanaikaisesti Purra moittiikin eräitä pohjoismaisia puolueita, jotka tietoisesti suosivat islamistisia ryhmiä äänestäjäkannan kasvattamiseksi. Suomessa SDP:n vaalimainosten kieli on nykyään yhä useammin arabia, Purra muistuttaa.

Vasemmiston pelikirja: kouluta aktivistit, rakenna konflikti, lietso eripuraa, soluttaudu, painosta instituutioita, ”sulata” yhteiskunta
Chicagolainen kansalaisaktivisti Saul Alinsky kirjoitti 1970-luvun kynnyksellä modernin vasemmistoaktivismin käsikirjan Rules for Radicals, jonka perintö elää yhä modernien aktivistien asenteissa ja menetelmissä. Alinsky ei haaveillut paremmasta maailmasta, vaan hän keskittyi nokkeliin keinoihin tavoitella valtaa. Moraalilla, totuudella tai periaatteilla ei ole tuolloin itseisarvoa – ne ovat korkeintaan pelkkiä välineitä. Kirja opettaa mm. sen, miten vastustajaa horjutetaan, miten instituutioiden heikkoudet käännetään omaksi eduksi, ja miten oma valta rakennetaan myös järjestelmän sisältä käsin. Konfliktien lietsominen, julkiset painostuskampanja, herjaaminen ja soluttautuminen ovat osa tätä kuuluisaa työkalupakkia. Jokaisen, joka haluaa ymmärtää yhteiskunnallisen vaikuttamisen taktiikoita, tulisi tutustua tähän poliittisten pelikirjojen klassikkoon.
Uusimmat

Aittakumpu ja Seppänen: Alaikäisiä on suojeltava pride-aatteelta

Uskontopohjaiset konfliktit haittaavat Berliinissä koulutyötä
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











