

LEHTIKUVA
Tanskan maahanmuuttoministeri: Onneksi Suomi taistelee laitonta siirtolaisuutta vastaan
Tanskan sosialidemokraatteja edustava maahanmuuttoministeri ylistää Suomen taistelua Venäjän hybridioperaatiota vastaan. Hän pitää EU:n nykyistä turvapaikkajärjestelmää täysin epäonnistuneena ja kannattaa turvapaikkahakemusten käsittelyn siirtämistä EU:n ulkopuolisiin maihin.
Aftonbladet-lehdessä julkaistussa mielipidekirjoituksessa Tanskan maahanmuuttoministeri Kaare Dybvad Bek (SDP) kirjoittaa, että Eurooppa on menossa kohti uutta turvapaikanhakijakriisiä ja korostaa, että EU:n tulee alkaa käsitellä turvapaikkahakemuksia Euroopan ulkopuolisissa maissa. Mielipidekirjoituksen toinen allekirjoittaja on Kööpenhaminan yliopiston valtiotieteen professori Peter Nedergaard.
Kirjoittajat ovat tyytyväisiä siitä, että EU sai vihdoin kasaan uuden turvapaikkasopimuksen, joka tarjoaa jäsenmaille uusia keinoja laittoman siirtolaisuuden hallintaan. He korostavat kuitenkin, että vaikka sopimus sisältää järkeviä uudistuksia, se ei tule ratkaisemaan kaikkia ongelmia. Jäsenmaiden turvapaikkajärjestelmät tulevat jatkossakin olemaan kriisissä, Kaare Dybvad Bek ja Peter Nedergaard kirjoittavat.
– Varmistaako EU:n turvapaikkasopimus sen, että me pystymme vuonna 2024 pysäyttämään Eurooppaan tulevan tappavan siirtolaisvirran? Ei.
Laittoman siirtolaisuuden huippuvuosi
Vuonna 2023 EU:n ulkorajalle tuli noin 380 000 laitonta siirtolaista. EU-alueella jätettiin yli 1,1 miljoonaa turvapaikkahakemusta ja yli 3 7000 ihmistä hukkui Välimereen yrittäessään päästä Eurooppaan laittomasti. Luvut ovat korkeimmillaan vuoden 2016 turvapaikanhakijakriisin jälkeen.
Kirjoittajien mielestä nykyinen turvapaikkajärjestelmä tulee uudistaa perinpohjaisesti, koska se on epähumaani ja suosii niitä siirtolaisia, joilla on varaa maksaa ihmissalakuljettajille. Vahvimmat ja varakkaimmat saavat turvapaikan, eivät ne, joilla olisi suurin tarve turvapaikalle.
– Noin puolet Eurooppaan turvapaikanhakijoina päässeistä ei ole lainkaan suojelun tarpeessa.
Samalla rahalla voitaisiin auttaa kriisialueilla
Perusteettomasti turvapaikkaa hakeneiden elättäminen EU:ssa maksaa satoja miljoonia euroja, ja heidän palauttamisessaan kotimaahan on suuria vaikeuksia. Näillä rahoilla voitaisiin paremmin auttaa naisia ja lapsia kriisialueilla.
Monissa EU-maissa on alettu kannattaa turvapaikanhakijoiden siirtämistä EU:n ulkopuolisiin maihin, joissa heidän hakemuksensa käsitellään ja joissa turvapaikka myönnetään, jos sellaiselle on todistettu tarve. Tämä menettely romuttaisi ihmissalakuljettajien ansaintamallin, kun ihmisillä ei olisi enää kannustinta lähteä vaaralliselle matkalle Välimeren yli.
Turvapaikanhaku siirrettävä EU:n ulkopuolelle
Italia on jo aloittanut yhteistyön Albanian kanssa. Italian merivartioston mereltä pelastamat siirtolaiset on tarkoitus kuljettaa Albaniaan turvapaikkahakemusten käsittelyä varten. Myös Saksa tutkii mahdollisuutta yhteistyöhön kolmansien maiden kanssa. Itävalta on samoilla linjoilla.
Tanskan maahanmuuttoministeri Kaare Dybvad Bek kertoo, että kun Ruotsin pääministeri Ulf Kristersson (kok) vieraili viime vuonna Tanskassa, hän puhui turvapaikkakäsittelyn siirtämisestä EU:n ulkopuolelle. Ruotsissakin on siis otettu käyttöön uusi lähestymistapa.
Suomi taistelee Venäjän hybridioperaatiota vastaan
Ministeri Kaare Dybvad Bek ottaa kirjoituksessaan esille myös Suomen tilanteen Venäjän hybridioperaation kohteena.
– Suomi on joutunut kokemaan, miten ihmissalakuljettajat ovat tuoneet siirtolaisia muun muassa Syyriasta, Somaliasta, Jemenistä ja Irakista Moskovaan ja sieltä Suomen rajalle hakemaan turvapaikkaa.
– Tilanne on absurdi ja osoittaa miten toimintakyvytön Euroopan turvapaikkajärjestelmä on, ministeri Bek kirjoittaa.
– Onneksi Suomi taistelee vastaan. Suomalaiset yrittävät suojella ulkorajaansa ja pysäyttää laittoman siirtolaisuuden.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Peter Nedergaard EU:n turvapaikkasopimus hybridioperaatio Kaare Dybvad Bek laiton siirtolaisuus Albania Ulf Kristersson Maahanmuuttopolitiikka Turvapaikkapolitiikka Tanska Venäjä Italia EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Riikka Purra suuressa EU-vaalitentissä: Siirtolaispaine ja aggressiivinen hybridihyökkäys ovat ”kaksi täysin eri asiaa”

Näin maahanmuuttoa ollaan tiukentamassa

Esitys laittomien siirtolaisten lähettämisestä Ruandaan läpi Britannian parlamentissa – voisi toimia esimerkkinä myös EU-maille

Siirtolaispolitiikka on ajautumassa umpikujaan – turvapaikkakäsittelyn siirtämistä kolmanteen maahan aletaan selvittää myös Saksassa

Eurovaaliehdokas Simo Grönroos: Turvapaikanhakijoiden taakanjako heitettävä romukoppaan – ”Ruanda-malli käyttöön EU-maissa”

Irlantilaiset saivat tarpeekseen laittomista siirtolaisista – huoli omasta selviytymisestä ajaa kantavästön barrikadeille

Alankomaiden turvapaikkapolitiikkaan tiedossa rajuja muutoksia: Hakemuksia rajoitetaan, ilman oleskelulupaa olevat karkotetaan tarvittaessa voimakeinoin

Ruotsalaisisän surmasta epäilty jengiläinen pidätetty
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











