Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Tavio: Hallitus ei arvosta kotimaisuutta kilpailutuksissa

14.04.2021 |14:18

Omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen on vastannut perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Ville Tavion kirjalliseen kysymykseen Puolassa rakennettavista aluksista. Tavio kiinnitti kysymyksessään huomiota siihen, että valtion lauttaliikenneyhtiö on tehnyt Puolasta tilauksia, joille olisi ollut tekijöitä Suomessakin.

Ministeri Tytti Tuppuraisen (sd.) mukaan Suomi tekee hankinnat halvimman hinnan perusteella. Tavio tuomitsee toimintatavan ja vaatii, että hinnan lisäksi alushankinnoissa huomioitaisiin kotimaisuus.

Ville Tavio katsoo SDP:n hylänneen suomalaiset työntekijät valitessaan Suomen sijaan hintakilpailussa halvemman työvoiman maan.

– Tekemällä kotimaassa saamme lisää työpaikkoja ja verotuloja, Tavio sanoo.

Tarkoituksellista harhaanjohtamista

Ministeri Tuppurainen sanoo vastauksessaan, että lauttaliikenneyhtiön hankinnoista sopimusarvolla mitaten 75 % on tehty Suomesta viimeisimpien kymmenen vuoden aikana.

Tavio pitää ministerin antamaa tietoa tarkoituksellisena harhaanjohtamisena.

– Samalla aikavälillä suurin osa alusten uudisrakennussopimuksista on tehty puolalaisten kanssa. Ministerin vetoamat kokonaishankinnat eivät siten ole vertailukelpoisia alushankintoihin, eivätkä tulevat alushankinnat ole mukana luvussa.

– Pidän yhä kestämättömänä, että Suomen valtion sataprosenttisesti omistama yhtiö investoi Puolaan Suomen asemesta. Se merkitsee koko meriteollisuudelle teknologisen innovaation ja alihankintaketjujen viemistä ulkomaille. Onko valtion strategia muuttunut siitä kun Turussa Meyerin telakka nostettiin valtion tuella takaisin jaloilleen? Tavio kysyy.

 

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?

17.04.2026 |17:22
6.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
7.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää