Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Tavio: Jakeluvelvoite keskeytettävä – dieselin hinta alas

16.03.2022 |09:26

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kannattaa Suomen kuljetus ja logistiikka SKALin esitystä.

Dieselin litrahintaa saadaan pienennettyä 30 senttiä, kun keskeytetään biopolttoaineiden jakeluvelvoite määräaikaisesti. Bensan hintakin laskisi, joskaan ei yhtä paljon kuin dieselin, koska biopolttoaineosuus on pienempi.

Tavio huomauttaa, että valtio ei menetä muutoksessa merkittävästi verotuloja, koska vaikutus kohdistuisi lähinnä kerättyyn arvonlisäveron määrään.

– Ei muuta kuin toimiin, hallitus! Tavio kehottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”

09.04.2026 |23:32
8.
Suomen uutiset logo

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi

12.04.2026 |15:27

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää