

PS ARKISTO
Viikon 24/2024 luetuin
Teemu Keskisarjan kolumni: Itsekritiikkiä
Otto Wille Kuusinen kirjoitti kesällä 1918 kirjasen Itsekritiikkiä Suomen vallankumouksesta. Äskettäin Kuusinen oli kansanvaltuuskunnan yhtenä pääpunikkina paennut Pietariin. Kymmenettuhannet siskot ja veikot nukkuivat nurmen alla, vartoivat teloittajan kuulaa kalloon ja nälkiintyivät vankileireillä. Valkoisen luokkavihollisen voitto oli Suomessa täydellinen ja Venäjälläkin todennäköinen. Suomalaispakolaisten olot olivat viheliäiset ja näkymät toivottomat. Jos nykypoliitikkoa joskus ”vituttaa kuin pientä eläintä” tai ”pientä apinaa”, niin Kuusista vitutti kuin mammuttia.
Mikä neuvoksi? Itsekritiikissä Kuusinen hylkäsi itsesäälin. Eivät kelvanneet latteudet tyyliin: Niin vain kävi, että lahtari oli tällä kertaa parempi, kiitokset kaikille luokkasodan osanottajille vakaumuksellisesta panoksesta.
Kuusinen ruoski syntipukkeja, sirotteli tuhkaa yllensä ja suolaa avohaavoihin. Hän kritisoi halki, poikki, ruumispinoon erheet ja totaalisen epäonnistumisen kokonaisuuden. Näin taistojen tie vei meidät vitakkoon, ojaan ja allikkoon. Kuusinen ei katunut sotapolkua vaan hapuilua. Perikadon aiheuttivat ”proletariaatin siveyden kiusaus ja lankeemus” sekä ”haureus porvariston kanssa” vuonna 1917, kun senaatti oli ”laittoman yhdyselämän vuoteena”. (Arvo Poika Tuomisen mukaan kielikuvasto juontui Kuusisen yksityiselämän sukupuolisuhteista).
Suomen Kommunistisen Puolueen perustaja ei ole ilmeinen oppi-isä persulle. Otto Wille Kuusista kannattaa kuitenkin kuunnella itsekriitikkona. Käärmeen lailla Kuusinen loi nahkansa. Hän otti opikseen eikä toistanut samoja toilauksia. Aate terästyi. Kommarit karaistuivat. Eipä aikaakaan kun häviäjien organisaatio nousi joukkohaudasta ja hyppi voittajien silmille maan alla ja päällä.
Armoton itsekritiikki päihittää tänäänkin armollisen itsepetoksen. EU-vaaleista 2024 Kuusinen tuskin kirjoittaisi, että ihan mukiinmenevää ps-politiikkaa ja ”päätetään itse” -agitaatiota, mutta porukka vaan ei lähtenyt liikkeelle.
Häviämisen historia paitsi opettaa myös voimaannuttaa. Tulevaisuuden koitoksissa veri taas punnitaan. Kenties kerran viimeiset tulevat ensimmäisiksi ja ensimmäiset viimeisiksi.
TEEMU KESKISARJA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruotsidemokraattien voittoputki katkesi – punavihreä aalto pyyhkäisi yli kansankodin

Teemu Keskisarja: Euroopan salaisuus (video)

Teemu Keskisarjan kolumni: Ryssän orja ja EU:n orja

Teemu Keskisarjan kolumni: Tämän takia Suomi surkastuu, tyhmistyy ja tuhoutuu

Teemu Keskisarjan kolumni: Tämän takia Yle ei pienene penniäkään
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.















