

LEHTIKUVA
Terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin surmapaikka vain 53 metrin etäisyydellä YK:n hallinnoimasta koulusta – vihje Nasrallahin piilopaikkaan tuli iranilaiselta vakoojalta
Hizbollahin johtaja Hassan Nasrallah surmattiin viime perjantaina Israelin ilmaiskussa Libanonin pääkaupungissa Beirutissa. Surmapaikka, Hizbollahin maanalainen komentokeskus, sijaitsi vain 53 metriä YK:n hallinnoimasta koulusta.
Iran Internationalin mukaan samassa iskussa sai surmansa myös IRGC-joukkojen korkea-arvoinen komentaja Abbas Nilforoushan. Israel kertoi sunnuntaina myös kahdenkymmenen Hizbollah-johtajan kuolleen Hassan Nasrallahin tappaneessa iskussa.
Hizbollah vahvisti lisäksi sunnuntaina, että myös korkea-arvoinen komentaja Ali Karaki kuoli Israelin ilmaiskussa perjantaina.
Kannattajat uhkaavat libanonilaissiviilejä
Libanonin pääministerin mukaan noin miljoona ihmistä on paennut kodeistaan Hizbollahin 8.10. aloittaman hyökkäysodan alta.
Siviilien uhkana ovat myös Hizbollahin omat kannattajat Libanonin sisällä. Ylen Beirutista raportoiva toimittaja Antti Kuronen kertoi Ylen pääuutislähetyksessä 28.9. kohdanneensa moottoripyörillä ajavia ja automaattiaseilla ilmaan ampuvia Hizbollahin kannattajia, jotka olivat tiedustelleet myös toimittaja Kuroselta, millä asialla hän on kaupungilla.
Väkevää propagandaa Venäjän tv-kanavalla
Nasrallahin kuolema nousi verekseltään esiin myös Venäjällä. Russia Today -kanava näytti lähetyksessään tunteisiin vetoavan libanonilaistoimittajan itkukohtauksen.
Toimittaja Marwa Osman purskahtaa itkuun, kun Russia Today -lähetyksen juontaja kertoo hänelle Hizbollahin johtajan kuolemasta.
Iranin islamistisen hallinnon kanavan toimittaja
X-profiilinsa ja Telegram-kanavansa esittelytekstien mukaan Osman on tohtori, yliopistolehtori ja poliittisten keskusteluohjelmien juontaja. Hänen esittelytekstissään mainitut kanavat ovat Press TV ja MIDEASTREAM1.
Press TV on islamistisen hallinnon virallinen tv-kanava. MidEaStream1 puolestaan on ilmeisesti toimittajan itsensä hallinnoima kanava, joka ilmoittaa X-sivullaan ”keskustelevansa Israelin valheista”.
Russia Todayn lähetyksessä olleen videon julkaisi Facebook-päivityksessään brittiläisen Islamic Theólogy of Counter Terrorism -ajatuspajan tutkija Noor Dahri.
Reuters uutisoi 28.9., että Venäjän ulkoministeriö on tuominnut Hizbollahin johtajan Nasrallahin surmaamisen. Venäjä myös vaati Israelia lopettamaan sotatoimet Libanonissa.
Unohdetut syyrialaiset siviiliuhrit
Valkoinen talo julkaisi 28.9. presidentti Joe Bidenin lausunnon:
– Hassan Nasrallah ja hänen johtamansa terroristijärjestö Hizbollah on vastuussa satojen amerikkalaisten kuolemista yli 40 vuoden ajalta. Hänen kuolemansa Israelin ilmaiskussa tuo oikeutta hänen monille uhreilleen, joita ovat amerikkalaiset, israelilaiset ja libanonilaiset siviilit.
Bidenin lausunnosta unohtuivat syyrialaissiviilit, joiden kohtalosta ei ole viime päivinä käyty enää paljoakaan keskustelua.
Toimittaja Dennis Mizner nosti X-päivityksessään esiin Hizbollahin liittolaisuuden Syyrian johtajan Bashar al-Assadin kanssa.
– Hizbollah nähdään usein yksinomaan Israelia vastustavana terroristijärjestönä. Todellisuudessa shiia-islamilainen äärijärjestö käy sotaa koko länsimaista yhteiskuntajärjestelmää vastaan ja sen terrori-iskuista ovat kärsineet siviilit ympäri maailmaa.
– Hizbollahin päätukija Iran on vuosikymmeniä tukenut järjestöä taloudellisesti ja toimittamalla aseita, joista tärkeimpiä ovat ohjukset, jotka usein sijoitetaan siviilien keskuuteen. Vuodesta 2012 lähtien Hizbollah on yhdessä Bashar al-Assadin kanssa murhannut kymmeniätuhansia siviilejä Syyriassa.
Mizner jatkoi päivitystään Hizbollahin tappolistalla:
63 kuollutta
Huhtikuussa 1983 Hizbollah teki itsemurhaiskun Yhdysvaltojen suurlähetystöön Beirutissa.
299 kuollutta
Lokakuussa 1983 Hizbollah-terroristit iskivät Yhdysvaltojen ja Ranskan rauhanturvaajien tukikohtiin Beirutissa surmaten 241 amerikkalaista ja 58 ranskalaista sotilasta.
Tammikuussa 1984 Hizbollah murhasi Beirutin amerikkalaisen yliopiston presidentin Malcolm Kerrin.
Maaliskuussa 1984 Hizbollah sieppasi William Buckleyn, CIA:n asemapäällikön Beirutissa. Häntä kidutettiin ja hän kuoli vankeudessa.
23 kuollutta
Syyskuussa 1984 Hizbollah iski Yhdysvaltain suurlähetystöön Beirutissa.
Maaliskuussa 1985 Hizbollah sieppasi Terry Andersonin, AP:n kirjeenvaihtajan, jota pidettiin vankina seitsemän vuotta.
Helmikuussa 1988 Hizbollah sieppasi eversti William Higginsin, YK-rauhanturvaajan, jota järjestö kidutti ja lopulta murhasi.
29 kuollutta, 242 loukkaantunutta
Maaliskuussa 1992 Hizbollah teki itsemurhapommi-iskun Israelin suurlähetystöön Buenos Airesissa, Argentiinassa. Iskussa kuoli 29 ja loukkaantui 242 ihmistä.
Heinäkuussa 1994 Hizbollah räjäytti autopommin Israelin Lontoon-lähetystössä.
85 kuollutta, 300 loukkaantunutta
Heinäkuussa 1994 Hizbollah oli mukana iskussa AMIA-juutalaiskeskukseen Buenos Airesissa murhaten 85 ja haavoittaen yli 300 henkilöä.
19 kuollutta, 500 loukkaantunutta
Kesäkuussa 1996 Hizbollah oli osallisena kuorma-autopommituksessa Saudi-Arabian Khobar Towersissa, missä kuoli 19 Yhdysvaltain sotilasta ja loukkaantui 500 ihmistä.
Helmikuussa 2005 Libanonin pääministeri Rafiq Hariri murhattiin autopommi-iskussa. YK-tuomioistuin syytti Hizbollahia murhasta.
Heinäkuussa 2006 Hizbollah sieppasi kaksi israelilaista sotilasta, mikä johti 34 päivää kestäneeseen sotaan Israelia vastaan.
Toukokuussa 2008 Hizbollahin terroristit suunnittelivat pommi-iskua Israelin suurlähetystöön Bakussa, Azerbaidžanissa, mutta paikalliset viranomaiset estivät iskun.
Helmikuussa 2012 Israelin suurlähetystön henkilökunta joutui koordinoitujen pommi-iskujen kohteeksi Intiassa ja Georgiassa. Israelin pääministeri Benjamin Netanjahun mukaan Iran ja Hizbollah olivat iskujen takana.
Vihje piilopaikasta tuli iranilaiselta vakoojalta
Lähi-idän tutkija Bijan Rezai Jahromi kirjoittaa viestipalvelu X:ssä libanonilaislähteistä, joiden mukaan vihje Nasrallahin piilopaikkaan tuli iranilaiselta vakoojalta.
– Ranskalainen sanomalehti Loparizin raportoi libanonilaisia lähteitä lainaten, että ”iranilainen vakooja” paljasti Hassan Nasrallahin piilopaikan Israelille. Hizbollahin korkeat virkamiehet ja joukko arabien poliittisia ja uskonnollisia hahmoja puhuivat myös ”iranilaisten agenttien” roolista Nasrallahin sijainnin paljastamisessa. Libanonin arabien islamilaisen neuvoston pääsihteeri Mohammad Ali Al-Husseini sanoi Al-Arabiya -lehden haastattelussa: ”Yksi päivä ennen Hassan Nasrallahin surmaamista hän varoitti tätä, koska Iran myi hänet”.
– Tuntia ennen kuin uutinen Nasrallahin kuolemasta vahvistettiin virallisesti, Mohammad Javad Larijani, islamilaisen tasavallan oikeuslaitoksen ihmisoikeushenkilöstön entinen sihteeri, sanoi suorassa televisiohaastattelussa, että pommituksen ”syynä oli soluttautuminen”.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Dennis Mizner Mohammad Javad Larijani Mohammad Ali Al-Husseini Rafiq Hariri William Higgins Terry Anderson William Buckley Malcolm Kerr Marwa Osman Antti Kuronen Ali Karaki Abbas Nilforoushan Bijan Rezai Jahromi Benjamin Netanjahu Hassan Nasrallah Hizbollah Noor Dahri Bashar al-Assad Joe Biden terroristijärjestöt
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Israel otti haltuunsa Hamasin salakuljetustunnelit Egyptistä Gazaan

Israel hälytystilassa Iranin uhan vuoksi – 28 Israelin suurlähetystöä suljettu toistaiseksi

Tuore palestiinalaisalueiden AWRAD-gallup: Hamasin tekemän terrori-iskun kannatus palestiinalaisten keskuudessa 75 prosenttia

Saksa ratsasi kymmeniä Iranin tukemia Islam-keskuksia juutalaisvihan levittämisen ja Hizbollah-yhteyksien vuoksi
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää