Tieteen vapaus pohjamudissa: uusi tiedejulkaisu suojaa poliittisesti herkkien asioiden tutkijoita sallimalla nimimerkillä julkaisemisen

13.11.2018 |10:05

Kansainvälinen yliopistotutkijoiden ryhmä on perustamassa uuden tieteellisen julkaisun, joka sallii sensitiivisien aihepiirien tutkijoiden julkaista tutkimusraporttinsa nimimerkillä. Tutkijoiden mukaan pelon ja itsesensuurin kulttuuri rajoittaa vapaata älyllistä keskustelua kiistanalaisista asioista, BBC kertoo.

Uusi julkaisu, The Journal of Controversial Ideas, aloittaa ensi vuoden alussa.

Oxfordin yliopiston moraalifilosofian professori Jeff McMahan on yksi uuden julkaisun perustajista.

– Se antaa mahdollisuuden ihmisille, jotka saattaisivat joutua ideoineen vaikeuksiin joko vasemmiston tai oikeiston tai heidän oman yliopistohallintonsa kanssa, julkaista pseudonyymillä, McMahan sanoi BBC:lle.

– Tarve avoimempaan keskusteluun on hyvin akuutti. Yliopistokampuksilla on yhä suurempia pidäkkeitä ottaa tiettyjä kantoja seurauksien pelosta.

– Pelko tulee sekä vasemmalta että oikealta. Yliopistojen ulkopuolelta tuleva uhka tulee tyypillisesti enemmän oikealta. Uhat sananvapaudelle ja akateemiselle vapaudelle yliopiston sisältä tulevat tyypillisesti enimmäkseen vasemmalta, McMahan sanoi.

Vertaisarvioitu, akateemiset standardit täyttävä julkaisu

Uusi monitieteinen julkaisu tulee olemaan vertaisarvioitu ja täyttää normaalit akateemiset standardit, professori McMahan painottaa.

McMahan kollegoineen aikoo perustaa julkaisulle kansainvälisen, älyllisesti monimuotoisen toimitusneuvoston, johon tulee edustus sekä vasemmistosta että oikeistosta ja sekä uskonnollisia että sekulaareja ajattelijoita, jotta julkaisu ei identifioituisi mihinkään tiettyyn näkökulmaan.

Muita tutkijoita julkaisun takana ovat tunnettu australialainen filosofi ja eläinten ikeuksien puolustaja Peter Singer ja Belgian Ghentin yliopiston bioetiikan tutkija Francesca Minerva.

Professori McMahan sanoi että julkaisu on reaktio ajan henkeen.

– Uskon että kaikki me olemme hyvin onnellisia jos, ja kun, tarve tällaiselle julkaisulle katoaa, mitä pikemmin sen parempi, McMahan sanoi.

– Mutta juuri nyt ja nykyisessä tilanteessa jotain tällaista tarvitaan.

 

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta

14.08.2026 |17:29
5.
Suomen uutiset logo

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle

13.08.2026 |17:48
7.
Suomen uutiset logo

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia

10.08.2026 |21:19
9.
Suomen uutiset logo

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”

14.08.2026 |14:44

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää