

Tolppanen: Samasta työstä sama palkka
Samasta työstä on aina maksettava sama palkka, olipa työntekijä mies tai nainen, ulkomaalainen tai suomalainen. Tämä on äärimmäisen tärkeää. Silti Suomessa naisen euro on liki 30 prosenttia alhaisempi kuin miehen euro. Naisille maksetaan samasta työtä vähemmän kuin miehille. Ihmettelen suuresti suomalaisen ammattiyhdistysliikkeen hampaattomuutta tässä asiassa.
On yleisesti tiedossa, että esimerkiksi virolainen rakennusalan työntekijä tekee työtään Suomessa pienemmällä palkalla kuin kotimainen työkaverinsa. Ihmettelen, miten virolaisfirmat pystyvät tarjoamaan työtään liki puolet halvemmalla kuin suomalaisfirmat.
Vuosittain Suomessa työskentelee 70 000 virolaista rakennusmiestä lyhyillä 1-3 kk:n työsopimuksilla. Samaan aikaan 30 000 Rakennusliittoon kuuluvaa suomalaista ammattilaista on työttömänä. On muistettava, että nämä virolaiset eivät pääsääntöisesti maksa Suomeen tuloveroa, koska työskentelyaika on niin lyhyt, ettei palkasta peritä veroja. Suomi kuitenkin maksaa jokaisen työntekijän lapselle Viroon lapsilisää ja siellä kotona hoidettavasta alle kolmevuotiaasta lapsesta kotihoidontukea.
Ehkäpä matalapalkkaisuus johtuu juuri siitä, että virolaisfirmat laskevat palkanlisäksi automaatiksi muodostuneet suomalaiset tulonsiirrot ja ehkäpä palkkaa määriteltäessä huomioidaan se, että veroja ei Suomeen makseta.
Kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natrinkin kannattaisi tutustua näihin asioihin, eikä askaroida yksittäisten meppien äänestyksissä. Äänestyksiä on tuhansia vuodessa, joten aikaa niiden penkomiseen menee todella paljon.
Suomessa käyttöön otettu näkyvillä oleva pakollinen veronumero kertoo sen, että ihmisellä on verokirja ja paperit kunnossa. Sen sijaan se ei kerro, maksaako henkilö Suomeen veroa vai ei. Se ei myöskään kerro maksetun palkan määrää. Ne tiedot saa vasta verottajalta.
Perussuomalaiset eivät vastusta veronumeroa. Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että veronumero on hyvä asia, mutta sitä pitäisi kehittää niin, että alipalkan maksamiseen voitaisiin puuttua heti työmaalla tehdyn tarkastuksen yhteydessä.
Maria Tolppanen
Kansanedustaja (ps.),
eurovaaliehdokas
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












