

LEHTIKUVA
Turkin levottomuudet huolestuttavat jo amerikkalaisiakin – Erdoǧanin yksinvaltaa vastusti viikonloppuna yli 2 miljoonaa mielenosoittajaa
Protestit presidentti Recep Tayyip Erdoǧanin hallintoa vastaan jatkuivat Turkissa taas viikonloppuna. Istanbullin erotettua pormestaria ja Erdoganin keskeisintä poliittista haastajaa kannattavia mielenosoittajia oli liikkeellä jopa miljoonamäärin. Nato-kumppanin sisäinen tilanne ja alueen vakaus huolettavat nyt jo Yhdysvaltojakin.
Sadattuhannet ihmiset osallistuivat lauantaina mielenosoitukseen presidentti Receep Tayip Erdoǧanin itsevaltaista hallintoa vastaan pelkästään Istanbulin Maltepen rantapuistossa. Protestit alkoivat Turkissa 19. maaliskuuta vastalauseena Istanbulin pormestari Ekrem İmamoğlun poliittisesti motivoidulle pidätykselle.
Oppositiossa olevaa CHP-puoluetta edustava İmamoğlu on Turkissa erittäin suosittu ja häntä pidetään yli 20 vuotta vallassa olleen Erdoǧanin päävastustajana seuraavissa presidentinvaaleissa, jotka pidetään näillä näkymin vuonna 2028.
”Kansa seisoo yhtenäisenä sortajaa vastaan”
CHP:n johtaja Özgur Özel ilmoitti, että İmamoğlua kannattaviin mielenilmaisuihin osallistui jopa 2,2 miljoonaa ihmistä. Hän vaati myös muiden poliittisten vankien, kuten kurdipoliitikko Selahattin Demirtaşin, vapauttamista.
Özel luki mielenosoittajille İmamoğlun kirjoittaman viestin, jossa tämä ilmoitti, ”ettei ole peloissaan, sillä seisotte rinnallani ja takanani”. Vangitun pormestarin mukaan ”kansa seisoo yhtenäisenä sortajaa vastaan”.
”Olemme täällä isänmaan asialla”
Istanbulin kaupungintalolla mielenosoitukset yltyivät aiemmin yhteenotoiksi poliisin ja İmamoğlun kannattajien välillä. Mellakkapoliisi käytti mielenosoittajia vastaan pippurisumutteita sekä kyynelkaasua ja ampui väkijoukkoon kumiluodeilla.
– Olemme täällä isänmaan asialla ja me eli kansa valitsemme hallitsijamme, painotti 17-vuotias demokratian puolustaja Mellis Basak Ergun Times of Israelin mukaan ja vakuutti samalla, etteivät protestoijat koskaan ”alistuisi väkivallan tai kyynelkaasun edessä”.
Protestien yhteydessä on pidätetty 2 000 mielenosoittajaa sekä joukko tapahtumia seuraamassa olleita toimittajia. Osa heistä on jo päästetty vapaiksi.
USA huolestui alueellisesta vakaudesta
Turkki on geopoliittiselta merkitykseltään jopa kokoaan suurempi valtio jo pelkästään välittävässä roolissaan Ukrainan sodassa, vastapainona Venäjälle Etelä-Kaukasuksen levottomuuksissa ja Iranille kuohuvassa Lähi-idässä.
Yhdysvaltain ulkoministeri Marco Rubio on ilmaissut huolensa Turkin levottomuuksista ja niiden vaikutuksista alueelliseen vakauteen sekä Yhdysvaltain etuihin kyseisellä alueella.
– Emme pidä suunnasta, johon asiat ovat menossa. Kyseessä on liittolaisemme, Naton kumppani, Rubio sanoi.

LEHTIKUVA
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alueellinen vakaus Ekrem İmamoğlu Selahattin Demirtaş Mellis Basak Ergun Özgur Özel Protestit Turkin presidentinvaalit CHP yksinvaltainen hallinto Geopolitiikka mielenosoitukset Recep Tayyip Erdoğan Marco Rubio Turkki nato
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mäkelä: Euroopan palattava juurilleen puolustuspolitiikassa – EU-maiden on rakennettava ensin omaa puolustustaan, yhteinen turvallisuus tulee jo Natosta
Euroopassa keskustellaan nyt maanosan puolustuksen integroimisesta, ja siihen liittyen on spekuloitu yhteisestä puolustusrahastosta. Ylen aamussa tänään vieraillut perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä pitää spekulointia ennenaikaisena ja muistuttaa, että ensisijaisesti kunkin EU-maan tulee huolehtia omasta puolustuskyvystään, koska useimmat maat ovat jo Natossa.

Nato-maiden puolustuksen valtavat tarpeet – Purra: Kaikissa puolustuksen EU-ratkaisuissa Suomen oltava etulinjan maana selvästi saamapuolella
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purran mukaan puheet EU-tason yhteisvelasta puolustuksen vahvistamiseksi ovat ennenaikaisia.

Antikainen: Venäjän vaikuttaminen Suomeen tutkittava perinpohjaisesti

Megamoskeijan rakentaminen puhuttaa Ruotsissa – “Tukholmaan ei tarvita terroristien lastentarhaa”

Erdoğan jyrää kohti voittoa Turkin presidentinvaaleissa – Putinin suosiollisella avustuksella

Jimmie Åkesson: Ruotsi ei saa mennä liian pitkälle Turkin myötäilyssä

Turkin Nato-uhman kohteena on Yhdysvallat – Erdoğan havittelee maiden välistä suurta diiliä
Viikon suosituimmat

Kolumni: Tuntematon suvivirsi – harva tietää lempeän kesälaulun karmean taustan
Poliittiseksi pelinappulaksi joutunut virsi 571, "Jo joutui armas aika", kytkeytyy suomalaisuuden syntymiseen syvällisemmin kuin monet nykyään ymmärtävät. Se muistuttaa esivanhempiemme karmeista kohtaloista ja suomalaisen sisun synnystä. Siihen liittyvät niinkin ajankohtaiset puheenaiheet kuin sään ääri-ilmiöt, Venäjän uhka ja pandemia, kirjoittaa tiedetoimittaja Marko Hamilo.

Ministeri Rydman vastaan Suvivirrestä valittanut espoolaismies Iltalehden studiossa – ”Hyvänen aika…”
Keskustelu Suvivirrestä kuumeni jälleen, kun Espoon kaupunki sai uhkasakon koulun juhliin liittyvästä tapauksesta. Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kommentoi kohua Iltalehden suorassa lähetyksessä ja kiisti, että Suvivirsi olisi ihmisoikeusloukkaus.

Saksa tekee Uniperilla miljardivoitot – Suomalaisten sijoitustusmiljardit taas kerran taivaan tuuliin
Uniper oli suomalaisten huijaamista alusta katkeraan loppuun asti. Näin arvioi Pauli Vahtera kriittisessä blogikirjoituksessaan sitä, miten suomalaiset onnistuivat tärväämään kirjoittajan laskujen mukaan 9 miljardia euroa Uniperiin, kun Saksa tekee Uniperista 12 miljardin euron voiton. Fortum on kysymyksiä herättävä malliesimerkki siitä, miten pörssilistatun valtionyhtiön valta ja vastuut eivät välttämättä kohtaa.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

Ministeri Rydman ojentaa: Yhdenvertaisuuslautakunnan Suvivirsi-päätös selvästi perustuslain vastainen
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman kritisoi voimakkaasti Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjausta Espoon koulujen kevät- ja joulujuhlien virsilaulusta. Näyttäisi ilmeiseltä, että yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan linjaus on selvästi virheellinen ja vastoin vakiintunutta perustuslaintulkintaa.

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman löi puoluekokouksessa pöytään raskaan syytöksen: Orpon hallitus "alistaa ja kiusaa maahanmuuttajia”. Konkreettisia esimerkkejä ei seurannut. Muutama tunti myöhemmin Lindtman esitti vaatimuksia, jotka kuulostavat lähes identtisiltä hallituksen omien maahanmuuttolinjausten kanssa.

Espoon koulujen väkivaltaluvut räjähtäneet – viranomaiset panttaavat tuoreimmat tiedot
Espoon koulujen väkivalta- tai uhkatilanneilmoitukset ovat lisääntyneet lähes 70 prosenttia viidessä vuodessa. Ilmiön taustalla on kehityskulku, jota pääkaupunkiseudun perheet ovat jo vuosia ratkoneet muuttamalla pois maahanmuuttajavaltaisilta alueilta.

Työperäinen maahanmuutto jakaa ay-eliittiä: Akava luisui radikaalille linjalle
SAK ja Akava torjuvat EK:n vaatimuksen 45 000 vuosittaisesta työperäisestä maahanmuuttajasta. Siihen yhteinen sävel loppuu. Saatavuusharkinnassa SAK asettuu osin perussuomalaisten kannalle, Akava sen sijaan haluaa luopua järjestelmästä kokonaan.

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Euroopan keskuspankki vie digieuroa kohti käyttöönottoa ilman kansalaisten mandaattia. Kriitikot – mukaan lukien neljätoista Euroopan suurpankkia – varoittavat seurantainfrastruktuurista, jota mikään laki ei pysty pysyvästi rajaamaan.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













