Turkin viranomaiset: 75 000 ihmistä odottaa Eurooppaan pääsyä Kreikan ja Bulgarian vastaisilla rajoilla

01.03.2020 |23:04

Turkin luoteiseen rajamaakuntaan Edirneen on maan sisäministeriön ilmoituksen mukaan saapunut sunnuntaina puoleenpäivään mennessä lähes 50 000 uutta Syyrian pakolaista ja laitonta siirtolaista.

Turkkilaisen Hurriyet-verkkomedian mukaan pakolaisjoukot kohtasivat ”kreikkalaispoliisien intervention”. Väkijoukko oli lähtenyt liikkeelle pääosin Istanbulista, joka herättää epäilyksiä siitä, että kyyti rajalle on jonkun muun kuin pakolaisten itsensä järjestämä.

Pakolaiset kahden tulen välissä

Tuhansia ihmisiä on – edelleen Hurriyet-median mukaan – loukussa Pazarkulen raja-asemalla Turkin ja Kreikan välissä. Poliisi on ampunut ilmaan ja käyttänyt kyynelkaasua saadakseen väkijoukot perääntymään takaisin Turkin puolelle.

Turkin sisäministeri Süleyman Soylu ilmoitti sunnuntaina Twitterissä, että maan luoteisosassa sijaitsevan Edirnen maakuntaan on saapunut klo 11.00 mennessä 47 113 turvapaikanhakijaa tai laitonta siirtolaista. Sisäministerin ilmoituksen mukaan Kreikan ja Bulgarian rajoilla odottaa jo 75 000 ihmistä Eurooppaan pääsyä.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ovatko suomalaiset masokisteja vai tyhmiä? – Vahtera: ”Suomalaiset ovat tyhmiä potenssiin ääretön”

17.03.2026 |14:10
2.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
3.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
4.
Suomen uutiset logo

Vigelius ihmettelee hyvinvointialueiden tukia: 500 euroa romanihameisiin – muut tuensaajat eivät saa vastaavaa vaatetustukea

17.03.2026 |17:17
6.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
10.
Suomen uutiset logo

Huhtasaari kyseenalaistaa Ylen toimitusjohtajan palkan: ”Presidenttikin saa vähemmän”

18.03.2026 |16:13

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää