
Turun Perussuomalaiset nimesi lisää kuntavaaliehdokkaita
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt viisitoista ehdokasta lisää kevään 2025 kuntavaaleihin.
Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt 23 ehdokasta lisää kevään kuntavaaleihin. Kuntavaaliehdokkaita on nimettynä huhtikuussa järjestettäviin vaaleihin nyt yhteensä 83.
– Ehdokasasettelumme etenee suunnitelmien mukaisesti, ja lista täydentyy viimeisillä nimillä lähipäivinä. Tulemme asettamaan täyden sadan ehdokkaan listan kevään kuntavaaleihin, toteaa Turun Perussuomalaiset ry:n puheenjohtaja Hannu Maja.
Tässä erässä nimetyt uudet ehdokkaat ovat:
Pekka Aho, eläkeläinen
Tommi Backholm, trukinkuljettaja
Karl Finneman, myyntineuvottelija
Kimmo Herrala, kiinteistönhoitaja
Miia Jokinen, siivooja, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja
Ilpo Kairaskorpi, raskaan kaluston kuljettaja, bussikuski
Ben Koskinen, eläkeläinen
Isto Lisko, freelancer
Jenni Louramo, keikkatyöntekijä, keittiötyöntekijä
Tiia Marttila, merkonomi
Rami Mattila, autonkuljettaja, maanrakennuskoneenkuljettaja
Erja Mäenpää, terveystieteiden maisteri, eläkeläinen
Jarno Mäkilaine, kokki, koulutettu mielenterveys- ja päihdeasiantuntija
Tapio Nurmi, opiskelija
Matti Pietilä, invataksin- ja linja-autonkuljettaja
Sami Saarela, lähihoitaja, merkonomi
Jere Salminen, hankintavastaava
Marko Salonen, leipomotyöntekijä
Jan Sundberg, rahoitusjohtaja
Hemmo Vainio, kuorma-autonkuljettaja
Kimmo Vainionpää, automaatioteknikko
Jouni Valtonen, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Oivi Viljasalo, myyjä, tekstiilihuoltaja
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt viisitoista ehdokasta lisää kevään 2025 kuntavaaleihin.

Perussuomalainen Helsinki ilmoitti helmikuun 14. päivänä 19 uuden ehdokkaan nimeämisestä.

Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentä uutta kuntavaaliehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.

Turun Perussuomalaisten hallitus on nimennyt kaksikymmentäviisi ensimmäistä perussuomalaista ehdokasta kevään 2025 kuntavaaleihin.

Helsingin Perussuomalaiset ilmoitti joulukuun 22. päivänä 23 uuden ehdokkaan nimeämisestä. Nykyisistä valtuutetuista nimettyjen joukossa on Teija Makkonen.
Viikon suosituimmat

Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Lue lisää

Lue lisää